Bulbi cu tija foarte scurta

cornelia

Fondator
Membru staff
Stie cineva de ce bulbii plantati in ghivece si tinuti pe pervaz fac tija mica-mica? Inflorescentele nici macar nu ies ca lumea dintre frunze. :cry:
 

melimeli

Active Member
:eek:
am avut si eu pe pervaz in ani trecuti si din contra se lungeau prea mult :x de aia nu am mai pus :D
am avut:
-crocusi
-zambile
iar acum mi-a adus sotul de la alexandria o lalea in ghiveci sunt curioasa cum va creste :D acum are aprox. trei cm
 

cornelia

Fondator
Membru staff
O sa va fac poze diseara sa vedeti. Ai mei mai au sanse sa creasca asa cum trebuie, dar cei de la serviciu nu cred. :(
 

instructor

Member
Am observat ca bulbii tinuti nu direct pe pervaz ci jos au crescut mai bine decit cei tinuti direct pe pervaz.,cei pusi jos au crescut inalti probabil s-au lungit cautand lumina ,dar au inflorit mai frumos.Poate ar trebui sa-i pui si tu pina mai cresc jos si apoi pe pervaz
 

instructor

Member
Zambilele anul trecut cele tinute la geam au inflorit asa cum ai spus tu Cornelia,iar cele tinute mai departe de pervaz au crescut si inflorit frumos :oops:
 

sicora fabian

Active Member
Bulbii sunt cumparati, Cornelia?
De obidei bulbii fara tratament termic sau vernalizare se comporta astfel.
Si temperatura ridicata forteaza inflorirea! Sa te uiti in hipermarket-uri sa vezi ca tot asa se comporta bulbii la ghivece nevanduti.
 

sicora fabian

Active Member
Ei nu gresesc tratamentul . . . Poate o fi prea cald!
Eu nu am patit-o niciodata, nici cu bulbii cumparati, nici cu cei tratati de mine, insa temperatura a depasit rar 20 de grade, cand era soare puternic. Mai des au avut parte de 6 -10 grade - sa "vezi" atunci ce miros era de la zambile!
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Iata-i:



Miroase minunat si e o nuanta foarte frumoasa de roz. Dar ma cam supara lipsa unei tije normale.
 

ghia_don

Active Member
Cind au aparut prima data la noi bulbi din astia mai deosebiti, am plantat si eu intr-o jardiniera niste zambile albe. La fel s-a intimplat si cu florile mele, iar a doua oara n-am mai incercat. :(
 

sarselia

Active Member
Moderator
Si eu am patit la fel cu cei plantati in casa iar pe urma plantati in gradina aratau normal.
Acum am 2 bulbi de zambile pusi in apa si tot la fel arata.Tija este mica in comparatie cu felul in care ar fi aratat in gradina.
Probabil ca le lipseste ceva...
:(
 

sarselia

Active Member
Moderator
Mda Fbian la asta nu m-am gandit dar poate ca ai dreptate.
sunt fortati si normal ca stand in puf si pene de lene nu se mai chinuie sa isi scoata capsoarele ca lumea ci prefera sa ramana mignioni.
:D
 

sicora fabian

Active Member
Mai am niste bulbi de zambile. Am sa pun cativa la temperatura mare si ceilalti in conditii normale sa vad cum evolueaza. Sper sa nu uit maine!
 
Sus