Brugmansia

elianna

Well-Known Member
Daca nu ai drum prin zona, si cred ca n-ai, pot trece eu pe la tine dar dupa marti. Sper sa nu fie prea tarziu ca s-a anuntat frig tare.
Daca e musai, fac rost si de timp :)
 

attila

Member
Din pacate vine frigul peste ei si abia au anflorit primele .










Scuze de marimiile pozelor dar nu credeam ca vor fii asa de mari
Restul brugmansiilor anca doar boboci nu stiu ce am stricat anul aceasta dar era da plans cum au aratat asta e
La anu poate voi avea mai mare spor la ele
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Daca cele duble au inflorit permanent si nu ma mira cat de harnice sunt si toamna , cele simple au fost mai puturoase asa ca abia in octombrie erau pline ochi de boboci. Multi au cazut alaturi de frunze din cauza brumei din octombrie, dar nu s-au lasat pagubase si au inflorit in noiembrie gratie vremii excelente. Pe cea roz nu am reusit s-o pozez, dar iat-o pe cea crem:
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
ioi ce faine sunt alea duble :eek: :clap:
la anul cand o sa-l tunzi ,imi vinzi si mie un lastar ? :oops: :rugaciune:
desi in fiecare an spun ca renunt la ele ,dar tot nu ma lasa inima ,si ai mei au cate o floare doua dar fara frunze ,ca alea au inghetat inca din octombrie :roll:
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Annamaria, astea duble chiar merita tinute pentru ca infloresc continuu. Daca vrei lastari, zilele astea le tund ca sa le pot cobori in pivnita. Iti trimit cu placere acum fara obligatii. Oricum ii arunc. Nu am loc ca sa inmultesc acum. La anul dureaza destul pana dau noi lastari destul de lungi ca sa am de unde taia.
 

happy

Well-Known Member
Adina vreau si eu lastari din brugmansia dubla .Am si eu dar nici de afurisita nu a vrut sa infloreasca anul asta.Si in plus ale mele au fost tare mici.Am si eu roz,galbuie si alba simpla dar nu au depasit 1m :( .Daca doresti ceva de la mine te rog sa imi spui!Multumesc.
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
Adina-Ioana a spus:
Annamaria, astea duble chiar merita tinute pentru ca infloresc continuu. Daca vrei lastari, zilele astea le tund ca sa le pot cobori in pivnita. Iti trimit cu placere acum fara obligatii. Oricum ii arunc. Nu am loc ca sa inmultesc acum. La anul dureaza destul pana dau noi lastari destul de lungi ca sa am de unde taia.
da sigur ca vreau :oops: iti multumesc mult de tot :hug:
daca vrei ceva de a mine nu ezita sa-mi ceri :D
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Va trimit la amandoi maine. Anna am adresa ta de la schimbul precedent. Cred ca e valabila. Hapy te rog lasa urgent pe pm adresa sa pot maine trimite coletele ca sa ajunga pana joi-vineri.
 

happy

Well-Known Member
La cate frumuseti are Adina in gradina o sa ramanem mult timp datori pana ii va placea ceva de la noi!!! :rofl:
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Ei, nici chiar asa! Fiecare aveti frumusetile voastre in gradina. Cand ma uit la leandrii uneia si la perenele din gradina altuia, nu pot sa zic decat "jos palaria!"... Prin urmare nicio datorie! Aveti multe tentatii pentru mine, dar sunt la "regim" :) . Altfel nu-mi mai incap in limitele impuse.

Dar sa revenim la oile noastre, adica la brugmansii. Va trimit cu mare drag cate 5 butasi din cea alba dubla (si semilemnosi si mai cruzi) ca sa aveti mai multe sanse de reusita. Merita inmultita pentru ca e o brugmansie foarte harnica. Infloreste continuu, nu in valuri distincte ca cele simple. In plus are un aspect mult mai compact decat celelalte.

Maine vor pleca pachetele asa ca va rog sa verificati joi sau vineri la posta, sa nu stea ambalate mai mult decat e necesar.
 

nicol

Member
Spre rusinea mea, habar n-am ce-i aceea o brugmansie! :oops: :oops: Si, mai mult ca sigur, nici n-am vazut vreodata pe la cineva! :oops: :oops:
 

sorina

Active Member
Mi-am clatit ochii , la bruhile voastre si mi-am adus aminte cu tristete ca am avut si eu una destul de mricica , dar am dus-o in pivnita unde nu i-a mers bine . O sa imi achizitionez cu siguranta din nou .
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Sorina, nici la mine nu ies mereu bine din pivnita. Esti sigura ca a decedat? Mie mi-au dat atunci lastari noi din radacina.

Apropo, Happy, Anna, ati avut noroc cu butasii trimisi? La mine s-au prins foarte bine si au rezistat pana acum doar cei portocalii. ,asa ca i-am pus in cele din urma in pamant .
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
Adina , la mine au facut radacini patru lastari , dar pana la urma am ramas cu unul, dar e foarte bine si asa ,creste frumos ,abia astept sa-l vad inflorit :)
iti multumesc inca odata :hug:
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Ma bucur, Anna. Eu nu am conditii prielnice de inradacinat peste iarna cand as avea mai multi lastari la dispozitie dupa tunderile din toamna. Dupa experimentul de iarna asta am constatat ca cea portocalie e mai rezistenta. Chiar am ramas uimita cati lastari s-au inradacinat.
 
Sus