butasirea vaniliei(vanilla planifolia)

sarselia

Active Member
Moderator
:rofl: :rofl:
Pai omul se stie si rar il prindem asa cu chef de taclale...
Nici eu nu ma stiu la o gramada de treburi si ma bucur cand mai invat una sau alta.
Culmea este ca in general barbatilor le plac mirosurile dulci gen vanilie,etc.
:rofl:
 

Aura

Member
daca ii spun lui Dan ca am si butas de scortisoara..precis nu se mai culca in noaptea aceasta :)

Gata, eu am fugit la somn. Maine mai fotografiez vanilia...numai asa, sa-i fac in ciuda lui Dan :evil:

Noapte buna!
Multumiri si Michalei pt ca ne tine pumnii stransi.

Aura
 

Aura

Member
aoleo...in ce m-am bagat.... :)
stati oameni buni ca n-am scortisoara...daca era, aratam eu... :)
oricum...daca voi aveti, va rog sa imi dati si mie...imi doresc muuult , mult de tot...persoana care a vrut sa-mi dea ...ne-a parasit definitiv, din pacate :(

Aura
 

sarselia

Active Member
Moderator
:(
Imi pare tare rau!
Eehh sincera sa fiu nu am prea vazut pe niciunde scoartisoara...Dar daca vreodata voi gasi,va anunt!
 

Aura

Member
da, asta e viata :(
eu am tot cautat pe internet, dar nu am gasit butasi si nici seminte..oricum, e un copacel pe care mi-l doresc din tot sufletul si o sa-l am candva. :D
Si din cate am inteles, creste usor si repede in ghiveci. Omul acesta il avea in ghiveci...si de la el am aflat trucul cu scortisoara pt mucegai si pt durerile de stomacel.

hei, vanilosilor haideti la culcare !

Aura
 

alfa

Active Member
Wow, aveti vanilie? :eek:

Eu am vazut prima si singura data vanilie in Seychelles, in rezervatia de cocotieri. Atunci am aflat ca e defapt tot un soi de orhidee. Tot acolo am vazut si mirosit arborele scortisoara :)

Bafta cu vaniliile! Sa vedeti si flori de la ele! Am inteles ca e cam complicat cu polenizarea. Ca trebuie facuta la primele ore ale diminetii. Succes! :D
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
This induces more flower production in this portion of the vineFloweringThe vines commence flowering in the second or third year depending on the length of cuttings used due to the peculiar structure of the flower, artificial pollination by hand is the rule for fruit setting. The procedure involved is simple and done easily by children and women. Using a pointed bamboo splinter or pin, another is pressed against the stigma with the help of thumb and thus smearing the pollen over it. Generally 85 to 100 per cent success is obtained by hand pollination.

The ideal time for pollination is between 6 a. m to 1 a.m. Unfertilized flowers fall within two or three days. Normally 5 to 6 flowers per inflorescence and a total of not more than 10 to 12 inflorescences per vine are pollinated. The excess flower buds are nipped off to permit the development of other pods. Pods take six weeks to attain full size from fertilization but takes 4 to 10 months to reach full maturity depending upon the locations.Maintenance of plantationOnce established, the vines have to be given constant attention
 

alfa

Active Member
Aha, da da. Asa ceva ne explica si ghida noastra acolo. Ea ne-a povestit ca la ei s-a renuntat la culturi, pentru ca era prea multa treaba cu polenizarea si ca defapt vanilia rodeste cel mai bine in Brazilia ( tin bine minte oare :? ), pentru ca acolo ar fi o pasare, care face ea polenizarea de dimineata :D
 

carmenushka

Active Member
Mamaaaaa, ce-ati mai dezbatut aici intr-o singura seara!!!!
Nu stiu daca ati gasit solutia optima dar banutii de cocos nu-s buni? sunt exact ca banutii de turba doar ca sunt plini cu fibra de cocos. eu asa am pus la prins lastari de hibi
Si pentru seara aerisita folosesc pet-uri in care fac gaurele sau pungi cu zip, din cele penru congelator
Tin pumnii pentru toti lastarii de vanilie si scortisoara! Sa va vad polenizand :D
 

michaela

Active Member
Daa....... pe mine m-a tras pici de maneca la nani.... :) dar numai info bune a adus Daniel aici :wink:
Eu sera o fac tot cu punga(gen cea descrisa de Daniel/mai elastica si grosuta) iar pe marginea ghiveciului pun betisoare de bambus 3-4 sunt supersuficiente, sustin punga, iar sera poate fi cat de inalta doresc eu :wink: pe marginea ghiveciului de regula lipesc cu scotch, sau elastic.

Cocohusk-ul sau cocopeat-ul sa fie umezit inainte de a fi folosit- e cel mai bine (veti vedea voi.... el poate retine si prea multa apa insa umed aerat asa.... este super-fir-ar nici nu stiu cum sa ma exprim :) ) eu una cand folosesc nu-l ud in totalitate si amestec si putin din cel uscat....sa-l simt mai mult umed dar nu in excces.
Dupa ce plantez ceva in acel substrat, ud destul de tarziu planta.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
alaltaseara am pus la umflat restul de banuti pe care ii mai aveam

imagine


oricum doar sa zici ca sunt rude ca e diferenta mare intre ele , culoare/aerisire/calitate/volum fibra

Dar stiti cum e , fiecare cu ce ii place mai mult , la mine banutii mucegaiau destul de des , fibra pe care o am ,de cand o am nu a facut-o nici macar o data mucegai la sol
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
michaela a spus:
.....iar pe marginea ghiveciului pun betisoare de bambus 3-4 sunt supersuficiente, sustin punga, iar sera poate fi cat de inalta doresc eu :wink: pe marginea ghiveciului de regula lipesc cu scotch, sau elastic...
De preferat sunt sarmulitele de la betele de frigarui ptr ca sunt metalice, cele din materiale naturale trebuiesc sterilizate altfel prind spori de mucegai pe ele si se transfera pe plante :oops:
 
Sus