Bunatati de Sarbatori

poxicuta

Active Member
sannamaria a spus:
Beigli cu nuca[ mac]
aluat :
600 gr faina
1 margarina [ eu folosesc Rama cub]
1 plic drojdie uscata
6 galbenusuri de oua
2 lingurite de zahar
coaja dela 1 lamaie rasa
un praf de sare
faina se amesteca cu drojdia ,zahar , margarina si coaja de lamaie dupa care se adauga galbenusurile

daca aluatul e prea uscat puteti sa adaugati un pic de lapte ,cat sa obtineti un aluat moale usor de lucrat cu el ,formati 6 bile din aluat [ 3 o sa fie umplut cu nuca ,trei cu mac] acoperiti cu un prosop de bucatarie si lasati 30 min ''sa se odihneasca'' in timpul asta faceti umplutura .


umplutura
200 gr nuca +200 gr zahar
200 gr mac +200 gr zahar
6 albusuri de oua
zeama de la 1 lamaie

pt umplutura cu nuca : bateti 3 albusuri de oua cu 200 gr de zahar pana cand obtineti o spuma tare , adauagati zeama de la jumatate de lamaie si adaugati nuca .

la umplutura cu mac procedati la fel .
macul trebuie macinat !

aluatul se intinde subtire in forma de dreptunghi si se unge cu umplura si se ruleaza !
asezati ruladele in tava si le ungeti cu oua[ bateti un oua ca pt omleta ]lasati o jumatate de ora la odihnit si mai ungeti odata ,dupa a doua ungere e bine sa-l mai lasati 30 min dar la rece in frigider sau camara .
se coace cam 30-40 min [ asta in functie de cuptor]

pont : inainte sa le bagati in cuptor ,intepati cu o furculita fiecare rulada in lateral ,asta ca sa nu se crape in timpul coacerii .
nu se deschide usa cuptorului in timpul coacerii.
pofta buna :D




eu de Craciun fac beigli doar in 24 ca sa se simta mirosul in casa :) in plus daca fac cu o zi doua mai repede ,baiatii mei il termina pana cand vin colindatorii :roll:
eu am vazut reteta asta de beigli sau baigli facuta pe PAPRIKA TV si ambele umpluturi se fac fierte, macul in lapte, la care se mai poate adauga gris iar nuca in apa cu zahar la care se mai poate adauga pesmet
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
Miki , da macul trebuie maciant ori cu rasnita de cafea ori cu rasnita ,eu am din asta http://vasepentrugatit.ro/image/cache/d ... 0x500.jpeg e mai de moda veche ,dar eu il tin pt mac :)

Poxicuta

exista multe variante ,mie asta imi place ,dupa reteta asta face beigli si mama mea de peste 30 de ani ....sigur acum fiecare cu ale lui :)

mie nu imi place daca nuca e fiarta in lapte ca e prea cremos ,mi se pare ca e ca un pireu pt bebelusi :)
sunt multi care fierb nuca si macul in lapte :D o fi bun si asa cui ii place :)
exact ca si la cozonacul cu nuca traditional ,eu[ noi ] amestecam nuca doar cu zahar si atat si punem in strat cat mai gros .
 

elipopa

Active Member
Fetelor, sunteti puse pe fapte mari! Si mie noua ne place baigli si cu nuca si cu mac, asa ca nu lipseste de pe masa noastra de Craciun!!
O sa fac tort Padurea Neagra, cozonac cumparam de la o cofetarie care-l face bun, bun, ca de casa!
Cam atat cu dulciurile, o sa ma fac aperitive diverse, salate de beof si pasta de peste, sarmale cu piftii de curcan, rulada de piept de pui cu cascaval si usturoi si ciuperci umplute!
Deocamdata sunt la capitolul curatenie si decorarea casei in spiritul sarbatorii care se apropie!!
Va doresc spor in toate!!!
 
Sus