Bujorul Arbustiv -Paeonia Suffruticosa

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Nu stiu exact la ce te referi, dar da, aia mai mari ... sint parca in anul 5 sau 6... si destui din ei au 15-20 de boboci.
 
Ultima editare:

LadyBug

Well-Known Member
Bujorul bolnavior sigur ca a luat prea multa apa la bord, nu? Acum e mai bine, ca e aerisit? Sper ca nu-l uzi foarte des.
 

Ariana

Member
Am primit de la soacra mea acum mai bine de o luna doi bujori ce au fiecare cate 8 ani. Tufele au fost scoase cu mult pamant si apoi impartite in cate 5 bucati pentru ca erau foarte mari. Le-am plantat in mai multe locuri si pare sa le mearga bine, dar nu stiu ce fel de bujori sunt. Ierbosi sau arbustivi? Cum as putea sa-i identific? Multumesc pentru orice idee!
20160401_110106.jpg 20160401_110149.jpg 20160401_110201.jpg 20160401_110305.jpg 20160401_110348.jpg
Culorile celor doua tufe erau initial roz intens si roz pal. Mai mentionez faptul ca livada este intr-o zona de munte.
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
par bujori ierbosi... pozele insa nu sint suficient de clare... daca au 8 ani, trebuiau sa aiba o tulpina supraterana lemnoasa de cel putin 50 de cm. Eu spun ca e bine sa ii pui la cit mai mult soare.. mai ales daca sint la munte.

Cei arbustivi se descurca bine si la semi-umbra sau mai mult umbra... dar cei ierbosi au nevoie de soare macar 6 ore pe zi ca sa infloreasca bine.
 
Ultima editare:

Ariana

Member
Multumesc pentru informatie. Toti sunt plantati in zone cu mult soare, terenul este pe partea de sud cu putina umbra dimineata. Sunt curioasa daca anul acesta vor inflori avand in vedere ca am sectionat tufa mare si i-am pus in mai multe locuri. Revin cu poze daca apar ceva boboci.
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Daca ai lasat radacini relativ mari si ai facut transplantarea fara sa ii tzii afara prea mult , e posibil .. dar putn probabil totusi.
 
Sus