Buruiana necunoscuta

Claudiavis

Active Member
Buna, fetele!

Gradina mea are doar citeva luni si m-am ambitionat sa nu folosesc ierbicide sau gazon (am pus trifoi si acum mi se lungesc urechile asteptind sa faca un covoras frumos cum am vazut prin poze). Of course, din pamintul adus in gradina au inceput sa rasara chestii. Chestii pe care nu eu le-am plantat :-D. In citeva locuri au aparut niste rozete plate de frunze foarte foarte frumoase si as vrea sa stiu la ce sa ma astept de la ele. Initial am crezut ca sint maci, dar au culoarea aproape spre bleu-gri. Apoi am crezut ca sint cicoare (uraaa, chiar imi doresc cicoare in gradina), dar ma uit la poze cu frunzele de cicoare si nu seamana - ale mele nu sint verzi ca cicoarea, parca frunzele sint mai groase, iar pe margini sint mai degraba dantelate decit crestate.

Aveti vreo idee ce-ar putea fi? (sper sa ajung sa fac niste poze diseara, dar deja mor de curiozitate)

Intreb pentru ca n-as vrea sa elimin plante salbatice, daca nu deranjeaza cu nimic (oricum imi doresc o gradina mai rustica).

Multumesc frumos!
 

cristinaf

Well-Known Member
Dupa descriere posibil sa fie vorba de ciulin (carduus nutans). Dar fara poza ma pot insela...
 

Claudiavis

Active Member
Hahahahaha - nu, ciulinul stiu cum arata si cum se simte pe piele. Rid pentru ca tot asa, intr-un an, in gradina mamei, a aparut un ciulin, o frumusete. Cit a fost mic. A crescut rapid la vreo 2 metri inaltime, de n-am mai putut sa-l scoatem decit cu toporul si cu frica de paianjenii care-si facusera cuiburi prin el. Pina sa-l macelarim, a lasat niste amintiri de neuitat unei vecine... care venea la mama si se punea la vorba, si se tot dadea in spate... pina era sa cada pe el :rofl:))

N-am apucat sa fac poze, va tin la curent.
 

Claudiavis

Active Member
Fetelor, se pare ca buruiana mea e un soi de mac. Frunzele si toata planta sint imense. Ce dracovenie de mac o fi? Abia astept sa infloreasca (are o droaie de boboci).
 
Sus