Bulbi plantati prea devreme toamna incoltesc

AlexandraRoscu

New Member
Buna ziua tuturor,
Va scriu cu o rugaminte de ajutor, acum circa 2 saptamani am plantat niste bulbi de lalele si muscari in gradina.
Astazi am observat ca au inceput sa incolteasca, au cam 1-2 cm de tulpina verde deasupra pamantului...
Este clar ca i-am pus prea devreme, chiar daca suntem in noiembrie am avut si zile cu 24 de grade (sunt in Bucuresti), si ar fi trebuit sa aman plantarea.
intrebarea este, oare acum mai pot face ceva, ii pot salva in vreun fel?
multumesc!
 

crysty

Active Member
Chiar ca asta nu am auzit si nu am patit . Cred ca i-ati plantat si cam aproape de suprafata , bulbii de flori se planteaza cam la 10 cm adancime sau cum mi-a spus o vanzatoare de la fitofarmacie care lucrase ani de zile la sere pe vremea lui ceausescu, ca bulbii de flori se planteaza la o adancime care este egala cu de 2 ori si jumatate inaltimea bulbului. Adancimea exacta nu este o regula stricta ,depinde si de tipul solului dar merge si la adancimea care o scrie pe pachet. Pe plicurile cu bulbi de zambile scrie ca se planteaza la 15 cm adancime, pe plicul de narcise scrie ca la 10 cm.
Nu de alta dar mi se pare ca e cam la suprafata daca au iesit 2 cm deasupra, mugurii deja, in doar 2 saptamani. Cred ca daca erau la adancimea optima nu erau inca rasariti dar a fost si cald afara ce-i drept.
Ce as face eu in cazul dumneavoastra acum ?
Ar fi 2 variante :
1. ori sapati din nou si ii replantati mai la adancime un pic chiar daca mugurele verde va fi acoperit de pamant complet.
2. Trageti pamant peste ei sa faceti ca un musuroi .
Cred ca daca udati dupa ce ati tras pamant mai ales daca ar fi fost pamant uscat, pamantul ud este mai rece si ar trebui teoretic sa le incetineasca cresterea pana vine frigul afara pentru ca mult nu o sa mai dureze caldura ziua, si noaptea este destul de frig incat pamantul ud ar trebui sa stea ud mai mult timp si sa fie mai rece.
Exista o probabilitate mica ca sa pierdeti vreun bulb daca ii deranjati sau daca le astupati mugurii cu pamant asa ca decizia finala va apartine ce masuri luati.
Dar nici sa ii dezgropati de tot si sa ii replantati mai tarziu (adica peste 2 saptamani) nu as recomanda pentru ca cred ca vor avea mai mult de suferit asa pe termen lung.
 
Ultima editare:

AlexandraRoscu

New Member
Va multumesc pentru sfaturi! Intr-adevar, i-am plantat cam la 5 cm, insa asa scria pe plic... O sa am mai multa grija anul viitor.
Acum o sa ii acopar cu pamant si ii ud, si astept frigul, cu speranta ca vor fi ok pana la primavara :)
 

crysty

Active Member
Va multumesc pentru sfaturi! Intr-adevar, i-am plantat cam la 5 cm, insa asa scria pe plic... O sa am mai multa grija anul viitor.
Acum o sa ii acopar cu pamant si ii ud, si astept frigul, cu speranta ca vor fi ok pana la primavara :)
Cu placere. Aici in aceasta imagine aveti adancimea la care se planteaza cei mai populari bulbi de toamna :

