bulboase

In oferta de bulbi de toamna de la kertimag am vazut ca la prezentarea caracteristicilor, la unele soiuri, unde scrie ,,sempervirens", alaturi scrie mulucire. Asta nu indica bulbi ce nu trebuie scosi din pamant :? :? :?
 

calin123

Member
simali :
1.se leaga de 3. dupa citiva ani in pamint ( daca nu sunt scosi ) in jurul bulbului principal apar bulbuli care pot fi diferiti de bulbul initial ( hibridul nu este stabil )
2. banuiesc ca galetusa nu era gaurita
3. si pt. mirelush :
in Olanda in culturile de lalele toate lalelele se scot in fiecare an ( dupa ce se usca frunzele ) si se replanteaza toamna , in Ro daca ai cultura de lalele faci la fel , daca ai doar pt. placerea proprie poti sa le lasi 2-3 ani dar apoi trebuie scoase si replantate , deoarece se indesesc prea mult si dau flori mici .eu nu le-am scos de 3 ani dar am vazut in primavara ca trebuie scoase ,din pacate nu am avut timp si le prinde al 4-lea an .

1+3 exista pe forum discutate aceste aspecte de oameni mult mai priceputi care stiu mai bine decit mine si cred ca au chiar o pasiune pt. lalele .
 

daisy111

Active Member
Si eu am pierdut intr-un an bulbi de gladiole,nu i-am scos din nestiinta si primavara m-am uitat dupa ei si...nimic...Anul asta am cumparat iar si mi-au inflorit,in toamna i-am scos si spre surprinderea mea unul era plin de pui lipiti de el :D De lalele nu stiu ce sa zic...am dar nu le-am scos niciodata..ca si restul florilor:ghiocei,narcise,zambile etc etc
 

mirelush

Member
Calin, multumesc pentru precizari. Stiam ca la un anume numar de ani (am auzit variante intre 3 si 5 ani ) bulbii de lalele se scot si se si replanteaza in toamna. Voi avea in vedere in anii urmatori. De-abia sunt la inceput :D
 

lelia

Well-Known Member
Dupa ,parerea mea aceasta operatie de scoatere a bulbilor ,de gladiola in special ,este foarte importanta si benefica fiecarui soi in parte.Astfel bulbi rasad ,vor fi separati de bulbul mama ,obtinind material saditor pt urmatori ani iar planta mama va fi sadita individual pt. obtinerea unei tije florale sanatoese .
 

simali

Member
Deci sa scot totusi lalelele plantate in gradina dupa uscarea frunzelor (dupa un an doi de stat in pamant).
Nu insa si ghioceiii si brandusele.
Dar narcisele si zambilele?
 

isabella

Active Member
Astazi am primit din vecini, sper sa pot spune ca i-am salvat :D cativa bulbi de ghiocei, narcise si cred ca si zambile. Vor sa construiasca o casa pe locul unde erau plantele asa ca am dat buzna sa ii salvez...sper sa se prinda. I-am luat cu tot cu pamant si i-am plantat imediat, au stat maxim 30 minute afara din pamant. Credeti ca mai am sanse sa infloreasca anul acesta ?
 
A

Anonymous

Guest
eu cred ca ai sanse,la celelalte,la ghiocei nu ma bag,poate au inflorit deja
 

isabella

Active Member
Nici nu visam eu sa dea norocul asta peste mine :D Gradina e relativ noua si nu aveam deloc plante de primavara :D Sa vedem ce va iesi .
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Sigur te vei bucura curind de noile achizitii ;indiferent cum sunt ele facute.......... :wink:

Lore,dar stiu ca ai ceva pe acolo.Foarte frumos!
 

zi_inflorata

Member
Moderator
saru`mana Gabiuta. Da, sunt tare mandra de ele. Abia astept sa iasa lalelele mov( Black hero) si mai am si trei zambile city of harlem (galbene) si 2 narcise.
Firele crescute din dreapta imaginii si deja ingalbenite sunt de la un bulb de narcisa care a batut drum foooooarte lung pana la mine - a venit din china cu avionul.Prietena mea mi-a spus ca miros puternic a frezii. Sunt tare curioasa sa vad daca rezista pana la anul si daca va inflori la mine.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Big problem: am un rond in gradina in care acum 2 ani am plantat bulbi de primavara cumparati de-a valma...printre altele crocus, zambile, narcise, lalele, allium - sper sa nu fi uitat nimic. Nu am scos bulbii pana acum deci acesta ar fi al doilea an in care din fericire unii dintre ei mai si infloresc :) - de ex crocus pana acum.

