Brugmansia

MASCHA

Active Member
Atila multumesc de sfat si am sa tin cont de el,asa este brugmansia este una din ultimele plante scoase afara si prima bagata la scuteala asta si pentru ca o afecteaza bruma.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
eu intotdeauna o las afara pana la prima bruma...sub un acoperis, ceva, dar o las sa o piste frigul ca sa o trimita in letargie...nu stiu daca e bine ce fac, dar tine figura de vreo 3 ani si n-am avut pierderi...ramurile lemnificate nu au probleme de la o bruma usoara, doar stimuleaza pierderea frunzelor...in schimb lastarii tineri, verzi, se pierd, aia ingheata
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Nicio miscare pe aici? Hai sa deschid eu sezonul... :D

Alba dubla e in floare , dar nici cele simple nu sunt departe... .
 

claude

Well-Known Member
Moderator
:eek: Ce rapide! A mea am mutat-o in gradina, a inceput sa dea frunze noi dar pana la flori mai dureaza
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
Adina si Geo ,foarte frumoase :D

la mine anul asta cea variegata e cea mai harnica ,restul cam slabut se misca ...
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Uau, ce faina, Annamaria :eek: Voi cum faceti de infloresc asa repede? E drept ca a mea a fost tunsa drastic, ca in toamna a prins-o o bruma mai puternica si a ars toti lastarii verzi :roll:
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Superba, Sannamaria! Asa e si normal sa arate toate. :clap: :D

Claude, stai linistita ca nici ale mele nu ies grozav din iarna. Ca sa le pot duce in beci le reduc la jumatate, iar primavara mai tund ce e uscat. Iat-o pe una inflorita acum cum arata in aprilie cand a iesit la lumina:. Si uite alta langa acest epi .

Tratamentul nu e deloc special. La unele le-am suplimentat pamantul. Au primit soare, apa dupa nevoie si vreo 2-3 doze de ingrasamant initial in apa de udare, apoi din cel cu eliberare prelungita.
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
Claudia , din asta a trebuit doar un pic sa tai din varfuri ,dar mai am doua care a trebuit tunse drastic ,ei prea curand nu vor inflorii :roll:
 

geodezia

Well-Known Member
:hug: :hug: :hug:
ma bucur ca avem aceasta pasiune pentru ele
am fost terminata anu trecut cind am constata ca se dusesera pe apa simbetei brughile mele
umblam ca habauca pina u iesit firave firave
nici acum nu sunt ele in deplinatate se si vad ca sufera dar se fac ele mari
Feliciatari Adina si Ana pentru brugile voastre
 
Brugmansia

au inflorit si ale mele dintr.un bat mic a ajuns o floare mare si vioaie,ma bucur tare mult de ea









mai sunt si pe alte culori dar eu inca nu am....
 

geodezia

Well-Known Member
Mie imi place floarea asta datorita mirosului ..seara umple gradina de miros e ceva deosebit
ea si regina noptii ma innebunesc cu mirosul lor .
mi se par singurele flori care le am cu folos in gradina
 

kerkyra

Well-Known Member
Cum prindeti lastarii? Merg in pastila de turba cu pet, acum e o perioada propice? Ca ma cam incearca o noua si periculoasa (din lipsa de spatiu) pasiune :)
 

Luciana35

Member
Lastarii fac usor radacini in apa :D
Eu am prins si direct in pamant, langa planta mama. Dupa parerea mea inradacineaza destul de usor.
 
Sus