1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosirii acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Buna seara

Discuție în 'Metode de inmultire, soluri si substraturi' creată de Mihaela7, 3 Noi 2016.

1. Mihaela7

Mihaela7 New Member

Am si eu o orhidee care nu vrea sa mai înflorească:think: .. dar imi da foarte mulți pui:inlove: .. as putea sa ma mai fac cu una daca rup un pui de la ea ?:nu stiu: IMG_8223.JPG IMG_8224.JPG

2. geodezia

geodezia Well-Known Member

Localizare:
    dincoace de Carpati
    pai nu prea pare phale este cred cimbidium sau dembronium ma rog nu prea stiu eu denumirile lor corecte te uiti tu
    astea infloresc cred dupa mai multi ani citeste pe net sau cuata pe aici despre ele da sigur nu sunt phale

3. geodezia

geodezia Well-Known Member

Localizare:
    dincoace de Carpati
    sau s-ar putea sa fie Cattleya

4. Mihaela7

Mihaela7 New Member

image.jpg Sunt oncidium

5. gradinar1

gradinar1 Well-Known Member Moderator

Buna Mihaela,
    O poti separa - e un oncidium, cum scrie si pe eticheta. Infloreste doar pe bulbi noi crescuti si a ta are niste cresteri noi dar cred ca a suferit un pic de sete, la un moment dat, are niste frunze incretite.
    Eu n-as umbla la ea acum - incepe sezonul de infloriri la orhidee. Genul asta de orhidee infloreste odata, maxim de 2 ori pe an - de cat timp zici tu ca nu-ti infloreste??

6. Mihaela7

Mihaela7 New Member

Am primit-o de 2 ani si a fost înflorită vreo 2 luni dupa , si de atunci ii tot așa . Imi da numai frunze

7. Mihaela7

Mihaela7 New Member

Pai o lăsam vreo 10 minute in apa , dar nu foarte des , poate de aceea ii încrețită .. dar acum ii pun apa in tăviță , si mi-a mai dat un pui . Se pare ca așa ii place

Distribuie pagina asta