Pb e ca dupa luna mai, iunie, rondul ramane gol, fara flori. Ce ma sfatuiti?
As vrea sa scot bulbii anul asta (probabil prin iulie, august), sa sap din nou rondul si sa combin mai bulbii de primavara si cu alte flori astfel incat sa pot avea flori o perioada cat mai lunga.
Luminati-ma, va rog! :rugaciune: Cu ce sa le combin?:idea:
 

Mali_

Member
@gradinar1: Eu as pune niste seminte de flori anuale, care se planteaza in primavara si infloresc vara. In felul asta poti si schimba peisajul in fiecare an.
 
A

Anonymous

Guest
sau poti sa cumperi rasaduri de petunii,gazanii,salvie ornamentala,portulaca,etc ,etc
sau poti pune rasaduri de plante aromatice pe care sa le folosesti toata vara in salate,
sau poti pune crisanteme,alternand cu bulboasele,dupa umila mea parere
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
stati asa sa ma lamuresc: presupunand ca pun rasaduri, nu deranjez bulbii atunci cand sap? sau ma apuc si-i scot atunci cand sunt florile trecute si cu asta basta??
Aceeasi pb o am si cu semintele - e nevoie sa sap ca sa le plantez deci sa deranjez minunatii mei bulbi :?

si ca sa va innebunesc de-a binele (lucru pentru care va rog sa ma scuzati) - mi-am luat saptamana trecuta divesi bulbi ...crini, gladiole, tigris precum si frezii si lacramioare. Ceea ce ma deruteaza este ca pe ambalaj scrie ca freziile se planteaza in mai si infloresc in iulie-oct iar margaritarul se planteaza in martie si infloreste in mai ?!?!
sa respect ce scrie pe ambalaj??? va foarte, foarte multumesc de ajutor! :hug:
 
A

Anonymous

Guest
gradinar1 a spus:
stati asa sa ma lamuresc: presupunand ca pun rasaduri, nu deranjez bulbii atunci cand sap? sau ma apuc si-i scot atunci cand sunt florile trecute si cu asta basta??
Aceeasi pb o am si cu semintele - e nevoie sa sap ca sa le plantez deci sa deranjez minunatii mei bulbi :?

si ca sa va innebunesc de-a binele (lucru pentru care va rog sa ma scuzati) - mi-am luat saptamana trecuta divesi bulbi ...crini, gladiole, tigris precum si frezii si lacramioare. Ceea ce ma deruteaza este ca pe ambalaj scrie ca freziile se planteaza in mai si infloresc in iulie-oct iar margaritarul se planteaza in martie si infloreste in mai ?!?!
sa respect ce scrie pe ambalaj??? va foarte, foarte multumesc de ajutor! :hug:
1,Unele persoane scot bulboasele dupa ce florile se trec si le replanteaza in septembrie,in cazul asta poti sapa linistita
2Daca nu vrei sa le scoti pune niste semne unde au fost bulboasele,a.i. sa le ocolesti cand le pui pe celelalte.
3,Privitor la ce ai cumparat respecta aidoma instructiunile,in privinta freziilor eu nu am avut rezultate,succes tie
4 Sunt curioasa sa stiu de unde ai luat tu lacramiore,te rog sa-mi spui
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Draga mea Defne, le-am luat de la un magazin din Austria, sapt trecuta...a fost vacanta copiilor si am profitat de ocazie pt ski...iar eu mi-am luat flori ca tot nu gasisem acasa prin magazine.
Sunt pachete de 10 bulbi...mi-am luat doar 1 pachet din pacate. Pe ambalaj scrie ca-i plantezi martie-mai si vor inflori in mai anul urmator :? ...chestie care pe mine m-a nedumerit complet!
Daca iese ceva cu cea mai mare placere iti trimit si tie bulbi :D
si-ti multumesc pt sfaturi!
 
Sus