Buchete de mireasa

Ioana

Member
Dragilor,

Am si eu nevoie de cateva idei si sfaturi privind florile pentru buchetul de mireasa.

Nunta va fi in august si culoarea pe care ne-o dorim este... portocaliu. In afara de gerbera, crini si trandafiri, nu mai stiu alte flori portocaliim iar cele enumerate nu ma tenteaza in mod deosebit. Ma puteti ajuta?

Multumesc,

Ioana
 

Ioana

Member
Da, la orhidee nu ma gandisem...

Gladiole se mai gasesc in august? Eu le asociam cu primavara... (sa nu ma spuneti, ca ma fac de ras, sa nu stiu cand infloresc florile ) :)
 

danya

Active Member
Orhidee am avut si eu si rezista f bine. Si am mai avut crizanteme din alea mici. Au fost albe.
 

alfa

Active Member
Gladiolele mi se par prea mari pentru buchetul de mireasa.

Si eu am avut buchet de orhidee la cununia civila, iar la biserica, adica biserici la mine, buchete de trandafiri. Iata-le:

 

alfa

Active Member
Da, Dana, ca noi am avut 2 nunti, la o saptamana distanta. La Bucuresti si la Bistrita. :rofl:
 

danya

Active Member
wow! :rofl: Eu am crezut ca mor pt o nunta, dar doua? :D
Atunci,dar acum as da timpul inapoi sa retraiesc ziua aia. :visator:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Eu am vazut poze de la nunta Alfei,sic,sic..... :rofl:
Cred ca virfuri de gladiole portocalii ar fi un buchet iesit din comun. :D Asezonat cu putina,dar putina gypsophila.Hm.....nici eu personal chiar nu m-am gindit pina acum dar in imaginatia mea cred ca ar da bine,ce ziceti?
Ca sa nu mai zic de orhidee.
Daca as mai fi tinara :roll: si m-as mai si marita :twisted: din orhidee mi-as face buchetul insa.........sigur ca depinde de gustul fiecaruia in parte.
 

Ioana

Member
Ma gandeam sa fac cumva sa se 'asezoneze' si cu florile de pe masa, respectiv cele din piept... cam greu cu Gladiolele, iar orhideele cred ca m-ar aduce la sapa de lemn :D
 

danya

Active Member
Orhidee poti sa pui doar la buchet si in piept la ginere, nasi si parinti. Asa am facut si eu si a fost frumos. Si am mai pus la lumanari orhidee. Pt mese am avut aranjamente de gerbera si crizanteme si pt ce am zis mai sus orhidee si crizanteme. Nunta a fost pe alb-lila :)

Tu vrei alb si portocaliu buchetul si aranjamentele? sau vrei un buchet portocaliu? :D
 

Ioana

Member
Vreau sigur portocaliu, dar nu sunt decisa daca uni sau cu combinatie de alb. As vrea intai sa ma decid la o floare si apoi sa incep sa caut si sa vad ce mi-ar placea. Poate gasesc un buchet care sa imi placa la nebunie si sa fie portocaliu cu ... roz bombon cu picatele. Te pui cu miresele? :D
 

danya

Active Member
Nu te pui cu miresele. :D
Sfatul meu este sa faci buchetul asa cum il visezi pt ca mireasa esti doar o data. :)
Mie personal imi place ca buchetul de mireasa sa fie alb, la fel si rochia.
 
Sus