Buchetul de week-end

ghia_don

Active Member
Gerbera se insirmeaza foarte usor chiar daca au tulpinile fragede, si intra in burete fara probleme .. In poza se vede foarte bine cum sint insirmate..
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Asa e, Doina, gerbera se insarmeaza. Eu ma refeream la florile de primavara (zambile, lalele, etc) cu care e foarte greu sa faci aranjamente mai ales daca folosesti flori obisnuite, din gradina.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Imi plasce foarte mult cel din primul link! Dar toate sunt frumoase, tu ai talent si ochi, te invidiez, eu nu sunt in stare sa fac un aranjament floral
 
:rusine: Nu spune ca invidiezi, ca e un pacat lucrul asta..ce e drept nu te va invata nimenea sa faci ;-)
Invata chiar tu singura. Subscriu, si mie imi place primul aranjament floral.
 

ghia_don

Active Member
Mie imi place mai mult cel galben, chiar daca toate sint frumoase! Ti le-am admirat si pe FB :D ...
 

claude

Well-Known Member
Moderator
EusuntCristian a spus:
:rusine: Nu spune ca invidiezi, ca e un pacat lucrul asta..l.
Nu orice fel de invidie e urata, a mea e o invidie fara rautate, era un fel de a spune ca admir talentul ei si regret ca nu-l am si eu. O persoana rea si ascunsa nu spune ca e invidioasa, iti zambeste si te loveste cu cutitul in spate :mrgreen:
 

elipopa

Active Member
va multumesc tuturor, Claude ar trebui sa incerci, chiar nu e greu, nici eu nu faceam, dar acum cativa ani am descoperit o florarie deosebita,mergeam acolo cand aveam vreun eveniment si fetele iti faceau aranjamentul in fata ta, eu alegeam vasul si florile si asistam la montarea buchetului. Tarziu am indraznit sa incerc si eu si cand am vazut ca iese ceva-ceva am perseverat! Oricum ceea ce fac eu e pentru casa mea, nu e cine stie ce pentru ca folosesc flori din gradina, nu prea cumpar, asa ca aranjamentele nu arata ca cele de la florarie, dar noua ne plac, pentru ca schimba aerul in camera in care le asez si ne incanta ochiul zi de zi! va pup si va doresc realizari si satisfactii in tot ceea ce faceti!
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Eli, ca de obicei la inaltime :D

EusuntCristian a spus:
:rusine: Nu spune ca invidiezi, ca e un pacat lucrul asta..ce e drept nu te va invata nimenea sa faci ;-)
Invata chiar tu singura. Subscriu, si mie imi place primul aranjament floral.
Nu e adevarat, ai multe resurse de unde ai putea invata: internet, carti si chiar cursuri. Cel mai important ar fi sa inveti de la un profesionist si asta o poti face participand la un curs in care nu inveti doar cum sa infigi flori intr-un buchete ci si cum sa intreti florile, cum sa combini culori, texturi, etc. Si cel mai important lucru, la un asemenea curs exersezi, iti faci mana.
Si daca nu vrei sa platesti ca sa inveti, gasesti suficiente tutoriale pe internet - totul e sa vrei si sa cauti.
 

elipopa

Active Member
si eu as vrea sa fac un curs, din pacate in orasul meu nu organizeaza nimeni, chiar as vrea......ma limitez deocamdata la internet.....
 

ghia_don

Active Member
Foarte reusite !! :clap:
Din cite am observat, gladiolele rezista destul de bine in burete, am incercat si eu .. :D
 

alfa

Active Member
Foarte frumoase Eli! Bravo! Cel mai mult imi plac buchetele in care ai folosit floarea de marar sau cea de morcov salbatic ( asa ii spun eu :) ) Si maciulia verde de mac si ierburile sunt de mare efect. Personal nu pot sa sufar crizantema in buchetele de primavara/vara :roll:

Pentru un contrast mai bun la poze, poti sa folosesti 1-2 coli albe A3, pe care sa le pui in spatele si sub aranjament ;-)
 
Sus