Bujorul Arbustiv -Paeonia Suffruticosa

LadyBug

Well-Known Member
Imi place tare mult ultimul, are un aspect deosebit per ansamblu, am vazut si la gradina botanica din Iasi acum cateva zile, inainte de viscol, dar nu erau infloriti. Cred ca si la gradina botanica din Trchirghiol au asa ceva.
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Stai sa vezi cind incepe concertul lor....da, ultimul este foarte aspectuos ca planta si mai ales frunzisul acela cu frunze subtiri.... dar sa vezi un bujor arbustiv adult cu zeci sau sute de flori uriase inflorite simultan e chiar o experientza demna de rememorat.
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Abia asteptam sa il vedem in plina inflorire. Nu degeaba e numit in China "Floarea Imparat"...e si o planta medicinala redutabila.

La mine cel mai inalt cred ca abia a trecut de 1m.
 
Ultima editare:

LadyBug

Well-Known Member
Nu am avut inca aceasta ocazie, nu am unde sa vad asa planta memorabila, trebuie sa fie ceva de vis, cred ca nici la Keuchenkoff nu vezi asa ceva.
Ca o paranteza fara legatura cu subiectul expus mai sus, o ciudatenie mare am descoperit: toate capsunile din peturi au flori de vreo 2 saptamani, insa cele din gradina ioc. Si e vorba de peste 100 de plante, din care vreo 50 luate primavara 2016 din pamant ( adica le-am rarit ca erau tare inghesuite). Sa le fi fost mai cald la radacini celor din pet-uri decat celor din sol? Si nici macar in anii trecuti cand erau in sol nu le-am vazut niciodata asa pline de flori ca acum. O sa le mai mut in week-end, ca vad ca le merge bine separate, chiar daca e petul mic, adica de 2l. Bine, ca le-am pus cenusa, dar si peste cele din sol am imprastiat cenusa.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Wow...minuntati, @popgeo! Cati ani au acum?
Stii ce n-am vazut la tine pana acum? Nu l-am vazut pe Claire de Lune - fac eu o confuzie, oare, parca imi amintesc ca tu il aveai? Stiu ca printre primii care infloresc...
 

Ariana

Member
E posibil ca anul urmator sa-ti infloreasca, depinde cata atentie ii acorzi pe parcurul verii. Artata foarte bine bujorul tau pare destul de marisor, felicitari pentru achizitie si la mai mare!
Primavara trecuta am cumparat 3 bujori de aceeasi dimensiune cu al tau, i-am tinut in ghivecele lor, pana in tomana cand i-am putut planta. Intre timp le-am dat apa zi de zi, in timpul verii, iar toamna dupa plantare gunoi maturat si o mana de cenusa pe pamant, de jur imprejurul lor. La plantare am fost foarte atenta sa nu le misc radacina si sa nu cada pamantul de pe radacina, asa cum cei de pe forum mi-au recomandat. In groapa am pus un pamant usor dar bogat in humus, pamntul din livada este lutos, usor nisipos si fara humus. Acum toti au cate 3 boboci au o crestere buna fata de anul precedent. Cred ca secretul lor este sa le dai apa de cate ori au nevoie, fara sa-i ineci.
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Claire de Lune tocmai a inflorit, dar e ierbos.

Cei mai mari au 7-8 ani cred, cei mai mici abia au 2 ani.

Iata unul plantat in toamna.... are deja 2 boboci din care unul se va deschide...



Wow...minuntati, @popgeo! Cati ani au acum?
Stii ce n-am vazut la tine pana acum? Nu l-am vazut pe Claire de Lune - fac eu o confuzie, oare, parca imi amintesc ca tu il aveai? Stiu ca printre primii care infloresc...
 
Ultima editare:
Sus