Buna seara

Mihaela7

New Member
Am si eu o orhidee care nu vrea sa mai înflorească:think: .. dar imi da foarte mulți pui:inlove: .. as putea sa ma mai fac cu una daca rup un pui de la ea ?:nu stiu:IMG_8223.JPGIMG_8224.JPG
 

geodezia

Well-Known Member
pai nu prea pare phale este cred cimbidium sau dembronium ma rog nu prea stiu eu denumirile lor corecte te uiti tu
astea infloresc cred dupa mai multi ani citeste pe net sau cuata pe aici despre ele da sigur nu sunt phale
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Buna Mihaela,
O poti separa - e un oncidium, cum scrie si pe eticheta. Infloreste doar pe bulbi noi crescuti si a ta are niste cresteri noi dar cred ca a suferit un pic de sete, la un moment dat, are niste frunze incretite.
Eu n-as umbla la ea acum - incepe sezonul de infloriri la orhidee. Genul asta de orhidee infloreste odata, maxim de 2 ori pe an - de cat timp zici tu ca nu-ti infloreste??
 

Mihaela7

New Member
Am primit-o de 2 ani si a fost înflorită vreo 2 luni dupa , si de atunci ii tot așa . Imi da numai frunze
 

Mihaela7

New Member
Pai o lăsam vreo 10 minute in apa , dar nu foarte des , poate de aceea ii încrețită .. dar acum ii pun apa in tăviță , si mi-a mai dat un pui . Se pare ca așa ii place
 
Sus