Buchetul de week-end

presco

Active Member
gradinar1 a spus:
Freziile da numai ca restul (zambile, lalele) nu sunt foarte fericite in burete. Iar freziile noastre de pe piata (ce avem acum) sunt aduse din Olanda :).
Astia au si liliac disponibil acum, doar ca e scump...si ramuri de prun inflorite, o nebunie!!! Tare mi-ar placea sa-mi fac floraria mea....
Eu credeam ca deja ai florarie la ce aranjamente am vazut ca faci!
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Sunt unii dintre importatorii directi de flori taiate, in principal, din Olanda dar poti cumpara de la ei doar ca persoana juridica.
 

elipopa

Active Member
Am vazut, din pacate nu vad nici un pret, as vrea sa fac o comparatie cu preturile de la noi din florarii!!
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Nu ai cum sa vezi preturi, trebuie sa ai cont la ei (adica sa te inregistrezi ca persoana juridica ca sa poti vedea preturi). Oricum, vand in euro din ce stiu eu iar pretul variaza in fct de momentul in care dai comanda.
Si nu poti cumpara decat en-gross - pachete de 20-50 buc.
 

elipopa

Active Member
Pentru ca florile nu au fost de foarte buna calitate(cred ca au fost inghetate), doua dintre garoafele roz s-au facut urate si a trebuit sa stric aranjamentul :( :(
Am aranjat florile ramase asa:
 

elipopa

Active Member
acidula a spus:
Foarte interesante paharele! am o curiozitate: cat timp se mentin in forma?
Nu stiu, e prima data cand fac asa ceva, am vazut pe net, erau tot felul de flori in diferite vase!! Va spun cat au rezistat!
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Re: Buchete realizate de noi

Buchete realizate de Narcy de 8 Martie:
http://home-and-garden.webshots.com/alb ... and-garden

Scuze, am vrut sa-ti editez postul (nu se vedeau imaginile si nici link-ul catre album) si l-am sters din greseala. Foloseste functia "preview" sau "previzualizare" ca sa-ti dai seama inainte de a posta cum va arata mesajul tau.
Multumesc pentru intelegere!
 

elipopa

Active Member
Re: Buchete realizate de noi

Aranjamente de toamna, astazi am avut chef de ceva migaleala si din putinele flori mai aratoase din gradina de la bloc iaca ce-am mesterit!!!



 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Re: Buchete realizate de noi

Foarte frumoase ti-au iesit, Eli, bravo! Si culorile sunt frumos armonizate, si proportiile sunt foarte bine alese...felicitari!!!!
Ce sunt maciuliile din primul aranjament? si cele lunguiete si cele rotunde?
 

elipopa

Active Member
Re: Buchete realizate de noi

Multumesc , draga mea!!
Maciuliile lunguiete le am dintr-o punga cumparata de la supermarket, cu tot felul de chestii uscate, cele rotunde sunt fructele unui copac plantat de primarie in centrul orasului, sa zic ca este artar, dupa cum arata frunza! Sunt din toamna trecuta, trebuie sa fac un tur zilele astea sa vad ce mai gasesc pentru alte aranjamente de toamna!!
 

Narcy

Member
Re: Buchete realizate de noi

gradinar1 a spus:
Buchete realizate de Narcy de 8 Martie:
http://home-and-garden.webshots.com/alb ... and-garden

Scuze, am vrut sa-ti editez postul (nu se vedeau imaginile si nici link-ul catre album) si l-am sters din greseala. Foloseste functia "preview" sau "previzualizare" ca sa-ti dai seama inainte de a posta cum va arata mesajul tau.
Multumesc pentru intelegere!
Nici o problema.Le descarcasem de pe tel.mobil si deaceea nu le.am putut previzualiza.Multumesc oricum pt.ajutor :rofl:
 

elipopa

Active Member
Eu m-am hotarat sa fac la fiecare sfarsit de saptamana cate un aranjament, ceva simplu, deocamdata, pana vine primavara si florile sunt mult mai diverse!
Pentru saptamana aceasta, buget 10 ron!!!



 

laural

Well-Known Member
Bravo de initiativa :clap: arata foarte bine ! imi place nuanta culorilor. Deseara merg si eu la "cumparaturi " :D
 
Sus