Brugmansia

Pocalinda

Member
Wow Arselia, e minunata, atat de bogata. Vrei sa facem un schimb la toamna? Imi dai un lastar, iti dau orice de la mine? :)
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
După câte văd sunt hărnicuţe brugmansiile voastre. Nici ale mele nu se lasă mai prejos. Au crescut enorm de mult. Cele albe cu flori duble sunt mereu în floare. Cea roz-portocalie cu floare simplă tocmai a încheiat primul val de înflorire şi pregăteşte o nouă serie. Doar cea crem, simplu e mai leneşă la înflorit, în schimb s-a triplat de-a dreptul şi acum abia formează primii boboci.




 

daisy111

Active Member
Nu stiu ce se intampla cu a mea ca este decat un bat ce abia acum incepe sa-i dea cate o frunza mica. :( Nu prea i-a mers bine asta-iarna,ca ramasese un bat gol cu varful uscat.Oare cand imi va creste si mie si sa imi infloreasca? :?
 

geodezia

Well-Known Member
brugmansii

schimbatile pamintul si vasele puneti-le atonik sau bionat ... de asemenea vasele trebuia sa fie cit mai mari sa aiba loc radacinile . eu anul trecut am scurtat prea mult tulpinile si constat anul acesta ca am lujeri prea subtirei .invatare de minte sa nu le mai scurtez asa drasttic
 

ionascus

Active Member
Eu pana nu i-am pus niste ingrasamant sub forma de batoane in pamant,langa radacina,era ca a ta...frunzoasa...azi am numarat 5 boboci...unul se deschide maine si-l pozez....
 

ionascus

Active Member
Batoanele sunt de la Compo si se numesc Fertilizator betisoare universal,luat de la Baumax sau Dedeman...am pus si la hibi si begonii ...sunt pline de boboci si acelea...sunt multumita de el....
 
Sus