Busuiocul

ionascus

Active Member
Anul asta avem 2 tipuri de busuioc-genovez,cu frunza lata si busuioc-lamaita....am luat seminte pentru experiment...si a iesit....este parfumat...dar un parfum mai citric.....
Vreau sa culeg frunze sa fac un sos pesto...daca gasesc seminte de pin(off)
 

ionascus

Active Member
Merci Dane...din pacate nu au pe stoc...... :( am cercetat mai multe magazine online....
Tocmai am recoltat niste genovez...sa vad ce sos iese....
 

Elektra

Member
ionascus a spus:
Anul asta avem 2 tipuri de busuioc-genovez,cu frunza lata si busuioc-lamaita....am luat seminte pentru experiment...si a iesit....este parfumat...dar un parfum mai citric.....
Vreau sa culeg frunze sa fac un sos pesto...daca gasesc seminte de pin(off)
Sa-mi spui te rog ca parere ai de cel lamaita, eu am cimbru-lamaiat(Variegated lemon thyme) dar pe cuvant ca nu-l pot folosi decat in cantitati infime, are o aroma extrem de puternica, nu se mai simte nimic altceva in afara de el in mancare. Mi-e frica sa mai cumpar orice lamaiat :) desi aroma de lamaie imi place foarte mult.
Busuiocul rosu nu mi s-a parut pretentios deloc la germinat, se pare ca am avut noroc, semintele le-am cumparat din Ungaria, m-am orientat dupa poza ca era ceva marca locala, nimic scris in alta limba. Au fost foarte ieftine, sub 1 leu, din pacate am doar 2 fire in gradina caci le-am uitat cand erau foarte mici la soare :oops:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Ai avut realmente noroc de seminte bune pentru busuiocul rosu .Chiar si cu cele de la "Vilmorin " eu nu am reusit sa scot nimic.De fapt una singura bucata dar intre timp a decedat fiindca si eu ca si tine am uitat sa o ud :oops: asa ca am cumparat planta mare iar acum pusa in gradina a ajuns de juma de metru :)
 

Framboise

New Member
Am si eu in bucatarie un busuioc tare frumusel care de la un timp a capatat musculite negre. Stie cineva vreo solutie? Daca-l stropesc cu ceva nu -l mai pot folosi....
 

dana

Member
Gabiuta a spus:
Ai avut realmente noroc de seminte bune pentru busuiocul rosu .Chiar si cu cele de la "Vilmorin " eu nu am reusit sa scot nimic.De fapt una singura bucata dar intre timp a decedat fiindca si eu ca si tine am uitat sa o ud :oops: asa ca am cumparat planta mare iar acum pusa in gradina a ajuns de juma de metru :)
succes de 100% cu seminte GO/ON luate din Selgros acum1 an; plantele din vara tinute in ghiveci sint prea lemnoase si pline de flori drept urmare am pus acum 1 saptaman seminte noi la incoltit si au rasarit iar toate.
singura conditie - caldura sau efect de sera
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Framboise a spus:
Am si eu in bucatarie un busuioc tare frumusel care de la un timp a capatat musculite negre. Stie cineva vreo solutie? Daca-l stropesc cu ceva nu -l mai pot folosi....
Doar curatat cu mana sau cu dusul, daca nu vrei chimicale
 

Framboise

New Member
De musculite am scapat mai mult sau mai putin, dar acum vad ca se usuca tija cu tija... Nu-l ud nici prea mult nici prea putin, oare i-a trecut timpul? L-am cumparat de-abia acum vreo luna.
 

