Bulbi gloxinia

nutilepadat

Active Member
MERY a spus:
nu stiu cum vi se intampla sa pierdeti bulbi, caci mie de 7 ani de cand am gloxinii nu mi s-a intamplat sa pierd nici-un bulb,dar iarna cand dorm ,eu niciodata nu scot bulbii din ghiveci asa cum multi de pe aici am vazut ca o fac...
Mery nici eu nu scot bulbii din ghiveci ,ai mei nu erau putreziti,erau tari dar negrii :cry: sigur le-a fost prea frig la pivnita :x mai uita cate un cascat sa deschisa si fiind la casa......... :(
 
Am pus doi bulbi cumparati. Unul a dat, celalalt nu :? :?Mai am sanse sa dea si al doilea :? :? :? I-am pus odata, stau in conditii identice :? :?
 

MERY

Active Member
sunt sanse ,numa un pic de rabdare sa mai ai ca de...nici degetele la o mana nu sunt la fel...
 

MONIS

Member
si eu am vreo 2 tuberculi care se prezinta foarte bine...dar sunt singurii din care nu a dat nici un muguras....si sunt pusi de 3 saptamani.... :(
 

zaher

Member
MONIS a spus:
si eu am vreo 2 tuberculi care se prezinta foarte bine...dar sunt singurii din care nu a dat nici un muguras....si sunt pusi de 3 saptamani.... :(
Sa stii ca si la mine din 9 nu au rasarit momentan decat 3, pe care ii am de cativa ani. Erau bulbii cei mai mari. Mai este unul de vreo 2 ani care e mai mic si nu misca nici el nimic. E posibil ca marimea sa conteze in cazul asta.

A trecut o luna, dar bulbii somnorosi se prezinta la fel. Nu s-au stricat dar nici nu au produs inca nimic.
 

karmenutza

Member
karmenutza a spus:
Am cumparat ieri un pachet cu 2 bulbi de gloxinie rosie cu margine alba. Maricei, frumusei, unul din ei avea si mugurasi. I-am plantat separat si nu am ingropat tot bulbul. Doar l-am infipt si deasupra l-am lasat descoperit.
Acum astept. Abia astept.
Atunci aratau asa:
Si pentru ca tot experimentez acesti bulbi cu expunerea la lumina diferita, acum arata asa: Acesta sta in sufragerie, la fereastra cu expunere nordica.
Acesta a stat in dormitor, fereastra sudica, nu directa, cuvedere in balcon iar de vreo doua saptamani sta chiar in balcon, la sud. Nu e chiar in bataia soarelui, e intr-un loc unde soarele nu ajunge. Dar aici se presupune ca e lumina mai multa.
Bulbii au fost in acelasi pachet, de aceeasi marime. E posibil ca unul sa fi fost poate, mai anemic. Ii urmaresc, sa vad care si cat infloreste. Daca vor inflori amandoi.
 

zaher

Member
Si pe ai mei i-am pus la fel in pamant. Doar ca au stat in balcon pe vest. Balconul sta jumatate deschis, noaptea sunt cam 10 grade. Totusi, cei mai mari pe care ii aveam din anii precedenti au iesit si sunt ca ai tai.
 
In sfarsit a dat lastari si al doilea bulb. :dans: :dans: Desi au stat in conditii identice, au icoltit la diferenta de o luna, nici nu prea mai trageam sperante :whew: :whew:
 
Sus