Bulbi gloxinia

Erwin

Member
scd a spus:
Am achizitionat azi de la sem-luca niste bulbi , soiul " E. Frederick" si sunt cam deshidratati.
Itrebarea mea este , inainte de ai planta da ii tin in apa pentru ai hidrata sau nu?
Eventual Kaiser Frederik :)
 

marean

Active Member
Oooo,daca fac ca Erwin,atunci e bine :mrgreen: !
Poate se si inmultesc ca si la tine :evil: ,in fiecare seara ma culc cu 3 ghivece si ma trezesc cu vreo 20 in plus :twisted: :mrgreen: !
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Mareane nu te-ai mai saturat bre de atata bambus? :rofl: Maine poimaine treci la lastari de gloxinie. :)
 

marean

Active Member
Nici gand,Cornelia :mrgreen: !
Sa comit pruncucid :rofl: 8) ?
Chiar azi ma uitam pe la ghivece,cele mai inaintate (cred ca e cel cu K. Wilhelm) sunt deja maricele si una dintre plantute are deja 2 bobocei :mrgreen: !
 

Roxana

Active Member
Gata. am aoperit bulbul cu un strat subtire de pamant. Dar mai vreau sa va intreb ceva? Eu ii puin apa in farfurioara, dar am impresia ca pamantul este uscat. Cum este mai indicat sa administrez apa? (in farfurioara sau direct pe pamant)
 

marean

Active Member
Nu stiu altii cum sunt :mrgreen: ,dar eu am udat mereu de sus,normal,gloxiniile,chiar daca plantutele erau mici si ajungea putina apa pe frunze :wink: .
 

Roxana

Active Member
bine. atunci o sa fac si eu la fel. cred ca de asta s-a smochinit si bulbul....ca i-am pus apa in farfurioara. :(
 

marean

Active Member
Dar eu ud rar,cu o cantitate nu prea mare de apa :wink: !
Prefer sa las pamantul sa se usuce bine inainte de o noua udare,mai ales daca nu se vad plantute la orizont .
Iar inainte,dau pamantul la o parte putin si pipai bulbul,sa-i testez fermitatea :wink:
 

cataliny

Member
marean a spus:
Nu stiu altii cum sunt :mrgreen: ,dar eu am udat mereu de sus,normal,
Cred ca stiu eu, sunt prevazatori :wink: , eu am terminat cateva asa pentru ca era incomod sa pun in farfurie, este adevarat ca nu toate udate sus a murit, ma rog au murit dar pentru ca nu le-am mai acordat atentia cuvenita :cry: , e bine sa previi decat sa vezi cum se inegresc.
 

marean

Active Member
Pe mine nu ma satisfacea genul ala de udare...in doi ani de cand am cred ca am reusit sa dobandesc experienta necesara pt a nu le uda prea tare...cel putin bulbii maturi :mrgreen: cei foarte mici,din frunze ,nu prea apuca sa se formeze la mine :oops:
 

elenaraluca

Member
In sfarsit au adus si belgienii astia bulbi de gloxinie in marile magazine, ca am ametit de cand vanez dupa ei...Si ieftini - 1,40 E
Am gasit decat gloxinia violaceae (mov inchis, adicatelea) si am luat un pachet in care ar fi trebuit sa fie un bulb.Surprizaaaa...am gasit un al doilea, micut , dar inmugurit si el. :mrgreen:

Cand i-am plantat, unul dintre mugurasi era crescut stramb, foarte subtire la baza si ingrosat in sus si am decis ca decat sa-l las sa se dezvolte asa,mai bine il rup... (l-am pus intr-un pahar cu turba, dar numai de curiozitate...)
Am gresit?Poate afecta bulbul rana aceea mica?
 
Sus