Brugmansia

happy

Well-Known Member
Adina esti de groaza cu brugmansiile tale :fluierat: :clap:
A inflorit si cea roz pe care am plantat-o in gradina,ieri i-am facut si polenizare artificiala,sa se simta si ea magulita :rofl:
Eu le-am pus solutie de ingrasaminte complexe 1kg diluat in 15l apa!
Langa ea este un stup cu albine,nici nu se sinchisesc sa faca polenizare :)

 

gabrielais

Active Member
superbe! nici a mea nu da semne de flori :cry: ingrasamant primeste lichid, in apa de udat; o sa incerc si cu baton poate va fi mai "receptiva" :rofl:
 
in sfarsit a inflorit si brugmansia mea...e prima data cand am aceasta floare..in prima zi e galbena,dupa care se face roz...si are un miros diafan




nu se inmulteste prin butasi???
 

geodezia

Well-Known Member
brugmansia

rupi butas si infigi in pamint pina la 2 noduri . si intr-o luna s-a prins .mai usor de asa nici ca se poate
 

geodezia

Well-Known Member
bruga

Fixpix a luat aparat de inmultire pe ramura ? ai prins pina acum ? se merita ? stiu ca nu era foarte scump dar nu stiu ce randament avea la pomi . ca la flori doar camell si rodhodendroni nu prind in rest chinuite nechinuite se mai prind
 

popescu gp

Well-Known Member
plante pentru balcoane si terase

Uite ca mai aflai ceva:aparat de prins butasi direct din ramura!Ma puteti lamuri si pe mine despre ce este vorba?
 

geodezia

Well-Known Member
bruga

facea cineva denla timisoara reclama la un aparat pus pe ramura unui pom si facea radacini acolo unde era pus aparatul ala un dispozitiv . nu mai stiu costa in jur de 35 ron . imi pare rau ca nu am luat atunci .asta cred ca anul trecut
 

happy

Well-Known Member
Re: brugmansia

geodezia a spus:
rupi butas si infigi in pamint pina la 2 noduri . si intr-o luna s-a prins .mai usor de asa nici ca se poate
Geodezia,cam care este perioada propice pentru pus butasi de brugmansie la inradacinat? :D
Calin ,ai asa aparat de inradacinat pe pom?Am auzit si eu de asa ceva!
 

geodezia

Well-Known Member
bruga

Draga Happy acum este perioada buna eu acumcepun in pamint se prinde . deci cam din mai pina in oct . dupa accea mi s-au prin greu si au murit .dar acumeste prinderea rapida si fac pin ain toamna si flori ,
 
se pot lua butasi si acum cand este inflorita????
si n-am inteles pentru ce se face polenizarea manuala....mai ales ca floarea e deschisa numai noaptea...trebuie sa-mi iau lanterna ca s-o vad :oops:
 

geodezia

Well-Known Member
bruga

da poti lua butasi sa pui la prins .eu polenizare nu fac ci doar butasesc . am vrut sa incerc chestia cu cerneala si nu am aplicat-o . am pus brughele in pamint in gradina dar nu au mers cum mi-as fi dorit .
 
Sus