Busuiocul

claude

Well-Known Member
Moderator
Si argintul si busuiocul sunt anti-bacteriene, argintul mai mult, din ce stiu, de aceea se folosesc pentru apa sfintita, practic dezinfecteaza puternic apa, omoara toate bacteriile din ea
 

doina

Member
Ati semanat busuiocul ?
Am inteles ca se seamana in ziua de dragobete dar daca nu l-ati semanat ieri mai puteti si astazi ca faza lunii e benefica gradinaritului.
 

oanaiulia

Member
Mi am cumparat si eu de la Plant shop anul asta busuioc Osmin si Minette.Am pus plantutele in ghivece, in gradina, insa a doua zi, le-am gasit cu frunzele mancate.... :( Stiti cumva ce daunatori pot avea? Sper totusi sa le dea alte frunzulite, ca nu as vrea sa le pierd... :nu-mi_place:
 

oanaiulia

Member
Mâine le fac poze . Cel verde a rămas efectiv fara frunze, iar la busuiocul roșu, i a dispărut vârful cu mugurasii tineri... Dar oricum revin mâine cu poze...
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
e posibil ca melcii sa fie de vina .
ala verde sigur va da alte frunze ,ca oricum la busuioc se folosesc partile aeriane ,deci ar trebui sa dea alte frunze,ala rosu nu arata prea bine cred ca are si alta problema :?

anul asta sunt mii de melci :x mie mi-au mancat o gramada de crizanteme si in solar ,eu folosesc optimol ,dar tot mai apar alti melci ,moare unu si vin inca doi :aoleu:
 

oanaiulia

Member
Io încerc sa i îmbat azi cu bere! Sa vedem ce iese....
Si mie îmi mănâncă din multe plante! Inițial am crezut ca s larve de insecte, si le am dat cu insecticid... Dar pt melci nu am dat cu nimik încă....
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
cred ca de la vremea asta ploioasa sunt atat de multi melci :roll:
sa ne spui daca a dat roade tratamentul cu bere :D
 

oanaiulia

Member
Cine vrea tocana de melci??? Farfuriile mele cu bere sunt pline de melci!!! Mai ales cele puse in iarba, mai la umbra.. Am pus si printre flori pe Scoarța de copac, dar alea nu s asa pline...
Deci merge cu bere, sar nu știu daca nu apar alții.... Oricum o sa mai pun.. :)
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Incearca un export in Franta :rofl:
Vezi pe unde ii arunci insa.Pune pana pier definitiv :D
 
Sus