Bunatati de Sarbatori

anknic

Active Member
pai cred ca maceratul se face ca orice visinata: pe pun fructele+ierburile in alcool dublu rafinat (ca sa traga tot din ele),se filtreaza si apoi eventual se pune ceva zahar.

mie imi place tuica...mai ales fiarta...si mai ales fiarta cu lamaie (adica fiarta doar cu lamaie si zahar)-nu mai e puturoasa deloc si e asa de buuuna...ca nu simti nici alcoolul din ea...si cam pici sub masa :)
 

victoria

Active Member
Eu nu fac nimic de Craciun ..... de vreo cativa ani incoace :)
Ii trimitem bani soacrei mele,apoi,pe 22-23 plecam la ea si gasim totul pregatit.sarmale,fripturi,ciorba,piftie,caltabos,toba,carnati, prajituri si tort.Noi mai ducem doar cadouri,ceva bauturi de tara si hainele de schimb :rofl:
Mai venim acasa dupa Revelion,cu vreo cateva kg in plus si ne mai da si la pachet :)

Asa ca.....traiasca socrela :petrecere:
Dar,de la paste pana in toamna,se schimba socoteala si vin ei la noi cam din 2 in 2 saptamani
 

veretregn

Active Member
Gabiuta a spus:
Personal nu stiu sa existe tuica neputuroasa .Toate put a....tuica.Scorusele deci se pun pentru a o face "digestiva" adica bind-o inlatura efectul de satietate si nu poate avea un parfum anume.Am inteles.
Multumesc oricum de raspuns .
:rose:


Digestivul este o băutură tare care se consumă după mâncare. Contribuie la digestie. Precum cognac-ul, scotch... În opoziție, aperitivul stimuliează apetitul și este o păutură ușoară.

Țuica puturoasă aceea tipică de pe la moți. În momentul în care ai deschis capacul se umple casă cu miros de bodegă.

Aroma este bună, însă nu are o notă dominantă. Nu adaug zahăr. Lipsa de zahăr și intensitatea aromelor de fructe deosebește această băutură de lichioruri precum zmeurata, vișinata sau afinata.
 

Mnina

Well-Known Member
Moderator
Ati incercat sa amestecati fructe de paducel cu palinca?Este cel mai bun digestiv,de aspect nu mai vorbesc!
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Horea sunt cu citiva anisori(probabil vreo 30) mai mare decit tine si stiu si cite ceva mai multisor despre cum se servesc aceste bauturi.Stiu exact ce este un aperitiv ca bautura si la fel de exact ce este digestivul si cred ca am baut la viata mea ceva mai multe sorturi decit ai facut-o tu acolo pe unde esti.Asta ca sa ne lamurim ca eu nu incurc borcanele .

In afara de asta daca te-ar auzi vreun mot ce spui despre minunatia lor de palinca ....hmmmm.....
Probabil ca nu ai baut niciodata tuica de Arges ca sa vezi atunci ce inseamna sa deschizi o sticla si sa "puta" casa NU sa te invaluie un suav miros de bautura neaosa.
Ma rog....probabil ca nu o sa fii de acord cu cele spuse de mine dar eu mi-am exprimat numai o parere.
Iar digestivul pe baza de tuica ,oricit ar fi ea de NEputuroasa nu cred ca merge baut la sfirsitul oricarei mese.Depinde de ceea ce s-a servit,de brinzaturile finale (daca e sa umblam pe la fineturi ) sau deserturi .

P.S. Nu am scris ca sa intram in vreo polemica !.
 

veretregn

Active Member
Gabiuta a spus:
Horea sunt cu citiva anisori(probabil vreo 30) mai mare decit tine si stiu si cite ceva mai multisor despre cum se servesc aceste bauturi.Stiu exact ce este un aperitiv ca bautura si la fel de exact ce este digestivul si cred ca am baut la viata mea ceva mai multe sorturi decit ai facut-o tu acolo pe unde esti.Asta ca sa ne lamurim ca eu nu incurc borcanele .

In afara de asta daca te-ar auzi vreun mot ce spui despre minunatia lor de palinca ....hmmmm.....
Probabil ca nu ai baut niciodata tuica de Arges ca sa vezi atunci ce inseamna sa deschizi o sticla si sa "puta" casa NU sa te invaluie un suav miros de bautura neaosa.
Ma rog....probabil ca nu o sa fii de acord cu cele spuse de mine dar eu mi-am exprimat numai o parere.
Iar digestivul pe baza de tuica ,oricit ar fi ea de NEputuroasa nu cred ca merge baut la sfirsitul oricarei mese.Depinde de ceea ce s-a servit,de brinzaturile finale (daca e sa umblam pe la fineturi ) sau deserturi .

