Buxus Sempervivum - formare copacel

simali

Member
De multa vreme imi doresc un sir de copacei de buxus de o parte si de alta a aleii din fata casei (3 pe o parte si trei pe alta).
Ceva de ganul:
http://www.breathing-space.co.uk/conten ... e=&page=10

(Numai ca eu intentionez sa-i plantez direct in pamant, in cadrul unui aranjament mai vast)

Cum casa nu e gata si aleea din fata casei e doar in capul meu m-am gandit ca a tot timpul din lume sa ma joc de-a copaceii.
- am cumparat buxus de inaltime 20cm
- am despartit tufa si am separat tulpini individuale.
- am rupt toate frunzele de pe tulpina cu exceptia a doua trei din varf
- am plantat in pamant.
- am pus un tutore fiecarei plante si am legat tutorele.
- plantele s-au prins si am continuat sa rup toate frunzele noi formate pe "tulpina")

Acum intrebare:
- pentru a obtine ceea ce vreau trebuie sa tund putin si din varf acum (si mai tarziu) sau trebuie sa astept pana cand am o tulpina suficient de groasa si de inalta si abia apoi sa incep taierile pentru ramnificarea si formarea coroanei?
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Cred ca e bine sa lasi sa se inalte la statura pe care o doresti , corectand baza in mod normal , dar netunzand partea de sus .

Apoi dupa ce a ajuns unde vrei , dupa inflorirea de primavara se poate corecta/modifica la forma dorita.

Cam acelasi lucru fac eu acum dar la un Punica Granatum.


Succes :D
 

simali

Member
Multumesc de raspuns.
Mult succes si tie. Poate pui si ceva poze cand incepe sa se vada ceva, ceva...
Oare cat dureaza (cu aproximatie) formarea unui astfel de copacael? Trei ani, zece, douazeci?
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
La mine buxusul e recuperat de la niste ronduri facute de mine in fata magazinului unde lucrez si primaria modificand ceva acolo trebuiau sa dispara , si am luat niste tufe mici si acum deja sunt la genunchi.

La rodiu in 3 ani deja am un copacel de forma care o vroiam (apx) deci cam 3-4 ani ai ce iti doresti

succes si tie si cu placere oricand
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
uite o poza cu rodiul meu , unu din cei 3 care ii am in formare



ca sa vezi o idee de lucru comparativ cu asa ceva

 
Sus