Buchetul de week-end

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
8) offfffff :nu-mi_place: iar m-ai facut sa ratez o circoteala :fluierat:
dar sa stii ca dupa ce am stat juma de ora sa vad ce as putea intreba am gasit:de ce frunza aia din dreapta buchetului de roze portocalii iese in evidenta ? :rofl: :rofl: :rofl:
Sa mai mentionez ca sunt superbe? :D
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Multumesc!!
Gabiuta, am verificat - ieseau chestii de-alea (adica ruscus) in 3 locuri.
Initial am facut buchetul asta simplu, fara verdeata si sotul meu a zis "asta e ca buchetele alea facute de floraresele de la colt, nu-mi place ca nu e verde deloc si e banal". Si m-am mobilizat si i-am pus verde!
Criticii sunt importanti :( si stimulativi.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Foarte frumoase buchetele tale Sigrid, nu am mai vazut pana acum combinatia cu frunze de yuca dar vad ca sunt foarte decorative.
Arata super combinatia cu trandafiri!
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Foarte viu colorate si frumos combinate :marfa: .Mada uite ca ai inca o planta in vizor . :D
 

alfa

Active Member
gradinar1 a spus:
uite aici:

buchetele maine, ca sunt pozate cu telefonul fiica-mii si n-am apucat sa le descarc
si scuze pt calitatea pozelor, le-am facut cu tel :)
Si mai vreau sa le multumesc foarte, foarte mult lui George si sotiei lui Silvia care m-au ajutat sa fac rost de scoruse!!!!
Bravo Mada, au iesit superbe!!! Mie cel mai mult imi plac lumanarile :visator:
 

carmenushka

Active Member
Si mie cele mai reusite mi se par lumanarile!
Combinatia de frunze de copaci cu flori de florarie mie una nu mi se pare..."perfecta", in poze nu se vede dar e o diferenta de textura ca intre o bluza fina de matase si o vesta de lana tesuta in casa... in schimb am vazut un buchet de toamna in care florile erau combinate cu frunze de croton variegat, din acela cu nunate de galben, portocaliu si rosu, dar frunzele acelea sunt mai carnoase, lucioase, combinatia era intr-adevar, de vis!
Am adaugat asta pentru ca stiu ca lui Mada ii plac criticile constructive! :D :hug:
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Carmen, am tot zis ca-ti raspund si n-am apucat: cred ca e foarte frumoasa ideea de frunze de croton combinate cu trandafiri, o sa o incerc cat de curand.
De data asta insa, ideea a fost sa folosim cat mai multe elemente din natura: frunze de stejar, scorus (puteam sa fi inlocuit cu hypericum, era mai simplu) si minirose. Mireasa si-a dorit neaparat frunze rosii de stejar :D - sa stii ca buchetul a aratat mai bine in realitate decat in poze
 

sorina

Active Member
Am ramas muta de uimire , ceea ce vad aici de la Lorena si Mada in special, sunt niste minunatii de aranjamente si buchete , va felicit pe amandoua . Dar in mod special pe Mada care s-a intrecut pe sine .......dupa cum am mai spus ai talent cu carul si nu conteaza de unde te-ai inspirat important este rezultatul muncii tale care de multe ori trecut prin mainile tale si prin prisma ochilor tai dau alta valoare aceluiasi model , poate chiar mai frumos si mai interesant .
Va invidez sincer pe toate care realizati asa ceva :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: pentru ca pe mine ma mananca plmele sa mai lucrez ceva , orice ...aranjamente florale decoratiuni de curte de casa dar ...................nu mai am timp pentru asa ceva , nici materiale .... aici sunt extraordinar de scumpe .... si vreau sa va spun ca nu am nici cel putin o planta sau o floare in casa :eek:f: :eek:f: :eek:f: :eek:f: :eek:f: asa ca va imaginati prin ce trec si cum ma bucur cind vad ceea ce realizati voi , va mutumesc pentru ca le impartasiti si le aratati mai departe si va doresc inspiratie muuuuulta si realizazi tot asa de frumoase
 

Lorena

Member
Aranjamente lumanari

Madalina,

Sunt foarte frumoase lumanarile facute de tine. Imi poti explica te rog frumos cum le-ai facut? Ceea ce am facut eu pana acum au fost doar cateva floricele pe lumanari, dar mi-ar place sa stiu cum anume se fac lumanarile decorate asa cum le-ai facut tu, banuiesc ca pe burete?

Stiu ca am ramas "restanta" cu pozele cu buchetul de orhidee si cale, dar inca nu le-am primit de la mireasa. :)
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Sorina, multumim pentru aprecieri, e minunat sa-ti spuna un profesionist ca te descurci bine :D .
Lorena - da, lumanarile sunt facute pe burete care se prinde de lumanare (exista bureti speciali pentru asta, intreaba acolo de unde iti cumperi materialele).
Cred ca e foarte important sa faci niste cursuri cu un florar ca sa poti invata toate tehnicile astea - eu asa am facut, am mers la niste cursuri facute in Bucuresti. Multa bafta!
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
un buchet mai special - sunt sigura ca multi nu-l vor gasi deloc pe placul lor (sotul meu ii zice buchet de mireasa tip varza) dar mie una mi se pare un concept cel putin interesant, probabil ca daca m-as mai marita o data, as face o alegere mai nonconformista :) . Cat de ciudat vi se pare?
 

nick1971

Active Member
e interesant, mie-mi place :D
am uitat sa va arat un aranjament facut de Mada la comanda :D

le-a placut celor carora l-am oferit
 
Sus