Simina

Active Member
dacian a spus:
Salutare,

In cautarile mele pe internet nu am gasit foarte multe informatii referitoare la modul de inmultire, plantare, pamant, germinare insa am fost atras si de aceasta planta. Asa ca am cumparat din Praktiker, 1 plic de seminte si l-am pus intr-un ghiveci cu pamant de flori. L-am acoperit cu o punga si l-am asezat langa calorifer. L-am udat de 2 ori pe zi ( Ora 8:00 AM, 23:00 ). Va atasez rezultatul la 08.04.2010

Busuiocul (Ocimum basilicum) este o plantă din genul Ocimum, familia Lamiaceae. Este o plantă ierboasă originară din Asia tropicală.

Busuiocul este foarte sensibil la frig , el crescând bine în condiţii de căldură şi umezeală.

Busuiocul este în continuare considerat "regele mirodeniilor" de mulţi bucătari şi autori de cărţi gastronomice.
tudose_al3xandru a spus:
Am plantat si eu anul trecut pe la sfarsitul lui septembrie. Desi uneori uita mama sa ii ude si cand veneam in weekend acasa si ii gaseam lesinati, ei isi reveneau dupa ce ii udam (le mai picau totusi 2-3 frunze). Mirosea foarte frumos in camera mai ales cand ii scuturam putin. In cateva seri am dormit cu ei la cap :) :rofl: (i-am pus exact langa pat) si am dormit asa bineee...asta cred ca se numeste aromoterapie. Mama m-a "batut la cap" sa nu mai tin langa pat ca miroase prea puternic si in cele din urma am ascultat-o dar o sa mai incerc.

Poze: http://tudosealexandru.sunphoto.ro/Rosmarin_oregano_busuioc
tudose_al3xandru a spus:
Eu am pus cate 3-4 seminte in niste paharele de unica folosinta. Dupa ce au mai crescut le-am pus in caserole de smantana de 1 kg :D

dacian a spus:
tudose_al3xandru a spus:
Eu am pus cate 3-4 seminte in niste paharele de unica folosinta. Dupa ce au mai crescut le-am pus in caserole de smantana de 1 kg :D
Salutare,

Nu stiam ca se planteaza in felul acesta. Eu am aruncat seminte in ghiveci pe urma le-am acoperit cu pamant. Inseamna ca o sa am ceva productie :)

Atunci o sa le pun in pastile de turba, cate 2,3 seminte pe viitor.

Dacian
tudose_al3xandru a spus:
Nu sunt pretentiosi.Merg plantati si direct in ghiveci, cum ai procedat tu. Eu am ales varianta asta si am pus doar cateva seminte pt ca voiam doar 3-4 busuioci. Pt ca, locuind la bloc, nu am asa mult spatiu.
Aura a spus:
uitati si busuiocul meu :D
L-am pus cu putin inainte de Paste, cred..sau dupa...nu mai stiu sigur.
http://libellule.sunphoto.ro/busuioc/13533359
Aura
Nicolle a spus:
Si mie mi-a reusit inmultirea busuiocului din seminte.L-am tinut toata vara pe balcon si am observat ca ii place apa.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Interesant acel 'accelerator de crestere" ...de fapt ce face el, stimuleaza germinarea?
 

LadyBug

Well-Known Member
Re:

mg a spus:
N-am cititi tot ce scrie pe aici dar fac un comentariu . Apa sfintita sta limpede datorita busuiocului nu datorita faptului ca face " tata popa " abracadabra asupra ei .Binefacerile ei se datoreaza exclusiv busuiocului .
Eu sint amator de busuioc , si pun cam in tot ce se maninca !
Acesta este tipul de busuioc cu care ma hranesc :D si am mai mult prin curte : . Anul acesta cind am cumparat rasadurile am mai fost cadorisit cu doua fire care miros a busuioc dar nu m-am riscat sa maninc deoarece nu stiu daca este posibil :
Eu citisem ca apa sfintita ramane asa din cauza argintului in care e tinuta, care o fi adevarul?
 

belisima

Well-Known Member
eu va sfatuiesc sa faceti un experiment,treceti un obiect de argint si busuioc prin apa,si vedeti "cat tine",sunt curioasa si eu :D
 
Sus