P.S. Nu am scris ca sa intram in vreo polemica !.
Nu doresc să întrăm în polemică, așa că voi considera acest lucru o dezbatere. Sunt convins că cel puțin eu voi învăța ceva din asta.

Mă bucur că sunteți cunoscătoare. 30 de ani vin într-adevăr cu o experiență pe care eu nu pot baza. Însă tot am o bază când fac anumite afirmații. Țuica merge foarte bine la sfârșitul mesei. Și nu mă bazez pe o lungă tradiție europeană cu privire la consumul de grappa, eau de vie, kirsch ci pe învățăturile primite de la bunicii și părinții mei și pe practicile lor. Bineînțeles că experiențele diferite duc la gusturi și preferințe diferite.

Nu am încercat țuica argeșană. Țuica moțească despre care vorbesc este de pe valea Ierii și Burului, făcută din prune, de unde era bunicul. Și crede-mă că "pute". Poate că nasulmeu a dezvoltat hipersensibilitate pentru țuica moțească.
 

anknic

Active Member
tuica de pruna pute rau doar daca nu dai la o parte fruntea si coada. tuica de pruna facuta bine nu prea pute...tescovina si tuica de altfel de fructe pute (mai ales tescovina...).

acuma...io n-am auzit sa foloseasca cineva tuica drept digestiv, mai degraba ca aperitiv (ca da pofta de mancare), da' mai studiez...

(ca digestiv o folosesc io cand mi se "apleaca" de la cate ceva...garantat o gura zdravana de tuica imi linisteste toate alea :) )
 

marirogo

Active Member
Cand vine vorba de tuica, si eu zic ca pute, iar sotul zice ca miroase bine. :wink:
Dar stiti vorba aia: De gustibus non disputandum.

Revenind la meniul de sarbatori, in zona noastra se pune mare accent pe aperitive si prajituri. Nelipsite de pe orice masa sunt snitelele, chiftelele, rulade cu diverse umpluturi, carnatul si restul preparatelor din porc plus alte salamuri, kaisere, sunci si alte prostii cumparate. Este o competitie intre gospodine, deoarece la noi se colina din ajunul de Craciun pana la Boboteaza iar gospodinele vor sa faca impresie. Voi face si o ciorba de burta ca sa ne dregem dupa atatea "secaturi" si sarmale.
 
copilu' meu, cel mare , face de vreo 2-3 ani revelionul pe acolo pe la voi ,am vazut ca si anul acesta tot pe acolo bate , ii spun sa faca ceva colectii sa ma convinga !!!! :) :cry: :wink: :evil: :rofl:
 

interval

Active Member
Mnina a spus:
Ati incercat sa amestecati fructe de paducel cu palinca?Este cel mai bun digestiv,de aspect nu mai vorbesc!
Paducele si palinca, trebuie sa fie o combinatie perfecta. Ia vino tu, fata Moshului, si detaliaza chestia asta cu palinca si paducelele.
Palinca are Moshu, paducele sunt cu gramada (trebuie sa fie uscate, proaspete sau merg ambele?) Acuma am numai de cele uscate, ca le-am strans pentru ceai, dar parca le-as da o intrebuintare cu valoare mai ridicata.
Multumiri anticipate.
 

interval

Active Member
marirogo a spus:
Cand vine vorba de tuica, si eu zic ca pute, iar sotul zice ca miroase bine. :wink:
Dar stiti vorba aia: De gustibus non disputandum.
Tuica nu pute, mai bine zis, TUICA BUNA nu pute. Dar ca sa faci o tuica buna trebuie culese fructe bine coapte, sanatoase, butoaiele, cazanele si alte vase sa fie bine spalate si facute din materiale pur alimentare, focul sa nu fie prea tare, trebuie eliminate (cum bine zicea cineva) reziduurile, adica o parte din frunte si coada, etc. Iar palinca, asta chiar ca este ceva dincolo de orice banuiala. Ungurii chiar pretind ca palinca este o forma de cultura ... lichida.

Poate ca au gustul lor specific, asa cum whiskey-ul miroase a pleosnite (pardon, a cereale) sau cum unele bauturi germane sau nordice au iz de cartofi.

Dar, este adevarat, de gustibus ... Unora nu le place carnea de miel (oaie)

Apoi, ca veni vorba despre bucatele de Craciun. Unii nu pun gura pe lebar, toba, caltabosi, gandindu-se la ce a fost ianinte in matele acestea. Dar majoritatea, si in special noi oltenii (ragatenii) nu concepem o masa de Craciun fara aceste mezeluri (matze cum le zicem noi). Totul este sa se respecte o anume igiena si un proces specific.

