Buchetul de week-end

Lorena

Member
Buchet orhidee si cale

Buna fetelor,

Citesc de multa vreme postarile voastre si as vrea sa va intreb ceva, poate ma puteti indruma. Vreau sa fac buchetul de mireasa pentru finuta mea. Ea si-l doreste doar din orhidee cimbydium si cale, dar ma tot gandesc cuma ar fi mai bine sa-l fac. Sa pun calele in eprubete si sa acopar cu frunze, iar calele sa le las asa cum sunt? AM vazut pe net si varianta cu sirmuirea orhideelor dar nu stiu cum rezista fara apa pe caldura aceasta...
Daca aveti o idee sau stiti ceva din experienta as aprecia mult orice sugestie.

Multumesc :)
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Multumesc de aprecieri, sunteti dragute!

Lorena, eu buchete de mireasa n-am facut pana acum (desi tare mi-ar placea) si prin urmare sunt doar la stadiul de incepator dar imi permit sa-ti spun ce-as face eu: as face buchetul de mireasa in microfon de burete ud fiindca rezista foarte bine.
Banuiesc ca-l faci pe rotund, nu? da-ne niste detalii: cate flori vrei sa folosesti din fiecare soi, ce forma are buchetul,ce verdeata ai decis ca e ok sa combini. Ai un model care sa te inspire? Ce culori au florile?
Si apoi ne gandim si poate iti dam si idei :D
Sorina e experta in domeniu, poate iti raspunde

later edit: dupa ce m-am tot gandit si uitat pe internet am ajuns la concluzia ca solutia propusa initial de tine e cea mai buna respectiv orhideele puse in eprubete speciale ca sa poti forma "coada" buchetului si sa le mixezi cu cale.
Dar tot astept sa ne dai detalii :wink:, ca e interesanta ideea
 

alfa

Active Member
Lorena, da-ne mai multe detalii.

Ce fel de buchet doreste mireasa? Pe rotund sau curgator? Culori?

As avea si eu niste idei, dar m-a intereseaza cum isi doreste ea sa aiba buchetul :D
 

FlorentinaS

Member
Orhideele din buchetul meu nu au fost puse in eprubete si au rezistat.
De asemenea, au rezistat fara apa si cea de la reverul sotului si cele din bratarile doamnelor.
Florile erau proaspete, eram la florarie cu o zi inaintea nuntii cand am vazut ca erau aduse. Dar nu stiu daca nu or fi fost tratate cu ceva inainte...
 

Lorena

Member
Buchet orhidee si cale

Buna,

As vrea s afac ceva asemanator cu poza atasata.

In cazul in care as face buchetelul pe suport, mi-ar fi destul de greu sa fixez calele. Nu stiu daca ati lucrat cu ele, dar au codita destul de groasa si totusi fragila ( e destul de complicat sa le fixez in burete). Dar poate daca stiti o metoda buna am sa incerc asa.

Eu m-am gandit sa folosesc acele eprubete pentru ca au codita flexibila si le-as putea lega alaturi de cale. De asemenea as putea incerca sa srmuiesc fiecare orhidee, dar mi-e teama cum rezista pe caldura asta.

Ma bucur ca imi trimiteti sugestiile voastre, imi dati teme de gandire si orice sfat legat de flori ma ajuta.

 

alfa

Active Member
Lorena ai dreptate. Nu prea merge sa faci aranjamentul in microfon. Calele nu se folosesc infipte in burete, se lasa sa coditele pe afara. Dar nici sa pui Cymbidium in eprubete nu mi se pare ok, pentru ca vei avea un manunchi urat de eprubete. In acest caz cea mai buna solutie este sarmuirea.

Nu cred sa nu reziste buchetul, dar ar fi foarte indicat sa-l faci abia in dimineata evenimentului, iar florile sa stea la hidratare pana in ultima clipa.

Sarmuirea nu stiu cum vrei s-o faci. Eu iti propun sarma destul de rigida si scotchul acela special pentru flori. Astfel se acopera si codita si floarea v-a pierde mai putina apa. Uite aici se vede destul de bine cum sunt prinse florile pe sarma. http://www.shelldesignweddings.com/wp-c ... /learn.jpg

Pentru linistea ta fa rost de o floricica de cymbidium si vezi sum se comporta fara apa.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Bravo, Kinga, foarte buna ideea ta!
Lorena, am vazut ca majoritea recomanda eprubete - acoperi la sfarsit coditele cu o frunza sau doua de aspidistra si peste pui o banda de saten pe care o prinzi cu bolduri decorative.
 

Lorena

Member
Da, m-am gandit sa il fac cu 9 orhidee si 10 cale, tocmai in ideea de a nu folosi foarte multa verdeata. Cred insa ca va trebui sa folosesc un pic, pe margini, ca sa acopar eprubetele (daca le voi folosi totusi...)
 

alfa

Active Member
Cam multe eprubete. Parerea mea :roll:

Ce se v-a intampla cand v-a arunca mireasa buchetul. Cea care o prinde risca sa se ude un pic? Ce se intampla daca sar eprubetele din buchet? Sau florile din eprubete?

Buchetul trebuie sa fie foarte ferm si nu fragil. Florile trebuie sa fie foarte bine fixate, fara riscul de a cadea din buchet.
 

lelia

Well-Known Member
Alfa ,are dreptate .Buchetul trebuie sa fie ferm ,usor si comod .Florile alese rezista destul de bine .Imi place buchetul propus de alfa ,doar ca in locul acelor fire de sticla as folosi altceva ,vasc ,sau boboci de lhisiantus ......
 

Lorena

Member
buchetul din cale si orhidee

Multumesc pentru sfaturi...Sambata aceasta am realizat buchetul. Desi initial am incercat sa-l fac in eprubete nu mi-a placut cum arata si am continuat prin a sarmui si apoi prinde cu banda florala fiecare orhidee. A fost intr-adevar mult mai estetic asa si pentru ca sa fie cat mai proaspat l-am realizat chiar dimineata devreme din ziua nuntii.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Bineee....daca nu ne arata Lorena poze, va arat eu aranjamentele mele de masa de azi:

Nu va sfiti sa-mi spuneti ce va place si ce nu :wink:
 
Sus