Buchetul de week-end

elipopa

Active Member
Multumesc, dar nu e mare lucru, as fi vrut ghiocei, dar sper sa pot sa ma bucur de ei saptamana viitoare, de martisor chiar nu vreau sa lipseasca ghioceii, anul trecut am cumparat o multime, cu bulb cu tot, din aceia mari, sper sa mai gasesc si anul acesta, am luat si un cosulet foarte frumos, special pentru ei!!
 

elipopa

Active Member
Sfarsit de saptamana infloricios, un 8 martie tare frumos.....

cosuletul l-am primit de la barbatii mei.....



amarillis primit, i-am pregatit eu casa noua si l-am mai imbracat putin......



narcise cadou de la sotul meu, abia astept sa infloreasca.....




si cadoul lui Damian

 

lelia

Well-Known Member
Chiar, un 8 martie super- frumos ! :visator:

Imi place mult cosuletul ! iar Damian e un scump ! multi pupici :* si o primavara frumoasa ! :hug:
 

elipopa

Active Member
Multumesc frumos, o primavara infloritoare si plina de culoare si parfum!


am facut din nou aranjamentul cu crengute......

 

laural

Well-Known Member
Vai ce-mi plac matisorii :clap: Cand eram mici, bunicii nu ne dadeau voie sa ii aducem in casa pana nu ii sfintea preotul la nu stiu ce sarbatoare, in caz contrar nu ne mai scotea closca puisori :?
Aranjamentul arata super :clap:
 

elipopa

Active Member
multumesc fetele, eu am matisori intr-o vaza de trei ani,in fiecare an de 1 martie cumpar cate un buchet nou.....


am aranjat cosuletul cu flori proaspete....



si altul intr-un bol....

 

elipopa

Active Member
va multumesc, fetelor! abia astept sa se topeasca zapada... sa pot face aranjamente cu floricele de primavara!!!
 

v.cristina

Active Member
si eu abia astept sa treaca aceasta iarna interminabila :mrgreen:

aranjamentul cu crengute arata foarte frumos ; felicitari!!
 

angela draganoiu

Active Member
frumoase aranjamentele voastre. felicitari. imi incerc si eu puterile da' nu sint asa ca ale voastre.
vreau sa va intreb pe voi care faceti aranjamente florale : cum infigeti tulpinile de flori in buretele acela de florarie, pt ca unele sint moi si nu intra. pana acum am folosit buretele numai pt flori uscate care au tulpina dura.
 

elipopa

Active Member
angela draganoiu a spus:
frumoase aranjamentele voastre. felicitari. imi incerc si eu puterile da' nu sint asa ca ale voastre.
vreau sa va intreb pe voi care faceti aranjamente florale : cum infigeti tulpinile de flori in buretele acela de florarie, pt ca unele sint moi si nu intra. pana acum am folosit buretele numai pt flori uscate care au tulpina dura.
eu cu flori de primavara fac aranjamente numai in vaza, in burete trec repede, daca au tulpina moale, cred ca poti sa le insarmezi cu sarma speciala pentru florarie, zic si eu, asteptam profesionistele sa ne dea sfaturi!

Astazi am cumparat de la Lidl doua hortensii superbe, una cu flori albe si una cu flori albastre pe care le-am pus in casa noua, pana cand temperaturile exterioare vor permite trecerea lor in gradina!!
am mai primit si o orhidee pe care am aranjat-o putin!!!






hortensia albastra avea o floare mare, mare pe care am taiat-o si am facut un aranjament cu ea:

 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Florile cu tulpina moale nu se folosesc in burete (sau cel putin nu cele pe care le gasiti in mod normal in gradina sau in piata). Cele importate au alte caracteristici si se pot utiliza.
Nici nu se pot insarma pentru ca tulpina se distruge si floarea nu poate sa-si traga apa din burete asa ca se ofileste foarte repede. In plus, florile de primavara "beau" foarte multa apa odata taiate deci e de preferat sa le folositi in aranjamente in vaza.
 

angela draganoiu

Active Member
multumesc frumos de sfaturi. ma refeream aici la garoafe, jerbera si altele ca ele. dar am bagat la cap si imi voi face aranjamentele tinand cont de sfaturile voastre.
 
Sus