bulboase

Cristiana

Member
Mariuca, poti sa-i plantezi linistita, dar nu mai amana mult operatiunea :D , vine frigul si zapada, si le va face bine!
 

ghia_don

Active Member
Atita timp cit pamintul nu este inghetat, planteaza-i fara grija, iar la primavara bucura-ne si pe noi cu floricelele lor :wink: ..
 

simali

Member
Am plantat si eu pentru prima oara in viata bulboase. Am o mica padurice si le-am plantat printre copaci, direct in iarba. Ghiocei, lalele, narcise, branduse. Sunt foarte emotionata si abia astept sa vad ce iese. Sau ce nu iese :cry:. Pun poze la primavara (daca am ce fotografia).

Este adevrat ca bulboasele trebuiesc scoase din pamant dupa ce se ofilesc florile si puse din nou toamna urmatoare? Este valabil pentru toate bulboasele sau numai pentru unele specii?
 

mymo

Active Member
Din ce ai enumerat tu,nu trebuie.Gladiolele si daliile trebuie scoase toamna si plantate primavara.
 
Eu am scos lalelele in vara dupa ce s-au trecut frunzele, la fel si brandusele. Am inteles ca daca nu scot lalelele la unele soiuri bulbii se baga tot mai in adanc si pana la urma se pierd. Asa ca fac operatiunea asta in fiecare an :D :D
 

byby_anka_w

Member
mymo a spus:
Din ce ai enumerat tu,nu trebuie.Gladiolele si daliile trebuie scoase toamna si plantate primavara.
gladiolele ,eu nu cred ca trebuie scoase.adica nu e obligatoriu.in germania sunt "lanuri"(parcele) intregi de gladiole si nu le scoate nimeni din pamant.si garantez ca acolo e mai frig ca la noi
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Te contrazic Byby.Eu le-am lasat anul trecut (o parte din ele,uitate de altfel intr-un colt ) si in primavara nu au mai dat.
Mi-am adus aminte tirziu unde le pusesem,am insemnat locul si chiar am vrut sa vad cum traverseaza o iarna.
Din pacate...........au decedat si le-a fost si tarina usoara ca era sapata din toamna :rofl: :rofl:
 
simali a spus:
Am plantat si eu pentru prima oara in viata bulboase. Am o mica padurice si le-am plantat printre copaci, direct in iarba. Ghiocei, lalele, narcise, branduse. Sunt foarte emotionata si abia astept sa vad ce iese. Sau ce nu iese :cry:. Pun poze la primavara (daca am ce fotografia).
Eu am pastrat pungile si la primavara,la sugestia sotului meu,va arat fie ce-a iesit fie ce-ar fi trebuit sa iasa.Daca ies ne bucuram impreuna,daca nu ne intristam si are cine sa ne consoleze.Lasa ca nu-i rau!
 
Ce ai plantat tu acum nici nu ar inflorii daca nu trece frigul iernii peste ele.In schimb bulboasele care se planteaza primavara nu rezista iarna in pamant, deci trebuie scoase toamna. :wink: :wink:
 

Cristiana

Member
Si la mine au rezistat unele varietati de gladiole. Unele doar :) , un soi cu floare alb cu roz. Restul au cam pierit.
 

albela

Active Member
La mine au rezistat puii mici de gladiole care au fost uitati in pamant cand am scos bulbii toamna. Anul urmator au facut frunzulite.
 

ana popa

Member
Gabiuta a spus:
Ana,le acopera cu ceva?Cum de ii rezista?
Nu ii acopera cu nimic. A uitat intr-un an sa scoata bulbul(a fost doar unul la inceput) si de atunci rasar in fiecare an, s-au mai inmultit dar nu a umblat niciodata la ele.
 

Cristiana

Member
E foarte posibil, Ana, unele varietati sunt mai rezistente, altele mai sensibile. La mine, din patru sau cinci varietati a ramas doar una. Acum doi ani nu am mai putut sa le scot din cauza burticii, asa ca acolo au ramas, in toamna asta insa le-am scos din pamant ca sa mut in alta parte.

Pentru iubitorii de gladiole si care nu vor sa treaca prin bataia de cap a plantatului si scosului de bulbi, recomand varietatea botanica Byzantinus, care pe langa faptul ca rezista la inghet, se si naturalizeaza bine.
 

simali

Member
Am citit o poveste despre bulbi care nu stiu cat este de reala. Cum ca bulbii (de orice, dar in special de lelea) sunt si ei de mai multe feluri in functie de hibrizi. Unii pot sta in pamant la nesfarsit, le face chiar bine, altii sunt special conceputi sa fie scosi toamna (cica nescoase din pamant degenereaza soiul in timp si raman dupa cativa ani lalelele originale, din care s-a obtinut sa zicem soiul dantelat sau cel sifonat, sau negru, sau mai stiu eu ce).

Dar acum intrebare: daca o fi asa, de unde stiu eu daca soiul cumparat e d-ala sau d-ala? :roll: N-ar trebui sa scrie pe punga "Cucoana, muta bulbii astia la toamna in pivnita."?
 

simali

Member
Eu am mai incercat intr-un an sa pun bulbi pe balcon - "obligata" de o revista faina care-mi prezenta in februarie niste flori superbe de narcise intr-o galetusa galvanizata.

Conform instructiunilor din prospect:
- am luat galetusa
- am pus bulbii in noiembrie
- am acoperit cam 3 cm cu pamant (la ei bulbii erau la suprafata, se vedeau bine).
- am pus galetusa pe balcon la intuneric si am udat cand si cand (eu am un balcon inchis, dar iarna sunt undeva pe la 15 grade)
- am scos nzbatia primavara
- am asteptat sa creasca
- si am a asteptat
- bulbii putrezisera.

Unde am gresit?
 

mirelush

Member
simali, n-am auzit de povestea asta , dar sa stii ca toamna asta am cumparat bulbi de lalele pe a caror eticheta scria ca se scot dupa inflorire si se replanteaza toamna. M-am mirat atunci, dar m-am gandit ca o fi un exces de zel din partea producatorului. Deci s-ar putea ca povestea sa fie adevarata ! Parte din ambalaje le-am pastrat asa ca ma voi uita si revin cu detalii ! :D
 
Sus