Butasire Philadelphus coronarius

Aura

Member
Buna seara,
imi place foarte mult iasomia de gradina-"Philadelphus coronarius"...apreciez la ea atat parfumul minunat cat si aspectul ei..arbust cu floricele albe, parfumate...stelate :D pe scurt, o binecuvantare..pt gradini si pt simturile noastre :D
aceasta este

http://libellule.sunphoto.ro/iasomie

eu intentionez sa prind specia aceasta de arbust si sa o plantez in gradinita de la tara...asa ca asta-seara am rupt cateva crengute dintr-un gard viu...de la niste blocuri vecine...am citit eu pe undeva ca s-ar prinde din crengute...voi ce stiti?puteti sa-mi dati niste sfaturi?va multumesc de eventuale raspunsuri, de un mic ajutor.
Aura
 

anknic

Active Member
am vazut si eu prin niste curti si-mi doresc. ma gandeam sa iau mai multe crengute si sa experimentez: in apa, in pamant sub pet, in pamant fara pet. treaba e ca nu stiu daca merge acum ca-s plini de flori.
 

victoria222

Active Member
La mine s-au prins toti prin butasi lemnificati culesi iarna tarziu, tinuti la rece si plantati primavara in aprilie. Am citit ca se prind usor si prin butasi semilemnificati dar si prin cei verzi, daca ii culegi la momentul potrivit, adica prin iunie iulie (cei verzi sau noi) acum cred ca e un pic cam devreme, sa nu fie prea moi butasii verzi, dar tu incearca, Aura. Faci un amestec de pamant cu nisip, sau daca n-ai nisip nu-i grav, iei butasii verzi de 15cm, le lasi doar doua frunze in varf, ingropi 10cm in pamant, uzi si pui un pet transparent in cap sau ii bagi intr-o punga transparenta mare in care sufli(sa se umfle) si pe urma o legi. ghiveciul il tii intr-un loc luminos dar fara soare direct. dupa doua trei saptamani ar trebui sa dea radacini, dupa vre-o 3 saptamani desfaci dopul petului, pui apa in farfurioara daca este necesar, dupa inca o saptamana poti scoate petul de tot. Daca nu se vor prinde din cauza ca sunt prea moi, cand va veni perioada potrivita,adica iulie, pui alti lastari in locul lor :D bafta
 

adrianam

Well-Known Member
Am luat vre-o 20 de butasi de lamaita prin noiembrie si i-am pus direct in pamant cu 1-2 noduri si inca 2-3 afara. Vor fi parte dintr-un gard viu pe care incerc sa il fac la gradina. In primavara sper sa pun poze cu ei infrunziti! :D
 

liliann

Member
Re: iasomia de gradina-Philadelphus coronarius

STIE CINEVA CUM SE TUNDE iasomia?
Am una batrana in curte, copac, are cam 2 metri, si anul trecut a inflorit putin. Nu am tuns-o, nu i-am facut nimic, pt ca nu am stiut cum si cand, anul asta sunt curioasa cum v-a inflori.
Asadar, cum ar trebui s-o tund si cand, pentru a obtine multe flori anul viitor?

Multumesc
 

geodezia

Well-Known Member
Re: iasomia de gradina-Philadelphus coronarius

:rofl: :rofl: mie mi-a casuneanu pe una si am ras-o cu pamintu ..ete asa ca crescuse mare si flori ioc acu sa vad daca mai dau lastari noi ... ca imi incurca locu degeaba ..am si aruncat acolo citeva rose hm ce credea ea ..
 

liliann

Member
Re: iasomia de gradina-Philadelphus coronarius

Mie imi place teribil floarea de iasomie, as tine-o acolo, mai ales ca e stil copacel, tre sa bag drujba in ea s-o tai :rofl:
Da' anu trecut chiar m-=a suparat ca nu a inflorit, banuiesc ca am tuns-o eu aiurea cu un an inainte......
Si anul acesta as tunde-o, pentru a-i mai reduce inaltimea, si nu stiu cum.
Pe internet am gasit asta :
Tunderi de reintinerire
Daca iasomia dvs a devenit prea mare sau a imbatranit si arata neingrijit, este potrivita o tundere de reintinerire. Lunile iunie si iulie sunt cele mai potrivite pentru a face acest lucru.
Tunderile de reintinerire se fac esalonat in 3 sau 5 ani si la final toate crengile plantei vor fi tinere. Tunderea se face metodic, pentru ca trebuie sa alegeti ce crengi taiati in primul an. E important sa incepeti intinerirea din partea interiorara a tufei, nu de la exterior. Selectati crengile de tuns de pe toata suprafata tufei si scurtati-le cu 30-40 cm, deasupra unui mugure.
Daca doriti sa reintineriti planta pe o perioada de 3 ani, atunci inseamna ca in fiecare an tundeti alternativ o treime din crengile iasomiei. Rand pe rand, in 3 ani veti avea o planta intinerita.
 

geodezia

Well-Known Member
Re: iasomia de gradina-Philadelphus coronarius

am ras-o cu pamintu si vad ca i- a dat lastari noi ..acu vad eu daca infloreste la anu .. si mie imi place cum miroase da se facuse ditamai tufa
 
Sus