Buchete de mireasa

Gabriela

Member
care sunt florile care rezista cel mai mult si se preteaza la astfel de aranjament?
sugestii pentru un buchet de sezon?
 

cornelia

Fondator
Membru staff
V-am mai povestit cred la un moment dat. Eu am avut nunta in noiembrie si daca tineam cont de sezon l-as fi facut din crizanteme. Din fericire n-am facut-o. Am avut un buchet cu orhidee (cymbidium) si altul cu crini. Acesta din urma a fost si buchetul ... oficial. Crini albi, orientali. Cred ca mai gasesc pe undeva poze ...
 

Gabriela

Member
uhhh...orice in afara de crini...sunt foarte alergica la polenul lor si asta mi-ar lipsi....sa stranut toata ziua si toata noaptea... :shock: :D
 

Gabriela

Member
asta ar fi si mai bun...mie claritinul imi da somnolenta.....asa ca in loc de mireasa cu nasul rosu de la alergie...voi fi o mireasa cu nasul rosu si dormind cu capul pe masa. :tavalit:
Eu am avut nunta in noiembrie si daca tineam cont de sezon l-as fi facut din crizanteme. Din fericire n-am facut-o
de ce din fericire?.
am cumparat in weekend pentru cineva un buchet superb de "ochiul boului" alb. si tare ma batea gandul sa includ in buchetul meu aceasta floare.numai ca nu stiu cu ce sa o mai asortez.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Nu-ti recomand Ochiul boului, pentru ca e o floare care nu rezista. In cateva ore se vor pleosti cu totul. Parerea mea. Crizantema e frumoasa si sunt multe varietati, dar mi se pare un pic banala, asa, de fiecare zi...
 

Gabriela

Member
stii ce incerc eu? sa scap din buchetele conventionale de crini orhidee si trandafiri. cu siguranta ca exista un motiv intemeiat pt care acestea s-au consacrat si probabil ca acesta este durata de viata.
dar totusi imi doresc ceva neconventional, altfel decat banalul trandafir alb(desi recunosc ca sunt frumoase si astea).
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Cu toate ca sunt superstitii legate de cale,mie imi plac enorm de mult!
 

Gabriela

Member
da si mie....am fost la o nunta in aceasta vara unde mireasa avea buchetul din trei cale, doua albe si una visiniu inchis spre mov... superb... simplu.... elegant.
 
A

Anonymous

Guest
Depinde ce flori poti gasi: astromelia cu ceva ..floarea miresei, frezii.lalele,gerbera, verbine,....sint o multime,din care poti face un bidermeier; sau alta forma...o mina buna si materialul respectiv si dai clasa!!!! Sau poti comanda!!!!! uite si virfuri de gladiole!!! Sint o multime!!!! Platesti bine??? vin si-ti fac!!! :wink:
Casa de piatra!!!!!
 

dorinas

Member
Incearca unul cu lisianthus, am vazut ca se gasesc si sunt foarte frumoase, neobisnuite si elegante.
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Am vazut buchet cu Lishianthus,dar nu stiu cum au pastrat florile fara sa se ofileasca.Chiar nu pot sa-mi dau seama,eventual cu cine stie ce solutie...
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
:D Casa de piatra............asta mai intii de toate!
Iar buchetul frumos:simplu si foarte elegant!
 

Gabriela

Member
am si eu pozici cu buchetul meu...pana la urma a fost din crizanteme si l-am asortat cu lumanarile si cu ornamentele de pe masa
 
Sus