Busuiocul

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Nu va pot da vesti bune despre busuiocul din apa. :(
Din pacate s-a "balit" tot chiar si cel care avea acele mici mustacioare despre care credeam ca vor creste.Probabil nu mai este vremea lui de pus la inmultit fiindca la inceputul verii cind am facut primele taieri am daruit pe ici-colo si toti s-au prins.Dar........era vara.....eu stiu???
Oricum incerc sa il trec peste iarna.Daca nu.........poate mai gasim pe undeva :?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Azi am opbservat ca busuiocul meu cel rosu are tulpina si citeva ramurele drepte,tepene si vii............poate cine stie?Mi-o face vreo surpriza? :)
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Am un busuioc rosu maaaaaaaaaaaaaare.Restul sunt pui mici dar din asta am si pus la o salata de rosii :D
 

claude

Well-Known Member
Moderator
isabella a spus:
Acum cateva zile am plantat seminte de busuioc in gradina , sper sa rasara :D
Daca nu le-ai acoperit cu pamant probabil ca o sa rasara. Semintele de busuioc se seamana la suprafata, au nevoie de lumina ca sa germineze
 

victoria

Active Member
e bine,ca imi place mult cum miroase,desi nu am folosit niciodata in mancare,plus ca stiu ca e bun impotriva daunatorilor. :D
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Foloseste l la mancare , in special la paste sau salate mediteraneene si ai sa ramai surprinsa de savoare .

Eu am acum si cel negru cica mai parfumat , dar inca nu am rezultate
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
E rosu toata ziua.Nu e negru.
Este parfumat dar desi ai senzatia ca are miros si gust de busuioc este ceva ce il deosebeste de cel normal.Nu este atit de pregnant si puternic.
Eu il folosesc in special la salata de rosii .
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Ati pus seminte de busuioc rosu la germinat ?Parca era cineva care avea de la Vilmorin.La mine in doua ture si NIMIC!!!
Presupuneam ca Vilmorinul e...clasa 1 marca lux :(
In schimb mi-a iesit din seminte de la o firma necunoscuta (am si aruncat pachetelul) este adevarat ca numai citeva firisoare dar.........oricum.
Sunt curioasa la voi cum e :?
 

anknic

Active Member
tb sa mut si eu busuiocul din rasadnita. mie imi place mult pt.ca, pe langa ca il usuc si-l pun la pizza si alte mancari...e demential in salata de rosii de peste vara: daca fac prea multa si ramane sa o pun la frigider, daca pun busuioc in ea nu "se strica"...ramane super proaspata si a doua zi
 
Sus