Bulbi cu probleme

Andra

New Member
In ficare primavara si tomana imi cumpar pungi cu bulbi, dar de fiecare data, nu stiu ce se intampla si mucegaiesc. M-am gandit ca este de la prea multa apa si am udat mai rar dar degeaba, am schimbat tipul de pamant dar tot degeaba fiindca tot au mucegait si nu stiu ce sa mai fac.
Am niste zambile ale caror bulbi mucegaisera la suprafata, am dat mucegaiul jos si le-am curatat ulterior bagandu-le intr-un vas cu insecticid, apoi intr-unul cu fungicid.Am reusit sa salvez bulbii, nu mai au mucegai pe bulbi, dar acum cand trebuiau sa infloreasca au mucegait florile in inerior. Nu stiu ce sa fac ca sa scap de aceste probleme si cum sa scap de acest mucegai insuportabil.
Mentionez ca aceste probleme le am si la gladiole,lalele,irisi,branduse, narcise,crini si anemone. Singurele care rezista sunt freziile care imi infloresc in fiecare an.
 

mflorian

Member
Nu ai precizat explicit daca bulbii sint plantati in gradina sau in vase (ghivece, jardiniere).
Daca e vorba de gradina, probabil solul este purtatorul unei boli de tip bacterian sau micotic. In acest caz nu prea stiu ce se poate face. Probabil trebuie sa renunti la a mai planta bulbi vreo citiva ani.
Daca e vorba de vase, probabil boala se transmite prin vasele contaminate, ustensile, sol etc. Daca sint afectate atit de multe plante, probabil trebuie aplicata o solutie radicala: aruncat tot (vase, sol, bulbi), dezinfectat energic ustensilele, etajerele, rafturile (si tot ce are de-a face cu plantele) cu bactericid si fungicid si reluat totul cu vase noi si sol din alta sursa.
Putrezirea are ca sursa microorganismele + conditii propice dezvoltarii acestora.
 
A

Anonymous

Guest
Eu patesc asa cu bulbii ce-i pun in ghiveci. Toti bulbii care ii plantez direct in gradina infloresc de toata frumusetea. La fel si primulele, care au un colorit foarte frumos, in ghiveci nu vor defel, stau inflorite dupa care devin un fel de "proaste", asa-s de suparata pe ele, dar le-am pus in gradina acum o saptamana si sunt pline de flori. Sa mai intelegi ceva! :roll:
 

mflorian

Member
Asta e cu totul altceva. Inteleg ca la tine nu e vorba de putrezire (care este o boala) ci de conditiile generale care impiedica inflorirea (gen umiditatea solului, nutrienti, umiditatea aerului, variatiile de temperatura zi-noapte etc). De exemplu, primulele vor temperaturi coborite si umidtate mare in sol si in aer, conditii care nu se prea gasesc in casa. Dar discutia era despre bulbi.
 

Andra

New Member
La inceput ii plantam pe balcon in jardiniere si ghivece.M-am gandit si eu
ca s-ar putea sa fie contaminate ghivecele sau pamantul si asa ca anul acesta mi-am construit o etajera la mine in camera, am cumparat ghivece si ustensile noi, am scimbat tipul pamantului si am plantat bulbii la mine in camera dar degeaba tot au putrezit. Etajera este construita tot anul acesta din bare de fier pe care le-am vopsit, iar rafturile sunt din plastic si am grija sa o sterg si sa o dezinfectez periodic.
Nu pot sa inteleg ce au deoarece pe langa bulbi am mai adus in camera si alte plante carora vad ca le merge de minune in pamantul si ghivecele noi. Si apoi freziile de ce nu au nimic?Lor cum le merge bine atat in camera cat si pe balcon?
 

mflorian

Member
Ar putea fi o problemă de udare în exces. Încearcă să reduci cantitatea de apă, iar în perioada de repaus să scazi la minimum udarea.
 

Andra

New Member
La cat timp sa ii ud si care ar fi perioada de repaus, daca eu am toate florile inflorite in lunile decembrie si ianuarie, chiar in perioada normala de repaus deoarece balconul si camera fiind orientate sud-est, florile au parte de soare de dimineata pana seara.
 

LadyBug

Well-Known Member
Freziile au nevoie de multa apa, restul nu chiar asa de multa. Cred ca tot miditatea in exces si poate si cu lumina scazuta iarna si temperatura mai scazuta intretin mucegaiul (e camera izolata si cu termopane, ai ventilatie buna in camera?)
 

geodezia

Well-Known Member
LADY POSTUL ANTERIOR DIN 2007
eu am crezut ca e ceva recent despre frezii ca am luat si eu un pachetel
 
Sus