Buchetul de week-end

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Tu stii ca eu nu ma sfiesc :) .Al doilea imi place mai mult.Adica imi place! Primul are ceva ...in plus.Putin cam incarcat dupa parerea mea.Mai aerisit ar fi fost mai elegant.Parca :?
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Blitz - nu le-am facut cu vreo ocazie dar sunt in curs de specializare :wink: asa ca trebuie sa exersez

Gabiuta - ai dreptate si-ti multumesc pentru sfat, o sa il pastrez ceva mai simplu si mai echilibrat :D . Si sa stii ca apreciez nespus de mult lipsa de sfiala, fara pareri si pro si contra nu poti sa te corectezi
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Sa-ti traiasca finutul sau finuta :D si astept cu nerabdare momentul! Saptamana asta ii fac unei prietene care va fi nasa lumanarile de cununie, vi le arat vineri
 

lelia

Well-Known Member
Mada , sunt minunate !!!! iar florile alese sunt elegante :visator:
Cel cu gerbera imi place foarte mult !
Deja lucrezi ca o profesionista talentata,felicitari !! :clap:
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
In ultima vreme m-am tot delectat cu aranjamente diverse asa ca vi le prezint spre review :wink:
- lumanarile de cununie facute prietenei mele saptamana trecuta; mi s-a cerut sa aiba trandafiri piersica si sa fie pe o parte, in rest am avut libertate totala

- un buchet de mireasa

- un aranjament pentru inceput de clasa I la care am avut mana libera

- si doua aranjamente de masa

pot sa va spun ca imi place din ce in ce mai mult partea de aranjamente florale, de-abia astept sa mai am cate ceva de facut
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Clasa I si primul de masa sunt....BESTIALE!!! :marfa:
La al doilea de masa cred ca e prea mare aglomeratia de floricele .Mai rare si la diferite dimensiuni.Ia incearca imaginea.
Lumanarile frumoase .
Buchetul de mireasa desi foarte frumos cromatic am impresia ca parca e incomplet dar sa stii ca habar nu am de ce.Asa imi da senzatia sau poate exagerez eu sau ma insel .
Oricum Mada....
:rose: :rose: :rose: :rose: :rose: :rose: :rose: :rose: :rose: :rose: :rose: :rose: :rose: :rose: :rose: :rose: :rose:

Acesta este un punct de vedere personal :oops: .Ar fi bine sa isi exprime fiecare opinia ca asa invatam :D
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Multumesc, draga doamna. Aranjamentul care nu-ti place tie e ala mai rococo as zice eu, mai ciudatel...N-are multe flori (doua crizanteme si un crin) dar are multe frunze si de multe soiuri (monstera, aspidistra, feriga, bergrass). E destul de neobisnuit pentru stilul nostru, romanesc, care e mult mai clasic zic eu.
Aranjamentul pentru clasa I are in loc de floarea miresei (gypsofila) o alta floricica de care m-am indragostit pur si simplu - se numeste trachelium caeruleum si e o planta de gradina, din pacate doar pentru zone incepand de la 7.

Deci, daca ma fac florareasca, cumperi de la mine conita?? :rofl: :rofl: :wink:
 

Blitz

Active Member
Superbe, dar parca dupa gustul meu :oops: - buchetul de mireasa se potrivea mai degraba la clasa I si viceversa- dar este doar " de gustibus" :oops: :D
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
gradinar1 a spus:
Deci, daca ma fac florareasca, cumperi de la mine conita?? :rofl: :rofl: :wink:
Yyyyyyyyyyyyeeeeeeee...........................cum sa nu stimata Doamna?Pai daca nu as avea deplina incredere in gustul matale desavirsit de creatoare de frumos crezi ca mi-as bate gura de pomana pe aici ????Numai asa....ca sa mai fiu luata si drept ....altceva si sa ma mai si comenteze unul si altul

:evil: ca numai eu ma bag in...."zeama"???? :wink: cu comentariile.
Bine ca a venit si Blitz in ajutor,hehehehhe......

Da.E posibil sa fie cum zici tu cu stilul clasic.Stii ca imi place si sunt adepta nonconformismului si modernismului .Buchetul de mireasa mi-a placut .Chiar mult.Floricica din mijloc ma gindeam eu cind am scris daca nu mergea intre fiecare trandafir
:?
Zisei....nu dadui cu parul :rofl:
In privinta rococcoului ...ok.Probabil ca "pe viu" e altceva.Depinde mult si de pozitia in care faci poza.Imi place ...eu am ...comentat numai :oops: :oops: :oops: :rofl: :rofl: :rofl:
Mada cum am zis .Asta e una din caile pe care musai sa le urmezi ca faci foarte bine ceea ce faci.
O stii? http://www.andreeabanita.ro/
 

aleynad

Active Member
Moderator
Mie imi plac toate, cu predilectie lumanarile si cele 2 buchete: cel de mireasa si cel pentru clasa I. Sunt de vis! :D :clap:
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Blitz - tu ai dreptate, sa stii, privind combinatia de flori si culori. Buchetul de mireasa l-am facut la comanda (adica asta a fost combinatia pe care a vrut-o mireasa).
Cat despre trandafirii albi cu trachelium, initial am vrut sa-i fac buchet si pentru ca semana f mult a buchet de mireasa i-am aranjat in cosulet, asa ca am fost gand la gand :D

Gabiuta - tu stii cat de mult apreciez eu comentariile tale, mai ales ca sunt mai mult decat doar apreciative :wink: . Critica constructiva e calea spre "mai bine" ori eu asta imi doresc, sa lucrez din ce in ce mai bine.
Si da, o stiu si o apreciez foarte tare pe Andreea Banita - e unul dintre putinii designeri florali romani care face intr-adevar lucruri deosebite.

Daniela - multumesc tare mult :D
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Pe Andreea o urmaresc dimineata sa vad ce poze mai pune ca sa imi fac ziua mai buna .Este o perfectionista si o estetisticiana deosebita.Ma bucur ca o cunosti.
Si da,imi place ceea ce faci dar ar fi lineara treaba fara nici un "hop" :*
 

Pocalinda

Member
Mie-mi plac tare lumanarile si buchetul de mireasa. Celui pentru clasa intai parca ii lipseste ceva.

Iar cele de masa mi se par super, chiar mai mult imi place cel infoiat

E de gutibus toata treaba, important e ca iti resusesc foarte bine, Mada! Spor in continuare!
 

lelia

Well-Known Member
Gusturile nu se discuta ,asta-i clar ........
Mie imi plac foarte mult lumanarile ,imi plac frunzele si culoarea trandafirilor ,simplu si elegant,deosebit ,poate fiindca n-am vazut ,altele la fel .
Celui pentru clasa intai ii lipseste culoarea ,este foarte frumos ,insa la o alta ocazie .
La buchetul de mireasa as fi adaugat verdeata sau bobite ,e prea perfect ....
Aranjamentele de masa sunt super ! Cel de-al doilea pare cam inghesuit din cauza vasului ,insa florile si frunzele folosite sun superbe !
Madalina ,felicitari !!!
Multumim ca ne arati si noua, minunatiile ce-ti ies din maini ,pentu incantare si inspiratie !

:clap: :clap:
 

aleynad

Active Member
Moderator
Mada, nu stii cat de mult te admir, te-am laudat si la sotul meu! :)
Felicitari!
Prima, cea cu trandafiri portocalii e preferata mea!
 
Sus