Bujorul Arbustiv -Paeonia Suffruticosa

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Mymo... nu se vede dao-jin.... nu ai alta locatie unde il poti posta ?


High Noon in faza finala...

 

cristinaf

Well-Known Member
M-am trezit cu doi identici...:rolleyes:
Cel mic trebuia sa fie purple cu flori duble, dupa descriere, si e tot ciclam, ca si celalalt mai mare.

 
Ultima editare:

cristinaf

Well-Known Member
Multumesc frumos, dar combinatia nu am facut-o eu, caldarusele apar la mine in gradina cam ca buruienile aproape: multe si unde nu ma astept.
Si mie imi plac mult cele albastre, in orice forma posibila, dar cele roz nu se lasa, si daca le-as jumuli reapar din neant; pe verificate.
Daca vrei sa nu mai scapi de ele am sa-ti trimit cateva radacini in septembrie, ca e bine primavara foarte devreme sau la inceput de toamna, si am sa pun o ata sa ai si sigur albastre ca alea sunt cele mai frumoase.:wink:
Si seminte... daca nu ti-au rasarit semanate in vase, arunca-le direct in gradina atunci, in toamna, ca ar fi culmea sa nu iasa nimic, ca la mine am o multime de puisori iesiti si anul asta din semintele scuturate anul trecut.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Cristina, ar fi minunat, multumesc!Din cate seminte am semanat anul trecut am vazut doua plantute firave rasarite intr-un strat de lalele. In rest n-a mai iesit picior de caldarusa :(
Asa ca daca-mi trimiti la toamna radacini chiar m-ai face fericita :hug:
 

adrianam

Well-Known Member
Si eu am pus anul trecut o caldarusa in jardiniera pe balconul deschis. Anul acesta nu a mai rasarit, dar in schimb au aparut o multime de puiuti.
Banuiesc ca anul asta nu infloresc. La toamna sa-i mut la gradina si vor inflori anul urmator?
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Eu spun ca e frumos......lasa ca creste el mai mare......nu cumva trebuia sa fie mult mai inchis la culoare ?
 

LadyBug

Well-Known Member
Din cate am intels, trebuia sa fie si cu alb, nici mie nu-mi place cum arata in poza asta, poate e asa ca e la inceput. Tine-ne la curent, ca si eu voiam sa-l cumpar, dar daca asa arata in realitate, mai bine fara!
 

cristinaf

Well-Known Member
Eu zic ca e corecta culoarea, doar ca mai pot aparea si flori fara alb. Dao Jin e sportul lui Taiyo a carui descriere zice ca are culoarea vermilion. Cand va mai creste, va avea multe flori, vor fi si dungate si simple... cred ca va fi frumos.
 
Ultima editare:

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Ultimul bujor arbustiv pe anul asta, Vesuvian........... bebe... dar a fost foarte hotarit sa dea o floare.


 
Sus