Bujori

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Nu ma pricep eu foarte bine, dar as suspecta o infectie bacteriana. Pate fi si o slabiciune a lor... adica inca nu sint suficient de puternici.

De unde i-ai cumparat ? Toti din aceeeasi sursa fac la fel sau unii sint ok , altii nu ?


fixpix a spus:
Intrebare tehnica!
Vad ca de vreo 2 ani incoa, de cand au inceput sa faca boboci, cei doi bujori arbustivi se decid ca totusi nu vor sa infloreasca. Au avut boboci de toata frumusetea, dar se usca!
Care sa fie motivul???

 

victoria222

Active Member
Fixpix, asa au facut si ai mei in al doilea an. Ma gandesc ca posibil ca nu sunt pregatiti sa infloreasca, adica nu au suficienta forta, si atunci avorteaza bobocii. Anul asta doi dintre ei au facut spectacol, iar al treilea, care e de aceiasi varsta cu ei, nu a inflorit din cauza ca a fot calcat pe o crenguta toamna trecuta de niste muncitori. Deci, cred ca sunt mai sensibili si u nevoie de timp sa se acomodeze cu gradina si cu locul in care se afla... :?
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
A inflorit primul bujor ierbos, dar e cam chinuit de caldura, sint 30 de grade la Caransebes.

 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Daca este in ghiveci, poti sa iei acum... daca nu, e mult mai bine la toamna. Sint pretentiosi la transplantare.

Au mai inflorit:


 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
He..he.. ce boboci grasi... banuiesc ca e officinalis rubra plena.

Cam la fel arata si la mine Officinalis Rubra plena, cred ca el e urmatorul care infloreste.

 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Frumosi bujori ai, Geo! Red spider e tare interesant, cei albi - foarte delicati.

Micul arbustiv a facut o floare, ar fi avut doua, daca nu-l ajutam eu sa le imputineze.


Rubra plena sta si la mine sa deschida putinii boboci. Astept insa cu nerabdare inflorirea ierbosului Sarah Bernhardt. Sper sa egaleze inflorirea din 2009, caci mi se pare a avea multisori boboci.
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Au mai inflorit:

Continua High Noon, se deschide Officinalis rubra plena:



Se deschid Lemon Chiffon



si Shining light cu inca unul care ar putea fi Lorelei.



O sumedenie se pregatesc:
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Al meu e la soare.... si da, e soare tare macar 6-7 ore pe zi. Nu ar fi exclus ca al meu sa nu fie High Noon, dar l-am cuparat sub denumirea asta. E insa probabil sa fie high noon pt ca se straduieste sa faca boboci in august, si High Noon e printre putinii care face asta. Imi place mai mult al tau...;-)

Sezonul bujorilor incepe sa prinda putere. Au mai inflorit:

Shining Light - ITOH


McKinack Grand Anul asta ajuns la o dimensiune rezonabila.


Red Charm sau Many Happy Returns & ultimele flori la Lemon Chiffon



Officinalis Rubra Plena:


Se pregatesc:

Coral Sunset:
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus