Buchetul de week-end

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Ce duuuuulce e copacelul "inimos" :D
Si daca imi permiti o parere si te rog sa nu te superi ca ma "infiltrez" printre floricelele tale :oops: .
La galetusele cu zambilute.
As scoate papuselele,as pune citeva pietricele decorative (nu multe si nici colorate) si as lega cu niste rafie verde sau bej chiar cele trei ghivecele intr-un fel de snop cu o funda mare si usor curgatoare din acea rafie .
Nu stiu daca m-am facut inteleasa.
Inca odata scuze :oops: dar m-a inspirat metalul .Imi plac mult ghivecele de tipul acesta.
Au un farmec al lor aparte iar tava de dedesubt este exact ceea ce le trebuiau ca sa le puna in valoare.

Bravo Eli.Ma bucur ca esti perseverenta si iubesti aceasta activitate :clap: .
 

elipopa

Active Member
Gabiuta multumesc pentru sfaturi, din pacate nu am rafie si nici alt material din care sa pot fac ceea ce ai propus tu!
Orasul nostru e dezastru, din florarii nu poti sa cumperi materiale, daca ai stii cat am cautat ceva materiale pentru a putea realiza felicitari si martisoare pentru targul de 1 martie de la Damian la scoala......pana la urma a trebuit sa dam comanda pe internet si ne-a costat si curierul..... e frustrant....rar gasim ceva deosebit si nu avem nici macar un supermarrket de profil.......cateodata imi vine sa ma tot duc.....
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
:( mda.Pacat ca tie cum iti place sa inventezi ar fi grozav sa ai si cu ce.
Poate pe la Lidl cite ceva ?Intreb si yo.... :? :(
 

elipopa

Active Member
La Lidl si la Kaufland aduc sezonier, in functie de evenimentul din perioada respectiva, am mai luat cate ceva , dar nu gasesti tot timpul.......fiind oras mic, nu aduc aceleasi produse ca in orasele mari, pentru ca nu se cauta, la noi oamenii isi fac griji pentru ziua de maine.....
Asta este situatia si trebuie sa resemnez, deocamdata aici pentru noi este ,,acasa,,!
 

elipopa

Active Member
am refacut cum am putut aranjamentul cu zambile, am pus crengute, pietricele si o fontita nu am avut din ce face, am gasit un fir de rafie, dar era prea scurt!



am plecat dupa crengi si am mai mesterit ceva.....





crengile sunt de corcodus si de lemn cainesc, vreau sa le fortez sa infloreasca in casa, am citit ca merge, vreau sa ma conving!
 

sorina

Active Member
Gabiuta a spus:
ce sa zic ..........ma mananca palmele Gabiuto.... :eek: :hug:

Si pentru ca exista o discutie mai sus despre gerbara si combinatii cu gerbera cred ca totusi se poate combina aproape orice floare ,cu conditia sa le pui pe fiecare in valoare si sa existe armonie intre ele .
Si sa va mai zic ceva eu am lucrat in florarie si am avut mari dificultati in a schimba mentalitatea oamenilor , dar totusi se poate
Sunt de acord cu Horea ca de la un buchet , aranjament ar trebui sa dispara plasticul , ma refer aici la ambalajele din plastic pe care eram obligata se le folosesc atata timp cit era in tara sefa , o ruda care avea facultatea de horticultura totusi si juma de an era in State deci nu puteam zice ca nu a avut unde sa isi largeasca orizontul creativ . i Cind era plecata imi construiam eu anumite vase , vaze ca nu imi dadea voie sa achizitionez asa ceva , am incercat si am reusit chiar sa schimb un pic mentalitatea oemenilor care vroiau mereu aranjamente cu cit mai pompoasecu atat mai bine ... indiferent ce floare puneai .
Ca sa fiu mai exacta am sa va arat si se poate discuta pe aceasta tema ... propuneri , pareri , critici etc ... idei .
asa aratau aranjamentele lucrate tot de mine dar pompoase care erau comandate pe gustul ei .....

asa arata cele facute cam cum as fi vrut eu ... desii mi+as fi dorit mereu alte frunze alte flori ....



aici am confectionat eu suporturi speciale ca sa nu mai vad ambalajele de plastic si am folosit scoarta de copac de la mine de acasa , talasul de la flori , carton , am uscat flori am refolosit petalele trandafirilor uscati , codite de trandafir , salcie etc si muuulta munca ....


sfera de sfoara si pantoful sunt tot de mine concepute



mi_am dat seama ca ceeace fac este ok deoarece veneau clienti special sa cumpere aranjamente de acest gen ,si deveneau ei insisi critici si pretentiosi la felul in care arata un aranjament si nu la cantitatea florilor si marime si ca dovada dupa ce am plecat nu a mai supravietuit decit un an si gata .....
 

sorina

Active Member
multumesc frumos , dar vroiam sa va dati cu parerea care arata mai bine desii sunt facute de mine cele popmpoase cu ambalaj mult sau celelalte ???
Poate nu am dreptate si voi aveti alta parere desii aici in Germania nu am vazut asemenea impopotoneli la ambalat flori si aranjamente .Se folosesc inschimb pe linga aranjamente diverse pietre , bucati de tigla sparta , piatre , radacini sau lemn d div forme , muschi de copac , scoarta etc .... mie imi plac tare aceste combinatii :hug:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Si mie Sorina acelasi tip de materiale .Adica tot ce e neconventional :mrgreen: Cit mai ciufulite,mai crete,mai ...altfel :) :)
 

sorina

Active Member
gabiuta , ma bucur sa aud ... daca ar fi fost dupa mine as fi folosit combinatiile de flori cele mai ciudate , dar nu prin cantitate a florilor .Muime imi place armonia dintre floare si frunza care nu trebuie lasata la voia intamplarii ci valorificata , combinatiii de flori , fructe , ceramica sparta lemn etc
Pentru inspiratie cei care iubesc genul asta
Unele aranjamente va pot surprinde prin simplitatea lor

prin combinatiile folosite , fructe lemn crengute

suporturi ingenioase


Inorice caz e foarte bogata gama si muuult de discutat poate e chestie de gust eu zic ca de stil oricum ... trebuie incurajata orice incercare , apreciez pe toti ce au curaj sa faca asa ceva pentru ca multi doar critica dar e foarte greu sa fii pe placul tuturor .
Daca mai doriti ceva pt inspiratie cu placere
 

elipopa

Active Member
Foarte frumoase Sorina toate, cand te ocupi cu asa ceva e usor sa dai frau liber imaginatiei, ai de toate la dispozitie., materiale, vase , flori.....si nu in ultimul rand clientii platesc!
Florile deosebite costa, cel putin la noi in oras toate florile sunt foarte scumpe, iar cele deosebite si mai si....si accesoriile la fel, eu achizitionez de regula de la supermarket, acolo sunt mai acceptabile preturile si cu o suma nu prea mare poti sa iei un buchet de 7 fire.....restul...ce mai am prin casa si ce mai gasesc prin natura.....

Saptamana aceasta nu am mai facut nimic, am vrut sa fac un aranjament cu ghiocei, dar a fost o vreme oribila, a plouat non stop si a batut tare si vantul..... nu am mai ajuns la cumparaturi!
Am pus doar niste ramuri de salcie intr-un bol, iar crengutele puse la fortat au inceput sa inmugureasca

 
Sus