Bunatati de Sarbatori

cornelia

Fondator
Membru staff
Postati aici retete mai noi si mai vechi ale bunatatilor pe care le pregatiti voi de Sarbatori. Si meniurile care se profileaza, tot aici sa le postati. Poate ma inspir si eu. :wink:
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Ba mancam si inca cat mancam!!!Noi mancam traditional,adica supa de gaina cu taitei si sarmale,astea negresit!In rest inca nu stiu ce mai fac.
Prajituri facute in casa,si cam aceleasi ca le plac la baieti,adica:Tobite,Inghetata si inca una cu ciocolata no name ca e combinatie proprie,dar garantat ca e buna!
 

cornelia

Fondator
Membru staff
La noi se obisnuieste asa: sarmale si caltabos + cozonac neaparat de Craciun. Aperitiv cu carnaciori, toba si altele. Iar de Revelion musai salata de boeuf. Printre ele mai incap si altele.
 

dana

Member
De vreo 3 ani,in seara de revelion facem o salata de cruditati ca sa intre friptura mai bine si sa nu se aplece de la atatea grasimi.

e compusa din - 2-3 ardei ; 3-4 rosii ; 2-3 leg.ceapa verde; masline ; marar si patrunjel cate 1 legatura si zeama de la 1-2 lamai.
este atat de racoritoare si de proaspata incat nici nu ne mai gandim la muraturi si alte alea

am renuntat la piftii ca sint prea grele si incercam sa conpensam cu multe cruditati dar nu ne lipsesc salata de boef si sarmalele si musai ciorbita radauteana sau de potroace
 

miki70

Active Member
I Piftii de curcan, toba, caltabos, sorici taiat fideluta ( care a fost tinut in saramura cu usturoi), salata de icre, salata de ciuperci cu maioneza, salata boeuf
II Ciorba de curcan acrita cu zeama de varza sau sarmale
III Friptura cu acrituri , hrean cu sfecla rosie
Dulciuri: Tort Diplomat sau tort de mere si frisca naturala , cozonac
Bauturi : tuica fiarta, vin rosu de tara , suc de mere, cafea si ...... zeama de varza :)
 

Blitz

Active Member
De Ajun: coasta fiarta cu hrean, carnati productie proprie, platou rece, muraturi, apoi prajituri.

In prima zi de Craciun: "Krautsuppe" (s-ar puta traduce "ciorba de potroace", dar nu este chiar asa), respectiv supa cu taitei. Apoi friptura, carne pane, etc. cu cartofi piure si muraturi. In final, prajitura ("trunchi de copac", tort dobos, tort cu crema de cafea, maruntisuri).

Inainte de mancare: tzuica fiarta, bere rece, dupa mancare: vin rosu.

Si ca "desert suprem": anghirol, colebil, etc.
 

elipopa

Active Member
Pentru noi aceste sarbatori vor fi cam triste, Marius nu poate sa vina acasa nici de Craciun, nici de Anul Nou pentru ca asa s-au nimerit turele anul acesta!!
Prin urmare nu o sa pregatesc mare lucru, numai eu si Damian acasa....cozonac neaparat de Craciun si un dulce mai deosebit de Anul Nou!!
O sa mergem in vizite, la parinti, la nasi si pe la prieteni :) spre marea bucuria a lui Damian care o sa se joace cu verisorii lui!!
 

Mnina

Well-Known Member
Moderator
Maine pregatesc carnatii,sper sa-i reusesc si sa termin repede cu prepararea.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Eli, imi pare rau pentru tine :(
Noi nu ne omoram cu mancatul si prin urmare in afara de sarmale si friptura eu nu gatesc nimic special. Compensez in schimb la prajituri ca avem multi musafiri: fac turta dulce, amandine, cremsnit, prajitura cu bezea si gem de capsuni si tort de Anul Nou. SI nelipsitii cozonaci, evident!
 

veretregn

Active Member
Va fi o masă cu prietenii la mine acasă.

ruladă cu sparanghel
supă de dovleac
piept de rață prăjit cu sos de pere și merișoare
sorbet de fructe de pădure cu puree de zmeură
aperitiv: cava
pentru ruladă și felul principal un merlot
pentru desert - vermut
digestiv : tuică pusă pe scorușe
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Digestivul acesta l-ai facut in casa?
E interesant pentru orice ocazie,chiar ca si cadou ,inlocuind digestivele aduse de prin alte parti.Iata o :idea:
 

veretregn

Active Member
Gabiuta a spus:
Digestivul acesta l-ai facut in casa?
E interesant pentru orice ocazie,chiar ca si cadou ,inlocuind digestivele aduse de prin alte parti.Iata o :idea:
Am pus scorușele într-un borcan de 2 l și am adaugat țuica. Atâta tot.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Da.Am citit si tocmai de aceea te-am si intrebat.Oare ii mai piere acel....miros ,ca sa nu ma exprimez altfel :evil:,de tuica ?Asta numai tu poti spune daca ai gustat din ea.
Eu am in casa "Underberg" care nu miroase dar are un guuuuuuuust........ :roll:
 

veretregn

Active Member
Gabiuta a spus:
Da.Am citit si tocmai de aceea te-am si intrebat.Oare ii mai piere acel....miros ,ca sa nu ma exprimez altfel :evil:,de tuica ?Asta numai tu poti spune daca ai gustat din ea.
Eu am in casa "Underberg" care nu miroase dar are un guuuuuuuust........ :roll:
Nu sunt mare băutor de țuică. Și nici nu am țuică puturoasă în casă. Deci am început cu dreptul. Scorușele nu vor înlătura însă aroma specifică de țuică ci doar vor aduce noi note.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Personal nu stiu sa existe tuica neputuroasa .Toate put a....tuica.Scorusele deci se pun pentru a o face "digestiva" adica bind-o inlatura efectul de satietate si nu poate avea un parfum anume.Am inteles.
Multumesc oricum de raspuns .
:rose:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Daca iti place tuica :mrgreen:
Acea licoare de care am pomenit eu este o mixtura de fructe si ierburi macerate.Cred ca are si o reteta pe ambalaj asa ca banuiesc ca orice fruct care este folosit si la ceaiurile pentru digestie se poate folosi macerat fiind pe post de digestiv.
Ca sa fie ingurcitabile :) se poate adauga menta sau portocala.
 
Sus