Buddleja

cornelia

Fondator
Membru staff
Ne-am dat in vorba de ea de mai multe ori dar n-am onorat-o si pe Buddleja cu un topic. Ce stiti despre ingrijirea ei?
 

lili

Member
Prea multe nici eu nu stiu despre ea....doar ca am vazut-o de 2-3 veri incoace in gradina unor cunostiinte.

Buddleja sau arborele fluturilor. In zilele de vara , mereu se pot vedea agatati 4-5 fluturi de florile ei...datorita nectarului lor :rofl: ...de unde ii si vine denumirea respectiva. Este un arbust cu frunze semipersistente. Face flori parfumate sub forma unor panicule (fiind vorba de var. davidii)....dar exista varietati a caror flori au forma sferica.
Gama de culori si nuante este destul de larga: alb, purpuriu, liliachiu, roz inchis si o varietate cu flori portocalii.
Locul de amplasare este cel cu mult soare , aparat de vanturi si in sol cu drenare buna.
Mai stiu ca se tunde primavara..tocmai pentru a se conserva forma compacta si puternica lastarire , pe care se vor forma florile. Merge bine inmultita, in perioadele calde ale anului prin butasi semi-lemnosi.
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Angela,acum este in metro,eu duminica l-am luat.A fost in jur de 7 ron.
Este ambalat in cutie,acolo unde sunt si cele de la patioplant.
 

mirelush

Member
Eu am 4 culori de buddleja ( scuze ca ma repet, am scris si la alt topic despre asta ): alb, 2 nuante de lila si un mov - inchis. Acesta din urma e cel mai frumos in sensul ca ciorchinii cu flori sunt mai mari si mai compacti. In plus e si parfumat.
La mine nu si-au pierdut de tot frunzele ci doar partial. Saptamana trecuta i-am tuns...sper sa nu fi gresit. Am citit recent undeva ( pe net ) ca se musuroiesc iarna in zonele mai reci. Eu n-am facut-o, dar deocamdata par ok toti.

I se mai spune si liliac de vara.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Eu am plantat azi un pui de buddleja roz.
Ce ma sfatuiti???Sa il musuroiesc?
 

Cristiana

Member
Eu n-am musuroit nimic la a mea, si e cel mai harnic arbust din gradina, creste de te ameteste intr-un sezon, tocmai de aceea tunderea de primavara trebuie sa fie nu drastica ci foarte.
 

ACHIMENES

Member
I se formei mai spune si liliac de august, datorita paniculelor si culorii ( cel violet fiind mai des intalnit).
Este o specie rezistenta la seceta dar sensibila la ger, cresc bine in plin soare dar tolereaza si semiumbra. Nu sunt pretentioase la sol.
Raspund bine la taierile de refacere. Se inmultesc prin butasi lignificati sau verzi.
Chiar azi am facut cativa butasi din varietatea cu flori mov si varietatea pe care o am in gradinita
 

ghia_don

Active Member
Viovett a spus:
Ati pus in gradini ? Ce varietati ? Si in ce amplasament ? Eu am pus acum cativa ani, am luat un puiet de 70 cm de la fostele sere Militari , dar n-a prins toamna. Pur si simplu s-a uscat. Era amplast in plin soare As mai face o tentativa caci mi se pare f decorativ si mi s-a spus ca miroase frumos :D . E o planta capricioasa sau n-a fost puietul meu sanatos ?
Gabiuta a spus:
Ii place soarele.In plin soare.Si prefera solurile calcaroase.Oricum si cele cu drenaj bun.Eu o am in soare,in sol calcaros.Este pui o astept anul asta s ainfloreasca.Cel putin asa sper :? Ii place solul umed deci udare din abundenta in perioadele calduroase si mai ales in perioada de inflorire.Ar trebui sa o pui intr-un loc unde sa aibe spatiu de desfasurare.De altfel este frumos copacelul asa,singular nu inghesuit intre alti copaci sau arbusti.
Stii ca se mai numeste si "copacul fluturilor "nu?
Viovett a spus:
Pisici. Asa l-am tinut in soare, sol calcaros si udat la greu. Nu i-o fi placut cartierul :D
Stiu ca se mai numeste si asa - cand l-am luat visam numai fluturi pe Batistei :) ...
Am sa mai caut si sa mai pun unul, doi...
Despre parfum nimic ?
Gabiuta a spus:
Ba da.Florile sunt parfumate.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Achi draga mea:se inmultesc si prin butasi? :eek: Si i-ai pus deja? :eek: Ce bineeeeeeeeee................... :D Ce am vazut eu la tine ca substrat de inradacinare este mai mult nisip.Sau ma insel?Ma duc sa tund si eu sa pun la inradacinat poate fac un schimb cu cineva care are alte culori :oops:
 

ACHIMENES

Member
Gabiuta draga, eu ca substrat de inradacinare folosesc numai nisipul. Ca o mai iau eu pe langa si ma abat de la aceasta regula...pe care singura mi-am impus-o, este numai si numai ptr a experimenta :D
Poate daca faci butasi acum, o sa reusesti, ptr ca se mai incalzeste afara si incepe sa circule seva in planta.
Eu nu am avut conditii ptr"casa de vegetatie", in veranda unde au stat au avut lumina din plin dar temp. a coborat pe timpul noptii ( in perioada aceea mai friguroasa) si pana la -7 grade, si s-au mai mucegait, dar au mai ramas suficienti. :)
Spor la butasit :D :D
 

Viovett

Member
Pot sa pun si in ghiveci mare ? Macar pana-i gasesc locul, ca nu stiu exact cat soare o sa mai am in curte :(
 

mirela06

Active Member
A mea este pe trecute, deja. Oare daca le tai florile batrine, mai face , sau cit are durata de inflorire :?
 
Sus