butasirea vaniliei(vanilla planifolia)

danero2004

Well-Known Member
Moderator
eu le iau de la selgros , cand cumperi fructe au niste pungi mari groase si transparente gata gaurite ptr aerisire si sunt perfecte
 

sarselia

Active Member
Moderator
danero2004 a spus:
vazut dar nu am intrat sa recomand , nu e acelasi lucru , calitativ vb nu neaparat .....am avut si eu din ala si nu e la fel , seamana mult cu banutii de turba decat cu nuca de cocos
Ahaaa...
Pai atunci de la noi de unde se poate lua chestie din aia??
 

sarselia

Active Member
Moderator
Multumesc de link.
Dar cum nu ma stiu,intreb.Cum adica de 3 ori cu apa calda si pe urma uscat si ready de folosit?
:?
 

Aura

Member
Si de ce taci si nu spui nimic ??? mai suntem pe aici cativa care mai trag cu urechile si ici si colo... :wink:
Tu...le ai cu bine cu chimia...si ai putea sa ne mai dai si noua un sfat, o parere din cand in cand.... 8)

Aura
 

Edelweiss

Active Member
Daca e vorba de fira de cocos se vinde la "caramida" la cora sau brico. Cam 10 lei bucata. Se pune in apa sa se umfle apoi se face sol din ea singura sau amestec.
Pentru vanilie 75% umiditate atmosferica, caldura si lumina, un sol permeabil din scoarta si pamant normal.
Succes Aura cu lastarul! :D
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
nu pot sa ma bag mai ales cand sunt atatia la ...comanda .. :evil: metaforic vorbind :evil:

eu am testat ala si nu ma incanta :wink:
 

Aura

Member
scuza-ma ,Arselia, ca intrerup.
..doar o intrebare si trec la somn... :D
care e diferenta calitativa dintre aceste produse...adica de ce unul e mai prost si mai scump...si altul mai ieftin si mai bun ?presupun ca nu este doar o chestiune de brand.

Aura
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Edelweiss a spus:
Daca e vorba de fira de cocos se vinde la "caramida" la cora sau brico. Cam 10 lei bucata.
diferente mari tare de la producator , eu nu as alege "caramida" ptr ca ce e acolo e ce au maturat prin hala :evil: :evil: :evil: si o stiu de la cineva care are 150 plante in chc ...trust me :wink:

fibra buna se gaseste f greu si e cel mai bun substrat ptr ca tine umed si aeriseste radacina in acelasi timp , dar ....de ex JBL poate si altii(ce am gasit pana acum) , au fibra mult mai intreaga si mai compacta si nu maruntita la extrem
...zic si eu :oops:
 

Aura

Member
Edelweiss a spus:
Daca e vorba de fira de cocos se vinde la "caramida" la cora sau brico. Cam 10 lei bucata. Se pune in apa sa se umfle apoi se face sol din ea singura sau amestec.
Pentru vanilie 75% umiditate atmosferica, caldura si lumina, un sol permeabil din scoarta si pamant normal.
Succes Aura cu lastarul! :D
Buna Mihai ! eu am cautat in Cora si in Brico, si in toate hipermarcheturile dar nu am gasit :( ai vazut de curand ?poate ca nu am stiut dupa ce se ma uit...presupun ca acest produs este la articolele de gradinarit...dar eu nu l-am vazut .

Aura
 

Aura

Member
asa zii! :D pt ca we trust you ! :wink:

..voi m-ati bagat in ceata acum..in caz ca voi gasi fibra din aceasta de cocos..ce sa fac ...sa schimb pamantul la vanilie ?
(am zis ca ultima intrebare...:) )
Multumesc pt sfaturi, incurajari.

Aura
 

Edelweiss

Active Member
E la standul cu ingrasaminte, etc. Aduc de multe ori asa ca fii pe faza. Acum eu nu am folosit fibra dar se pare ca e buna. Depinde si de firma si multe. Eu nu am auzit pe cineva sa se planga de fibra aia din brico sau cora. Ce-i drept nu m-am uitat pe eticheta la producator.
Se pune in galeata cu apa sa traga apa apoi se stoarce si se lasa nitel la uscat...apoi faci solul cu ea. :D
 

sarselia

Active Member
Moderator
Da asa mai spune-ne si mai invata-ne nu sta acolo in liniste si pace

Multmesc si eu de informatii!
Am mai invatat ceva in seara asta!
 

Aura

Member
...cine se supara ..ii taiem nasucul... :oops:
E un punct de vedere.
Pai o sa mai ma uit,dar acum nu stiu ce sa fac..daca gasesc, imi recomandati sa plantez din nou vanilia ?

Noapte buna tuturor!

Aura
 

Aura

Member
:rofl: saracu' om...ai dreptate, Arse, ne-am chitit pe el, nu alta :)
cel putin...eu -s mai difficila, sa nu zic grea de cap...si ca sa pricep imi ia o lecuta..putin off topic o sa fiu..dar intr-o seara imi explica mie Dan butasirea..mai pomenea si ceva de hormoni de inradacinare..la un momendat scrie CALCAI..iar eu il intreb ce este asta :"tot un hormon de inradacinare?" :oops: nuu, era calcaiul de planta...de unde se butaseste, se taie, ceva de genul acesta.... :oops:
dar..iaca..numai asa poti obtine de la el informatii pretioase!!!

Aura
 
Sus