Bulbi gloxinia

scd

Member
Am achizitionat azi de la sem-luca niste bulbi , soiul " E. Frederick" si sunt cam deshidratati.
Itrebarea mea este , inainte de ai planta da ii tin in apa pentru ai hidrata sau nu?
 

marean

Active Member
In apa ? :eek: Nuuu,atata ar trebui ! Bulbii de...orice nu se tin in apa anterior plantarii,doar la anumite specii se tinradacinile cateva ore in apa,dar fara ca apa sa ajunga la bulb.
In cazul tau,plantezi linistit bulbii de gloxinie in pamant si uzi rarut,pana vezi ca incep sa arate activitate si produc plantute micute.
 

scd

Member
ok
merci de raspuns.
nu am mai plantat niciodata gloxinia din bulbi cumparati si chiar nu stiam cum sa procedez.
 

marean

Active Member
Cu mare placere ;-) !
Bafta multa,sa fi atent cu apa,uda foarte putin si rar pt inceput !
 
D

dyayzh

Guest
Bulbisorii mei au inceput sa de-a frunzisoare. Ca in fiecare an, imi promisesem sa-i etichetez si ca de fiecare data, nu am facut-o :cry: Acuma iar vor fi o surpriza care si cum :D
 

marean

Active Member
Pai si nu e mai bine asa,Dyana :mrgreen: ?
Si eu am facut la fel,,dar imi place sa ma surprinda :oops: :wink:
 

angela draganoiu

Active Member
revenind la udarea gloxiniilor poate e mai bine sa pui apa in farfurie decit sa pui in ghiveci ca se poate sa balteasca si atunci mor bulbii. stii zicatoarea romaneasca mai rarut si mai dragut. e valabil la gloxinii. vorbeste Stan Patitu'
 

nutilepadat

Active Member
Si de aici STANA PATITA :rofl: ,SCD mai bine uda cand este pamantul uscat si atunci putin cate putin ooooooooo cati bulbi am pirdut eu din cauza asta :cry: :cry: :cry:
 

scd

Member
eu unul nu stiam cum sa procedez cu bulbii cumparati pt. ca , cu ceilalti m-am descurcat foarte bine de vre-o doi ani pana in prezent, cei prinsi din frunze. ori am fost eu baftos ori i-am udat cand a trebuit pt. ca nu am pierdut niciodata nici una.
Cele aflate in pamant au incoltit de mult , am niste plantute cam la 2-3 cm inaltime.
am sa revin cu poze.
 

cataliny

Member
dyayzh a spus:
Bulbisorii mei au inceput sa de-a frunzisoare. Ca in fiecare an, imi promisesem sa-i etichetez si ca de fiecare data, nu am facut-o :cry: Acuma iar vor fi o surpriza care si cum :D
Si eu ii puneam iarna in cutiute la intuneric si racoare si uitam care si cum. Eu le recunosteam dupa o luna doua dupa frunze (dragoste mare de...) :D. De udat nu mai era o problema pentru ca incolteau in cutie si doar ii puneam in ghiveci in pamant umed, dar nici odata nu se uda de deasupra (doar daca trebuie si pe marginea ghiveciului si nu deasupra bulbului) ci doar in farfurie iar temperatura apei trebuie sa fie egala sau cu maxim 14 grade decat cea de afara.
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Si e in pamant?
Foarte interesant,ca eu asa nu am patit niciodata.
Mai asteapta sa vezi ce se intampla.
 

Roxana

Active Member
bine. atunci o sa fac si eu la fel, dar sper sa nu fiew prea tarziu :rugaciune: va multumesc pentru sfat.:*
 
Sus