bulboase

A

Anonymous

Guest
eram curioasa pt ca pe aici nu am vazut bulbi de lacramioare,pe plic scrie convalaria majalis,lilly of the valley?
Daca sunt de acolo poate sunt alt soi,iar ele de regula infloresc la sfarsitul lui aprilie la noi,la ei in mai,si in Franta tot la inceputul lui mai.
Multumesc pt ca te-ai gandit sa-mi dai si mie,eu iti voi oferi in schimb irisi pitici
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Defne, pe plic scrie "Maiglockchen winterhart stauden" si la o cautare pe google dupa acest maiglockchen se pare ca inseamna lacramioare ...oricum, i-am cumparat dupa poza de pe plic ca habar n-am germana :)
 
A

Anonymous

Guest
iti doresc sa se prinda bine si sa te bucure cu frumusetea si mirosul lor.In Franta pe 1 mai se daruiesc lacramioare ,ei le considera port bonheur.
 

isabella

Active Member
Astazi sunt foarte entuziasmata :D Am fost invitata in gradina unei doamne foarte , foarte amabile care mi-a spus sa ma servesc cu ce vreau si-mi place :D :D :D Am luat cativa bulbi de lalele, narcise, ghiocei, zambile si 3 crini albi + 2 lamaite ...sunt incantaaaaaaaaaaaaata ! Abia astept sa o pot servi si eu cu ceva :D
 

isabella

Active Member
Gabiuta, te cred , eu nici nu visam sa mi se intample asa ceva :D :rofl: Mi-a dat si un lastar de scheffera si o colocasia , daca mai stateam 5 minute sigur mai primeam ceva... am plecat ca deja ma luase rusinea :oops:
 
A

Anonymous

Guest
cred ca ingerasul ti-a scos in cale o asa doamna,ferice de voi
 

isabella

Active Member
Defne si valentyna , intr-adevar e un ingeras trimis de alt ingeras :D Sa fie sanatoasa si fericita !
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Defne a spus:
eram curioasa pt ca pe aici nu am vazut bulbi de lacramioare,pe plic scrie convalaria majalis,lilly of the valley?
Daca sunt de acolo poate sunt alt soi,iar ele de regula infloresc la sfarsitul lui aprilie la noi,la ei in mai,si in Franta tot la inceputul lui mai.
Multumesc pt ca te-ai gandit sa-mi dai si mie,eu iti voi oferi in schimb irisi pitici
Uite aici Defne,la Kertimag sunt bulbi,rizomi de lacramioare;
http://www.spalax.hu/index_r.php?page=m ... &menuid=39
 
A

Anonymous

Guest
Multumesc mult Iudith,chiar am vazut si varietate roz,o noutate pt mine,tu ai luat de la ei?
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Defne, azi am vazut bulbi de margaritar in Carrefour, in jur de 8 RON/pachet. Sper sa-ti fie de ajutor!
 

isabella

Active Member
Am fost azi la Praktiker in Tm si la noi nu au adus lacramioare :? In schimb erau alte minunatii, mi-am luat 3 zambile inflorite de culoare mov la 10 lei :D :D :D Miroase tot parterul casei a zambile...e o incantare :D
 

Viovett

Member
La toamna ai sa-ti pui singura :D La mine a inflorit a treia "recolta" de zambile ( primele, puse-n apa, s-au deschis inainte de Craciun ). Urmeaza narcisele...
 

isabella

Active Member
Sper ca voi reusi, sunt novice intr-ale bulbilor, trebuie sa ma documentez...dar Doamne ajuta, material de citit am mai mult decat suficient multumita forumului si forumistilor :D
 

Viovett

Member
Nu e nici o filozofie, doar daca vrei sa-i fortezi ca sa infloreasca mai devreme( in dec de ex) trebuie sa-i pui cateva saptamani in frigider.
 

isabella

Active Member
Deci ii las pur si simplu in ghivece , la rece , ii ud cand se usuca pamantul ...imi place ideea :D
Apropo, ce fac cu plantutele dupa inflorire? Le tai de la jumate? Asa am vazut in magazine :? Le las in aceleasi ghivece ?
 

Viovett

Member
Eu am scos bulbii, i-am pus in pungi de hartie si i-am aruncat in pivnita. Dar anul urmator plantutele au fost mai firave (in pamant, peste vara ei cresc si se inmultesc ) asa ca prefer sa-i fac cadou cuiva care ii pune in gradina si iau in toamna altii.
 
Sus