Muscari se planteaza la 8-10 cm adancime dar cum i-ati pus la 5 cm doar trageti pamant peste ei sa faceti ca un musuroi si consider ca vor fi ok la iarna.
De ce scrie pe plic ca se planteaza la 5 cm ? Nu stiu ,poate bulbii sunt de import sau export si instructiunile sunt pentru plantat in ghiveci sau ca sa garanteze ca vor iesi ca altfel lumea nu ar mai cumpara acea marca daca se intampla sa garanteze perntru 10 cm si nu ar mai rasari vreun bulb. Internetul e plin de poze cu muscari in ghivece , probabil ca se ia in considerare ca poate 90% din bulbii de muscari din comert sunt plantati in ghivece si nu in gradina.
Cu cat bulbul de toamna e mai mare (indiferent ca e aceeasi specie sau nu) cu atat se planteaza mai la adancime (vorbim de plantare in gradina nu in ghivece) si pentru ca faptul ca un bulb mare va face o tija mare de flori, doar 2-5 cm de pamant nu asigura stabilitate plantei.
Exceptie face amaryllis (hypheastrum) care asta oricum se planteaza in ghivece si poate sa ramana jumatate de bulb deasupra solului. Tija la amaryllis este destul de groasa incat sa tina greutatea florilor asta in cazul in care planta a avut lumina multa si tija e normala ca inaltime, ca daca a fost privata de lumina (nu a stat la geam pe pervaz ) atunci o tija anemica si lunga la amaryllis intotdeauna se va rupe de la greutatea florilor.
Vantul
In schimb la lalele cred ca veti avea probleme daca si pe astea le-ati pus la 5 cm, pentru ca la o groapa mica adanca de 5 cm la care mai scadem vreo 3 cm diametrul bulbului, vor ramane doar 2 cm de pamant de astupat .
Atunci cand sunt vanturi insistente care dureaza zile la rand, ele anunta ca ori vine frigul ori caldura.
Iar in jurul datei de 1 aprilie vine o saptamana de vanturi puternice care marcheaza venirea caldurii (frontul de aer rece cand se intalneste cu frontul de aer cald care apare din cauza ca zona tarii va incepe astronomic sa primeasca mai mult soare, atunci rezulta vant puternic) si e posibil ca lalelele dumneavoastra la inceputul lui Aprilie sa nu reziste la vant mai ales daca sunt lalele cu inaltime mai mare. Asa ca ori le dezgropati si le ingropati mai adanc la cel putin 10 cm ori trageti pamant destul peste ele .
Gerul
Meteorologic vorbind, la mine in Galati este cam aceeasi vreme ca si la dumneavoastra pentru ca nu este distanta mare si avand in vedere ca in fiecare iarna exista cam 2...4 nopti cu -15 grade atunci bulbii plantati la adancime sigura sau macar cu pamant tras ca un musuroi peste ei, vor avea mai putin de suferit. Deci bulbii plantati mai adanc de 5 cm vor fi si mai adapostiti in caz de ger uscat fara zapada.
Bulbii de toamna rezista la frig dar au si ei saracii o limita a lor, de exemplu afara erau vreo -3...-5 grade si am luat un ghiveci cu zambila inflorita sa il duc la cineva, am umblat cu el in mana prin frig vreo 20-30 minute , frunzele si floarea de zambila au inghetat pe drum.
La caldura si-a revenit planta cam 75% dar restul in 3 zile arata de parca a fost arsa de soare. Bulbul nu a avut nimic dar cateva frunze si partial floarea au fost afectate iremediabil.

Daca veti vrea sa aveti bulbi la interior infloriti in vreun ghiveci, scoateti un bulb din pamant cam cu 20 de zile inainte, il plantati in ghiveci si la interior va creste si va inflori daca ghiveciul sta la lumina destula cum ar fi la pervaz, dar asta o recomand la florile mici, nu inalte, cum ar fi zambile, muscari, ghiocei, etc. Dar nu dezgropati pentru ghiveci pana ce bulbul nu si-a luat destul doza de frig de vreo luna de zile.
Am avut ghiveci cu zambila inflorita la interior chiar in noaptea de revelion dar in acel an in noiembrie fusese mai rece si bulbul a fost dezgropat si mutat in ghiveci cam pe 10 decembrie.
Daca bulbul nu isi ia frigul necesar in gradina atunci la caldura va scoate doar o tija mica si cu doar vreo 5 flori pe ea.
Profesionistii ar spune ca merge bulbul pacalit cu frig si doar tinut la frigider la 3 grade dar tot mai bine este cand a stat o luna afara in gradina decat la frigider pentru ca in gradina scoate mustati si incepe deja a se hrani.
 
Ultima editare:

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Ati cumparat bulbi care au fost supusi unui proces de tratament la rece in asa fel incit sa simuleze o iarna.
Muscari sant rezistenti se vor descurca..... riscul mai mare e la lalele.
Lasatii asa... se vor ajusta ei . La lalele rupeti doar bobocul daca apare.
 

AlexandraRoscu

New Member
revin cu vesti aici, am avut noroc, bulbii au inflorit :)
toata iarna au fost verzi si cu frunze de peste 10 cm, insa in primavara tot au dat flori. Atasez poze.
oricum, la toamna ii plantez mai tarziu.
Cei care au iesit erau toti muscari, lalelele au iesit doar primavara.
multumesc inca o data pentru sfaturi!
 

Atașamente

crysty

Active Member
revin cu vesti aici, am avut noroc, bulbii au inflorit :)
toata iarna au fost verzi si cu frunze de peste 10 cm, insa in primavara tot au dat flori. Atasez poze.
oricum, la toamna ii plantez mai tarziu.
Cei care au iesit erau toti muscari, lalelele au iesit doar primavara.
multumesc inca o data pentru sfaturi!
foarte frumoase muscari. Inseamna ca s-au adaptat perfect . Bineinteles ca a fost si o iarna mai blanda.
 
Sus