butasirea vaniliei(vanilla planifolia)

Aura

Member
Dragilor,datorita Arseliei , mi s-a implinit mai devreme o mare, mare dorinta...sa am o vanilie.Multumesc frumos inca o data , Arselici!
...am citit eu pe net cum sa fac sa o plantez, am mai intrebat in dreapta si-n stanga...si am ajuns la urmatoarele concluzii:
butasul plantat trebuie sa aiba minimum 3 noduri...si vreo 3 radacinute albe, nu maro!(adica ..sa nu fie uscate). Nu stiu daca trebuia plantat orizontal...sau vertical, eu am pus butasul orizontal.Am eliminat 3 frunzulite, de la cele trei noduri.Asa ca doar radacinutele acelea aeriene le-am acoperit cu pamant.
Ca sol, am folosit substrat pt orhidee si perlit. Cam asta e tot.Aaa, am pus-o intr-o cutie transparenta...sa pot urmari evolutia radacinutelor...
Sper ca se va prinde. Am inteles ca e mai greu cu inmultirea prin butasi la orhidee..dar de,daca nu incerci...nu ai de unde sa stii daca va fi cu succes sa nu....
fotografii aici
http://libellule.sunphoto.ro/Vanilia_planifolia
Aaa, inca ceva..scria pe net, si asa mi-au recomant persoane care au experinta cu aceasta plantuta, ca trebuie lasat butasul cateva zile la umbra, sa se ofileasca putin, fara a fi tinut in apa( astfel risca sa se putrezeasca radacinile)..ee, a stat el vreo 3 zile(timp in care a calatorit cu posta) si azi..si totusi s-a pastrat asa bine...mai multe zile sa-l las la ofilit, nu am vrut...
Va tin la curent . Sper sa va dau vesti bune.
aaa, am uitat sa va zic..eu chiar sper ca peste ani voi avea si pastai de la aceasta vanilie. :)
Aura
 

sarselia

Active Member
Moderator
Bafta mare,Aura si tinem pumnii sa iti iasa experimentul.Este o noutate si pentru mine asa ca il voi urmari indeaproape!
Si..cu mare placere!
 

Aura

Member
Stii ce am uitat? sa-i pun o sticla in cap. Nu mi s-a casunat cu peturile..dar am vazut eu ..ca asa le merge bine plantutelor fara radacini sau proaspat plantate :D
Aura
 

sarselia

Active Member
Moderator
Nu stiu ce sa spun legat de pet!Orhideelor nu le place umezeala in substrat iar petul va tine umezeala.Eu zic ca mai degraba sa o lasi sa respire.
:?
 

Aura

Member
Am mai vazut asa pe net si cred ca i-ar face bine , ar fi ca o sera.O sa o las sa respire din cand in cand.
Aura
 

michaela

Active Member
Bafta Aura!!! singura metoda la acest tip de orhidee este inmultirea prin butasi.... asa ca.... multa bafta!!!! si eu tin pumnii :wink:
Personal... :oops: imi plac frunzele, au ceva variegatie :rofl:
 

sarselia

Active Member
Moderator
:rofl: :rofl:
Figuri mai sunteti!
Daniel, daca esti cuminte si scrii mp poate se mai gaseste cate ceva si pentru tine...
:wink:
 

sarselia

Active Member
Moderator
:rofl: :rofl: :rofl:
Primit sefu'!
:wink:
Si astept sa vad rezultate pozitive de la voi toti!
Ca poate populam Romanica noastra cu vanilii!
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Stii ca la munca iam terminat pe toti cu intrebarea

"Vanilia provine dintr-o specie foarte cunoscuta cu flori vandute la bratara .."

toti :roll: eu .....orhideee :rofl:
 

michaela

Active Member
Daca Aura nu are..... e bun si cocopeat in amestec cu perlit. :wink:
Dezvoltarea fungilor e mult mai slaba in astfel de substrat.
Aaaa............ si acum va tin pumnii la amandoi :D :marfa:
 
Sus