Bujori

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Michaelaaaaaaaa :eek: .....felicitari pentru ceea ce faci sa poti avea ce iti place.Cei din poza sunt chiar tare,tare frumosi.Deosebiti. :D

In legatura cu tufa din gradina mea ..........dupa ce am scos-o am plantat un rizom in alta parte si a facut EXACT ACELASI LUCRU:frunze si flori ioc.Tufa initiala era veche de cel putin 20 d eani in acea curte.Culmea este ca in curtea alaturata acelasi fel de bujor,pus in aceeasi perioada cu cel mostenit de mine facea flori de nu se vedeau frunzele chiar si dupa atitia ani de existenta.Dar era alb.Oare culoarea sa fie de vina?Intreb acum chiar prosteste............ :mrgreen:
In fine e clar ca aceasta planta nu e pentru gradina mea.Si ca sa fac ca vulpea cu strugurii:si nici nu am atita loc pentru o asemenea tufa :p
Oricum ii admir in orice curte s-ar afla.
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
iris a spus:
:eek: Minunati. Felicitari!!! :clap: Eu fiind pasionata de bujori iti propun la toamna un schimb de rizomi eventual cumpararea lor. Sper ca, nu te-am suparat cu propunerea mea. :ingeras:
Nu m-am supărat deloc, ba chiar mă bucur de un schimb. Ţinem legătura. Oricum voiam să fac nişte mutări de tufe. Am observat că tufele cu expunere sud-vestică nu îmi prea înfloresc, nici nu se dezvoltă corespunzător deşi au destui ani în acel loc, iar printre ele a ajuns anul trecut (după ce şi-au băgat coada între florile mele alţi membri ai familiei :x ) şi sora mai mică a celei prezentate. Nici nu am răbdare să aştept câţiva ani ca să văd cum îi va merge în noul loc, aşa că la toamnă e momentul propice.

Apropo, aveţi şi voi tufe aşezate în soare de la prânz până seara? Cum le merge? Cât de des le udaţi?
 

mg

Member
Am luat si eu acum ceva timp o tufa de bujori . Am luat este putin zis , am carat :( ...mai bine zis , deoarece e luata cu pamint cu tot , cred ca 1/2 de roaba .... Tufa este ok , boboci sint dar nu se deschid ! :x ??? Mai astept , poate o fi un soi care infloreste mai tirziu .
 

v.cristina

Active Member
la mine sunt chiar in plin soare dar cum la munte soerale este mai zgarcit nu au nimic de obiectat

am si unul la umbra caruia nu-i merge chiar asa de bine ..ma tot batea gandul sa il mut la soare :)
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
v.cristina a spus:
la mine sunt chiar in plin soare dar cum la munte soerale este mai zgarcit nu au nimic de obiectat

am si unul la umbra caruia nu-i merge chiar asa de bine ..ma tot batea gandul sa il mut la soare :)
Sint mai putini care se descurca la umbra. Majoritatea celor hibrizi au nevoie de soare.
 

sonia

Member
In gradina mamei au inflorit si bujorii care ne imbata cu parfumul lor.


Am primit si eu un buchet superb.
 

sorina

Active Member
Felicitari Sonia , sunt foarte frumosi . Cel alb in mod deosebit . :wink:
Bujorul meu plantat acum 3 ani , a binevoit sa faca primele flori . Iata-o pe prima . Miroaseeeeee :dans:
 

alfa

Active Member
Am comandat si eu de la Gardener un bujor. Mi l-au trimis saptamana trecuta. A venit intr-un recipient de vreo 5 l, are cam 40 cm inatlime si e stufos. E foarte frumos, pare sanatos. A avut si niste bobocei, dar care s-au uscat inanite sa ajunga la mine. Probabil din cauza transplantarii. Acum il tin in curte la semiumbra, pana acum nu pare sa sufere de loc. Intrebarea mea e..... credeti ca se prinde in gradina? Nu ajung decat sapt viitoare la munte, acolo vreau sa-l plantez. Stiu ca se planteaza radacinile toamna, dar cat de grav e daca il plantez acum asa?
 

mirela06

Active Member
Si eu am primit, cam in aceiasi perioada, de la vecina mea, bujori. Albi si rosii. Primul an, cei albi nu prea s-au omorit cu infloritul. Acum da, dar cei rosii nici acum nu dau semne ca ar face-o. Mi-a explicat Popgeo ca asa se intimpla si ca el a asteptat dupa unul maimult ca mine. Acum cum ti-o fi norocul. Na ca te-am linistit :rofl:
 

michaela

Active Member
Gabiuta a spus:
Michaelaaaaaaaa :eek: .....felicitari pentru ceea ce faci sa poti avea ce iti place.Cei din poza sunt chiar tare,tare frumosi.Deosebiti. :D

In legatura cu tufa din gradina mea ..........dupa ce am scos-o am plantat un rizom in alta parte si a facut EXACT ACELASI LUCRU:frunze si flori ioc.Tufa initiala era veche de cel putin 20 d eani in acea curte.Culmea este ca in curtea alaturata acelasi fel de bujor,pus in aceeasi perioada cu cel mostenit de mine facea flori de nu se vedeau frunzele chiar si dupa atitia ani de existenta.Dar era alb.Oare culoarea sa fie de vina?Intreb acum chiar prosteste............ :mrgreen:
In fine e clar ca aceasta planta nu e pentru gradina mea.Si ca sa fac ca vulpea cu strugurii:si nici nu am atita loc pentru o asemenea tufa :p
Oricum ii admir in orice curte s-ar afla.
Ce sa zic Gabiuta...... :?
daca faceau si ai mei asa.... cu siguranta nu mai aveam bujori in gradina :oops: :)
 

lelia

Well-Known Member
Michaela ,sunt de-a dreptul :eek: uimina ,nu credeam ca este bujor galben,chiar azi m-am gandit ,ca eu n-am vazut nici odata si acum tu vi cu surpriza .Este bujor arbust ?caci asa pare .Sa-ti traiasca si sa faca multe flori ,sa te induri sa ni-le arati si noua :visator:
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus