Bulbi mancati, caut solutii

claude

Well-Known Member
Moderator
Am constatat cu neplacere ca foarte multi bubi mi-au fost distrusi de...viermi, cred :? Din bulbii de lalele am mai gasit cojile gaurite, la fel bulbii de allium, care aveau inca in ei ceva viermi albiciosi lungi de pana la 1 cm. Cojile bulbilor de lalele aveau gauri cu un diametru de 1 mm. Problema nu se limiteaza doar la bulbii aflati in repaos, am constatat-o si la crini.
Singurii viermi vazuti de mine cu ocazia diferitelor sapaturi au fost viermii sarma si cei gasiti in bulbii de Allium.
Exista vreun tratament pentru sol care sa elimine cumva problemele acestea?
Mi s-a mai intamplat anii trecuti sa gasesc bulbi atacati, dar numarul lor era neglijabil, in schimb anul acesta mi i-au decimat! :x
 

michaela

Active Member
Anul asta si in zona la mine a fost invazie de radasci, carabusi si alte coleoptere cu un corn doua fara ... :rofl:
Din cate stiu in stadiul de vierme o duce mult si bine.... in jur de 1 an si ceva... daca mai tin eu bine minte :) ei viermalai din aia am gasit si eu mari... prin zona bulbilor :) :x
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
cu Sinoratox scapi de ffff multi din "subterani" in dozaj ceva mai mare , doar ca miroase a moare de varza prin gradina
 

claude

Well-Known Member
Moderator
danero2004 a spus:
cu Sinoratox scapi de ffff multi din "subterani" in dozaj ceva mai mare , doar ca miroase a moare de varza prin gradina
Poate sa miroasa si a c...t, doar sa-i extermin pe spurcati! :x Cu Sinoratox-ul cum procedez, stropesc pamantul? :? Scuza ignoranta, dar pana acum underground m-am luptat numai cu cartita...si ea a castigat :oops: Ce inseamna dozaj mai mare?
 

victoria222

Active Member
:tavalit:

Michaela, mie larvele acelea grasute de gandacul rinocer, negru si cu un corn in frunte, mi-au invadat compostul...E plin de ei. Am gasit primavara trecuta si in pamantul din gradina...O GRAMADA...dar nu am observat sa fi mancat ceva. Ba mai mult, au disparut, pentru ca acum in toamna cand am sapat, am gasit foarte putini. In orice caz nu cred ca ei au vreo vina pentru bulbii Claudiei. Am dezgropat si eu toti bulbii la sfarsitul verii, si in afara de cei putreziti din cauza excelului meu de zel in a uda :oops: nu am pierderi deloc.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
am scris juma de ora raspuns si au taiat astia curentu :x


asa caaa scriu pe scurt :rofl:

sinoratox granule
30kg la 10000 mp

calculeaza fiecare :rofl:
 

michaela

Active Member
victoria222 a spus:
:tavalit:

Michaela, mie larvele acelea grasute de gandacul rinocer, negru si cu un corn in frunte, mi-au invadat compostul...E plin de ei. Am gasit primavara trecuta si in pamantul din gradina...O GRAMADA...dar nu am observat sa fi mancat ceva. Ba mai mult, au disparut, pentru ca acum in toamna cand am sapat, am gasit foarte putini. In orice caz nu cred ca ei au vreo vina pentru bulbii Claudiei. Am dezgropat si eu toti bulbii la sfarsitul verii, si in afara de cei putreziti din cauza excelului meu de zel in a uda :oops: nu am pierderi deloc.
pai.....eu am gasit bulbi tandaruiti, iar inculpatii langa :)
 

claude

Well-Known Member
Moderator
danero2004 a spus:
am scris juma de ora raspuns si au taiat astia curentu :x


asa caaa scriu pe scurt :rofl:

sinoratox granule
30kg la 10000 mp

calculeaza fiecare :rofl:
Mersi! :* Las' ca ma descurc eu cu impartitul boabelor pe metru patrat! :rofl:
 

sicora fabian

Active Member
Sinoratox-ul recomandat de Dan a fost printre cele mai bune insecticide si granulat si emulsie, insa nu stiu daca se mai produce!
Asa cum a spus si Dan, mergi la fitofarmacie, cere un insecticid granulat si respecta doza de pe ambalaj.
Eu folosesc Nematorhin si sunt foarte multumit.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Fabiane este sub pod in alexandru langa service


Eu am dat anul trecut , s-au simtit ambele ...... si mirosul ....si eliminarea daunatorilor .Ce e rau la mine ca pe langa mine nu e locuit in terenurile apropiate asa ca se inmultesc acolo apoi migreaza.

Nici cartitele nu au mai aparut. :rofl:
 

sicora fabian

Active Member
Da, Sinoratox-ul a fost intotdeauna foarte bun! Sa vezi paduchii testosi si lanosi ce dispar dupa el! Si tripsii! :D
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Multumesc! O sa caut si produsul propus de Fabian ca alternativa si trec la genocid! :x

:eek: Danero, cuvantul cartita imi provoaca frisoane! Zici ca au disparut si-alea? Las' ca le umplu si lor gaurile cu granule, poate-poate pleaca in tarile calde :mrgreen:
 

victoria222

Active Member
sicora fabian a spus:
Da, Sinoratox-ul a fost intotdeauna foarte bun! Sa vezi paduchii testosi si lanosi ce dispar dupa el! Si tripsii! :D
:eek: Fereasca Dumnezeu de asa lighioane, dar astea nu traiesc "la inaltime"? Ajunge otrava de jos la nasul lor?
 

claude

Well-Known Member
Moderator
victoria222 a spus:
sicora fabian a spus:
Da, Sinoratox-ul a fost intotdeauna foarte bun! Sa vezi paduchii testosi si lanosi ce dispar dupa el! Si tripsii! :D
:eek: Fereasca Dumnezeu de asa lighioane, dar astea nu traiesc "la inaltime"? Ajunge otrava de jos la nasul lor?
Victoria, Sinoratox-ul se gaseste si sub forma de solutie, daca bine stiu, cred ca la tratamentul cu solutie facea referire Fabian :D
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
pai nu stiu motivul clar , dar la cum mirosea la teren dupa ce am aruncat vreo 10 kg de granule , e clar de ce :rofl:
 

victoria222

Active Member
Am inteles. Multumesc

@Danero. Pai daca-i de la miros atunci poti sa arunci cu moare de varza prin gradina pentru acelasi efect :rofl: :D
 
Sus