Bujorul Arbustiv -Paeonia Suffruticosa

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
E SUPERB!!!!!!!!!!!!!!!.................da, nu rezista la caldura.... e bine sa fie pusi sub pomi care nu dau umbra deasa.... gen salcam...
 

bradut

Well-Known Member
Din pacate, nu stau prea bine cu umbra. Geo, am vazut ca bujorii tai sunt pusi in soare (daca nu ma insel), si arata foarte bine.
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Cel mai grabit e deja cu frunzele aproape desfacute si cu boboci maricei....e primul an cind infloreste.

 
Ultima editare:

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Asta e unul foarte timpuriu, ceilalti abia au mugurasii de 4-5-7 cm si nicicare nu are frunzele desfacute.
 

LadyBug

Well-Known Member
si ai mei arbustivi (acum am 2 sau trei, nu mai stiu exact) au mugurasi, dar si ceilalti! Astept sa vad cand cresc mai mari ca sa am ce sa pozez.
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
pai Geodezia, am spus ca asta e cel mai grabit..... in gradina la bujorii arbustivi e diversitate completa .... de la unii care abia cu mugurasi de 2 cm la asta care are deja bobocii maricei si frunzele deschise.
 

carmenushka

Active Member
Am ajuns si eu la gradina prima data in acest an si cei doi arbustivi sunt superbi, la cel roz am numarat 17 boboci, de-abia astept sa-l vad inflorit!
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Bujori Arbustivi stratul matur, stratul recent linga stratul de spanz, si cel timpuriu in plan apropiat al stratului de spanz.

 

liliann

Member
am luat un bujor de le anthesys la inceputul acestei luni si il tin pe balcon. De cateva zile, o parte din el, probabil doar o radacina, a inceput sa se ofileasca, arata asa :

Ce ar trebui sa fac? deocamdata am mutat ghiveciul care statea pe o punga intr-un alt ghiveci, unde sta suspendat şi i se poate aerisi partea inferioara.
Si nu am cum sa il plantez inca in gradina.....
 
Sus