Busuioc atacat de ganganozauri

Ioana

Member
Dragilor,

Busuiocul meu din bucatarie are de 3-5 zile niste ganganozauri pe el. Sunt albi, foarte mici si si-au testut panza intre frunze. In primele zile i-am curatat cu degetul, dar sunt tot mai multi. Cum pot scapa de ei fara sa folosesc substante toxice (busuiocul il folosesc destul de mult la gatit).

Multumesc,
 

Ioana

Member
Inca ceva: planta sta la geam, pe pervaz, deasupra caloriferului. De la caldura se si pleosteste foarte repede. Langa ea e un trandafir in ghiveci, care a facut ca o fainare pe frunze. Pentru asta aveti recomandari?
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
prima oara cand am auzit busuioc atacat .....o sa urmaresc cu atentie acest topic sa vad :roll:
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Fainare , spala cu apa si otet sau doar otet simplu pe disc de vata , si apoi cu dithane , e cel mai bun :D
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Nu stiu ce ordine o preferi Dithane sau mutare dar muta-l de la caldura caloriferului ca din aceasta pricina a facut fainare.Sau ma rog...e unul din motive.
 

Ioana

Member
Gabiuta, dar daca il mut din soare, mai infloreste? Ca de-asta il si tineam acolo, e singura fereastra cu soare direct (apartam e mai pe N asa).
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Daca tot o sa il tii la caldurica unde ai soare macar stropeste-l din cind in cind cu apa pe frunze caci e posibil sa il viziteze vreun paianjen rosu .
 

Ioana

Member
Busuiocul l-am pierdut. :( O sa imi iau altul, ca tare mi-e drag.

Trandafirul l-am trecut pe balcon, la 10 grade si lumina de nord. E ok, otetul a funcionat. Astept sa vad cum se aclimatizeaza acolo, sa nu fie prea frig...
 
Sus