Bulboase - care dintre ele rezista peste iarna?

alfa

Active Member
sa stii ca am cautat in cele 2 carti ale mele, despre gradinarit si in
cateva numere de Gradina de vis si tot ce am gasit e ca poti planta bulboasele in straturi in ghiveci. Adica, cel mai adanc pui lalele, deasupra lor pui zambile sau narcise si peste poti pune zambile motate, muscari.
In nici intr-un caz sa nu plantezi calluna sau erica deasupra lor, chiar daca ar arata superb ghiveciul peste iarna. Ele dezvolta o retea foarte densa de radacini si bulboasele nu vor putea iesi la primavara.

In rest imi pare rau, nimic despre protectia de iarna. :(, dar mai caut.
 

alfa

Active Member
Iza, eu ma gandeam ca Mihai se refera la un ghiveci de vreo 50 de litrii. Nicidecum unul mic.
 

victoria

Active Member
Daliile nu rezista in gradina peste iarna.Irisii cu rizom da.
Crinii rezista.La mine deja au din nou rozeta mare de frunze,care rezista si la -20 grade.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Alfa, eu cred ca in revista (ca am vazut si eu articolul) e vorba de bulbi pusi la fortat si care se cultiva in casa si nu afara.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Victoria trebuie sa mentionezi de care crini e vorba, pentru ca unii rezista, altii nu.

Bulbii plantati etajat in ghivece sunt pentru spatii protejate la inghet. Tot ce e plantat in ghivece si lasat afara peste iarna va ingheta.
 

alfa

Active Member
Eu am trandafiri in ghivece mari pe langa casa. Iarna trecuta nici macar frunzele nu le-au inghetat. Au fost verzi incontinuu. Ma gandesc, ca si lalelele ar rezista intr-un ghiveci destul de mare, protejat pe dinauntru sau pe dinafara si pus mai la adapost.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Alfa e destul de riscanta varianta. Intamplator iarna trecuta n-a fost una extrem de rece si socurile termice au fost rare si putin intense.
 

alfa

Active Member
Si asta e adevarat. Dar poate totusi incerca... poate are noroc de iarna usoara, de ce nu?
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
:) Alfa, draga, daca are noroc de o exceptie - iarna calda si blanda - nu o sa se intample nimic.
E de ajuns sa aiba 3 zile de ger zdravan si e suficient sa-i distruga bulbii - e mai sanatos sa luam ca regula generala faptul ca bulbii plantati in ghivece lasate afara nu vor rezista.
 

alfa

Active Member
Aici nu sunt de acord.. eu as zice: nu rezista daca nu luam masuri de protectie sau nu alegem vase potrivite. :wink:
 

irinabv

Active Member
Moderator
Si eu am un trandafiras intr-un ghiveci de ceramica mai mare, si ma gandeam daca rezista peste iarna. Eu bulboase n-as pune niciodata. Nu degeaba se pun la 10 cm in pamant. Ma mai gandesc la o varianta, Mihai. Sa pui bulbii in pamant in cosulete de-alea speciale de bulbi, si la primavara ii scoti cu tot cu cos si ii pui in ghiveci. Oare rezista mutarii? Asta daca vrei sa ai neaparat flori de primavara in ghiveciul ala. Sau ii pui de toamna, si la primavara ne spui si noua daca au rezistat :)
 
A

Anonymous

Guest
mihai pune mixtul in gradina,daca vrei in cosuletze de alea patrate
or sa reziste foarte bine(sa pui insa niste semne sa stii unde i-ai pus)
in vasele de ceramica nu e bine sa fie lasat peste iarna nici macar pamant (numarul de ingheturi si dezgheturi pe iarne le poate fi fatal)
de curiozitate m-am uitat si prin parcuri si am vazut ca in ghevece sau vase speciale ,si ei scot pamantul
in materie de bulbi
io nu scot din gradina lalele/zambilele.marcisele/scilla/crocusi(brandusele)/crini de gradina si cei orientali,fritillaria,candelabrii si irisi cu bulbi
sa nu uit anemonele care le las peste iarna
in 2 ani n-am scos bulbi de ranunculusi si au rezistat
anul asta ii voi acoperi cu scoartza de copac si funze si sper sa imi reziste
(sunt intr-un fel protejati de cutui si de tuia californiana
 

lelia

Well-Known Member
Din experienta ,stiu sigur
gladiole
dalii
frezii
tigridia
montberia
tuberoze
NU rezista peste iarna ,trebuiesc scoase si replantate primavara.

Toti crini pe care ii am rezista peste iarna
eucomis
zambile ,lalele, narcise ,crocusi ,muscarii
irisii cu rizom ,fara probleme
Irisii cu bulb rezista peste iarna dar cred ca trebuie scosi vara si plantati in oct .,din experienta am obsevat ca se trezesc la viata toamna ,stau verzi peste iarna iar primavara florile sunt mici si tarzii .
 

mihai63

Member
Doamnelor tin sa va multumesc pentru ajutorul acordat si intradevar asa am sa fac.......voi pune bulbii in pamant,deoarece nu vreau sa-i pierd.
Sincer imi era mult mai comod sa-i plantez in vase :rofl: in felul asta sigur nu uitam unde anume i-am plantat :rofl: .
 
A

Anonymous

Guest
:rofl: doamne doamne a inventat batu'.......si poate fi folosit ca semn,mai ales daca ii pui si eticheta e super
 
Sus