Bujori 2

cristinaf

Well-Known Member
Si bujorul meu Bartzella...
Imi place f mult pentru ca floarea dureaza mai mult decat la altii. Buckeye Belle, de exemplu, e superb, dar florile dureaza foarte putin. Un vant mai puternis... si te trezesti ca au devenit istorie.
DSCN1813.JPG DSCN1764.JPG
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
corect cristian, acolo e de orice pasionat flori.... sau si un orasel mai micutz ar merge.. unde au gradini mari.

Bujori



 
Ultima editare:

Cata Rose

Member
corect cristian, acolo e de orice pasionat flori.... sau si un orasel mai micutz ar merge.. unde au gradini mari.

Bujori


Foarte frumoși! Ai bujori în foarte multe culori!Eu chiar nu am văzut până acum la cineva in curte să aibă bujori în atâtea culori.
Bravo cu felicitări!
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
da, e mai rara o asemena colectie in RO... in tzarile unde se face hibridizare de bujori probabil nu e nimic deosebit...

Poti sa te uiti si la narcise prin albume.... acolo diversitatea e mult mai mare... similar la crini...

M-as fi apucat si de trandafiriri daca aveam spatiu....;-)
 

Cata Rose

Member
Am văzut:visator:
Dacă erai vecinul meu ,îmi luam un scăunel și toată ziua stăteam și mă uitam la tine in gradina.Puneam scăunelul lângă gardul tau în primăvara și îl mai luam în toamnă .Ori nu mai plantam nici o legumă la mine și mă apucam serios de flori :wink:
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Surpriza, exista un mic numar de bujori arbustivi (cam 10-15 max ) care repeta inflorirea.......;-) , Am unul din ei dar la mine s-a intimplat doar odata sau de doua ori in ultimii 5-6 ani cu un singur boboc..... cred ca depinde de cantitatea de apa de peste vara/toamna. De obicei infloresc a doua oara in august-septembrie. Numele celui in cauza este High Noon. Asa cum am mai spus, poti avea flori de bujor cam 2 luni pe ani cu o selectie atenta a soiurilor.... la mine e cam de la 15 aprilie la 15 iunie.

Iata alti cativa infloriti in ultimele 4-5 zile.














 
Ultima editare:

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Anul asta sezonul la toate florile este mult mai scurt:
Aprilie 22:





Aprilie 26
Bujori ierbosi
 
Pentru ca bujorul este una dintre plantele mele (perene) preferate, anul acesta am achizitionat 4 radacini de bujori, toate culori diferite. Totusi, pentru ca este pentru prima data cand plantez asa ceva, am cateva intrebari la care sper sa primesc raspunsuri de la persoane care stiu despre:
1. Pe cand incepe sa incolteasca bujorul?
2. Am sanse sa infloreasca in primul an?
3. Il pot muta daca nu sunt multumita de locatie, si cand este cel mai potrivit moment?
 
Sus