Bulbi gloxinia

Roxana

Active Member
nici eu nu acopeream bulbul. dar mi s-a spus ca este bine sa fie acoperit cu un strat subtire de pamant. Dar faci cum crezi ca este mai bine. Sa ai succes cu ei! :wink:
 

sini

Well-Known Member
N-au fost stricati de la inceput,dar ,vazand ca nu iese nimic ,i-am scobit .Erau negri.
 

sini

Well-Known Member
Nu i-am udat de la inceput,pamantul era umed.Cred ca erau bolnavi.Erau negri nu mucegaiti.
 

nutilepadat

Active Member
Sini la fel am patit si eu cu bulbii mei ,ii am de anul trecut ,se pare ca le-a fost frig in pivnita,,i-am adus in casa acum o luna si i-am udat mai rar cam la 4 zile .Am asteptat in zadar rasara frunzulite.Cand i-am "cautat "erau negri nu putrezi :cry:la fel sunt si bulbii de begonie
 

Erwin

Member
Si eu am pierdut cativa bulbi, dar la mine din cauza faptul ca era prea cald si prea uscat aerul din camara.
 

MERY

Active Member
nu stiu cum vi se intampla sa pierdeti bulbi, caci mie de 7 ani de cand am gloxinii nu mi s-a intamplat sa pierd nici-un bulb,dar iarna cand dorm ,eu niciodata nu scot bulbii din ghiveci asa cum multi de pe aici am vazut ca o fac...
 

ena

Member
Eu anul trecut am plantat bulbi buni, au dat frunzulitele si apoi au murit. Cand i-am verificat erau negri. Avand in vedere ca s-a intamplat acelasi lucru la mai multi, in situatii foarte diferite s-ar putea sa fie o boala?
 
Sus