Pe la noi pe la olteni, cand se taie porcul, se mananca si asa numita ciorba de mate, adica zeama in care au fiert lebarul si caltabosii (chiar si toba). Trebuie degresata, pentru ca se aduna grasime in cantitati mari, mancata fierbinte si acrita cel mai bine cu hrean in otet. In fond, in acea zeama au fiert maruntaiele (ficat, splina, inima, bosog), sorici, carne, uneori chiar si afumatura. Multora nu le place, mie da, cu un ardei iute foc si o tuica buna. Nu face parte din meniul de Craciun, dar nici nu se arunca.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Am fost intr-un an de Craciun in Oltenia si mi-a servit gazda,mama prietenei mele, sarmale cu piftie si aceasta ciorba/supa de mate.Noroc ca nu am stiut ce maninc caci de buna sa stiti ca a fost buna :D .La mult timp dupa aia am aflat ce era in farfuria cu zeama acrita si usor iute . :) .
Cirnatii de oltenia se deosebesc considerabil de cei moldovenesti si mai ales de cei ardelenesti.
Am colindat prin tara asta mare si am mincat fel si fel.Toti sunt minunati in felul lor diferit si nici nu se poate compara ceea ce e facut in casa cu ce se cumpara de pe piata,de la magazine chiar daca zic ca sunt "de casa".Nu stiu cum dar au alt gust.Cele de la targuri,ametitor de scumpi,sunt bunicei .
Cred ca graiesc adevarul....
Chestia cu tuica intr-adevar e discutabila.De gustibus ... Insa mie nu imi place si nu mi-a placut niciodata neam aceasta bautura indiferent cit de bine este/era facuta.Mi se pare ca oricum pute al naibii de tare.Si nu stiu de ce dar zau de o vad pe post de digestiv.Dar.....

Oricum sa aveti pofte la "porcarii"
:rofl: :rofl: :rofl:
 

anknic

Active Member
si io astept reteta de paducel cu palinca (taica-miu si-a cules paducel sa-l usuce sa isi faca ceai de inima :) )
 

Mnina

Well-Known Member
Moderator
Intr-o sticla de 1 litru se pun o treime fructe de paducel si 2/3 palinca,se lasa la macerat 40 de zile.Eu prepar cu fructe proaspete,se poate prepara si cu cele uscate dar maceratul dureaza mai mult.Nu se mai adauga nimic(zahar,miere,indulcitor).Capata culoarea cognacului si un gust divin.Nu se consuma in cantitati prea mari pentru ca este hipotensiv.Indicat si in afectiuni cardiace,dar tot cu masura mica.
Astept sa-mi spuneti cum va place.
 

miki70

Active Member
anknic a spus:
mie imi place tuica...mai ales fiarta...si mai ales fiarta cu lamaie (adica fiarta doar cu lamaie si zahar)-nu mai e puturoasa deloc si e asa de buuuna...ca nu simti nici alcoolul din ea...si cam pici sub masa :)
Anknic cum faci tuica cu lamaie, cata lamaie la un ibric, taiata, netaiata , cat o fierbi , piper, zahar...

Pt mine Craciunul fara tuica fiarta, sarmale , piftii, sorici, toba/lebar nu e Craciun. Sarmalele si piftiile le fac din carne de pasare (curcan) deoarece ma feresc cat pot de carnea de porc . Ieri am avut noroc si am gasit sorici , am cumparat 1kg pt piftiile de curcan.
 

interval

Active Member
Mnina a spus:
Astept sa-mi spuneti cum va place.
Fata Moshului, sa-ti dea Dumnezeu sanatate si voie buna. Nici ca se putea o treaba mai pe potriva mea. Sa mai aud eu pe cineva de acum incolo ca exagerez cu tzuiculita. E medicament, tata, e tratament, nu e viciu.

Uite, dau fuga la tzeara, cel mai probabil maine si o iau pe deal dupa paducele. Nu se poate sa nu mai fie, ca doar n-au fost cine stie ce geruri. Daca nu gasesc, iau din cele uscate si ma pun pe 'confectionat' medicamentul care scade tenzia.
 

interval

Active Member
kerkyra a spus:
Chiar asa, Anca, cum e tuica fiarta cu lamaie? :)
Te pomenesti ca astazi e ziua mea norocoasa!
Zi-i, fata Moshului, ca si lamaia e buna, are Vitamina C si alte chestii mai ales daca e infuzata intr-o tzuica de calitate.
 
Sus