Bujorul Arbustiv -Paeonia Suffruticosa

geodezia

Well-Known Member
superb
acum am vazut si eu boboci babani grasani ca la tine d-l Geo
abia astept sa infloreasca si umflatii mei
vad ca astia arbustivi infloresc inaintea ierbosilor
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Intrebare ,nu ca as avea niscaiva intentii Doamne fereste la asemenea planta dar numai intreb,pe bune :talking: .Acest tip de bujor suporta taieri?
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Am completat cu ceva poze de azi.

Poza 4 si poza 10 sint acelasi bujor... poza 4 cu floarea proaspat deschisa si poza 10 inca instare de boboc gata de deschidere.
 

adrianam

Well-Known Member
Intrebare ,nu ca as avea niscaiva intentii Doamne fereste la asemenea planta dar numai intreb,pe bune :talking: .Acest tip de bujor suporta taieri?
Am gasit pe un site ca este foarte tolerant cu taierile, suportand si tunderea la nivelul solului daca necesita reintinerire.
Cum ai mei sunt mici si cresc foarte incet, nu am experimentat pana acum taierile!
Mai scriau ca necesita sol foarte bogat in materii organice sau aplicarea de ingrasaminte.
Probabil al meu, plantat in sol tare si argilos necesita ingrasaminte la greu.
Trebuie sa-l hranesc cand ajung la gradina, saracutul, de aceea este atat de anemic! :(
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Cred ca concluziile astea nu trebuie luate chiar ca generale................ la bujorii arbustivi altoiti pe radacina de ierbos(cum sint majoritatea) eu spun ca exista destule riscuri cu taierile, mai ales taierile la nivelul solului.
 
Ultima editare:

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Dar daca tii bujorii in ghiveci, mai infloresc fara sa dea frigul peste ei, si cand?
Eu personal nu as tzine bujorii in ghiveci decit daca chiar nu exista alternative.. mai ales cei arbustivi care par mai sensibili la ger. La cam toti bujorii le trebuie perioada de frig ca sa infloreasca....
 

LadyBug

Well-Known Member
Da, e nasol cu perioada asta de frig. Ma intreb, ce fac astia in tarile calde, ei nu au asemenea plante? Ma gandesc la toate plantele si copaceii fructiferi pe care ii avem noi, aia infloresc si nu rodesc la ei? Sau pur si simplu infloresc mai rar, doar pe noile cresteri, cand ii apuca. Trebuie studiata problema, avand in vedere ca daca ar merge, as tine si afini in ghiveci sa am productie dubla, si altele asemenea...trebuie sa le aflu secretul. Poate doar o perioada mai scurta de frig sa le ajunga?
 

cristinaf

Well-Known Member
Frumosi toti, dar cel grena dublu al lui Popgeo e mortal. :visator: Iar la cel rosu imi place mult cum arata tufa...
Eu astept cu nerabdare sa se deschida primul... alb va fi.:-)
 
Ultima editare:

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Bujorii arbustivi sint la apogeu, destule flori sint pe trecute datorita caldurii , au mai ramas de inflorit doar 2-3 feluri .













 
Ultima editare:

monika 82

Well-Known Member
Multumesc frumos!Nu stiu ce s a intamplat astazi cu ea, a dorit sa se pozeze cu toate florile prin gradina :rofl:
 
Sus