Brugmansia

iudit

Well-Known Member
Moderator
Dupa ce a postat Cristina ,mai sus,mi-am dat seama ca am gresit.Imi cer scuze!
Da,sfaturile ei le-am ascultat!
 
A

Anonymous

Guest
judit stau in curte,le-am schimbat pamantul si le-am "aghesmuit" cu zeama de balega
ce ingrasamant sa le mai pun?
pamant bun schimbat de 2 ori pe am....toata gradina la dispozitie sa se soreasca si sa aiba aer,apa le turnam cu furtunu sau cu stropitoarea dupa caz
sunt mofturoase si ingrate!
sper ca pui pusi sa se prinda si sa aiba alt caracter decat plantele mama! :rofl: (stau tzepeni in ghiveciul lor cu nisip si nu dau semne ca sufera)
 

instructor

Member
Daca tot stai la curte pune-le direct in gradina si ai sa vezi ca nu sunt mofturoase deloc ,ai sa vezi ce minunatii ai sa ai. :) A mea din album ,(care e inflorita pe 18 sep.),e plantata direct in gradina ,fara nici un tratament special si puteti vedea singure cum au evoluat :D
 
A

Anonymous

Guest
si toamna cine dezgroapa vreo 8 brugmasii?
am io si azalee ,camelii si gardenii de dezgropat
si asa le plimb primavara si toamna cate 50 de km intre bucuresti si snagov.ar putea si ele sa fie mai putzin mofturoase
la anu o sa ingrop partial ghiveciu si o s le coafez din timp.sa nu se mai faca palalai cat casa
 

v.cristina

Active Member
Elf_a a spus:
si toamna cine dezgroapa vreo 8 brugmasii?
am io si azalee ,camelii si gardenii de dezgropat
si asa le plimb primavara si toamna cate 50 de km intre bucuresti si snagov.ar putea si ele sa fie mai putzin mofturoase
la anu o sa ingrop partial ghiveciu si o s le coafez din timp.sa nu se mai faca palalai cat casa

:rofl: :rofl: :rofl: :rofl: ca bine spui ..daca le-as plata im gradina la toamna ar trebuii sa o ap pe toata
 

v.cristina

Active Member
Elf_a a spus:
judit stau in curte,le-am schimbat pamantul si le-am "aghesmuit" cu zeama de balega
ce ingrasamant sa le mai pun?
pamant bun schimbat de 2 ori pe am....toata gradina la dispozitie sa se soreasca si sa aiba aer,apa le turnam cu furtunu sau cu stropitoarea dupa caz
sunt mofturoase si ingrate!
sper ca pui pusi sa se prinda si sa aiba alt caracter decat plantele mama! :rofl: (stau tzepeni in ghiveciul lor cu nisip si nu dau semne ca sufera)
imi pare rau dar eu nu am inteles o iota din ce ai spus ..cat despre partea cu ingrate cam asa este :rofl: :rofl:
 

Luciana35

Member
nu pot sa nu recunosc ca m-am bucurat cand am vazut ca nu e alba. O inflori alta alba, ca mai am cateva, dar la anul ca acu n-au niciun gand. Dar ma declar multumita cu frumusica asta.
 

aleynad

Active Member
Moderator
foarte frumoasa, Luciana.... :D
sa inteleg ca la anul trebuie sa ma astept la surprize de la lastarii tai ? :)
 

Luciana35

Member
pai deja s-au dat previziunile peste cap.....daca una din cele albe e roz nu imi ramane sa sper decat ca una din cele doua roz e alba.....dar nici daca e alta culoare nu ma supar.....numai roz sa nu fie :)
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Cei cu experienţă mă pot lămuri, sper. Am obţinut anul acesta o brugmansie înrădăcinând un lăstar primit la sfârşitul lui mai sau începutul lui iunie. Procesul a decurs lent, cu stagnări, dar cam de o lună puiul meu creşte vertiginos. Azi am observat că a format vreo 3 boboci. Sunt mici, cam între 1 şi 2 cm.
Mă interesează:
1) Au şansă aceşti boboci să ajungă la maturitate?
2) Dacă da, anul acesta? (nu ştiu de fapt cât durează maturizarea bobocilor)
3) Dacă perioada favorabilă pentru înflorit a trecut şi planta va fi pusă la iernat, aceşti boboci vor cădea sau au şanse să supravieţuiască până la anul şi atunci să-şi continue dezvoltarea?

Vă mulţumesc! :D
 

mymo

Active Member
Eu zic sa nu o pui la iernat,eu am pus iarna trecuta la iernat cativa pui si nu mi-a supravietuit decat unul.Acum incerc sa-i tin la lumina si caldura.
Bobocii de 1-2cm sunt micuti,depinde de soi dar cred ca trebuie sa ajunga cel putin la 10 cm.Parerea mea e sa o pui la caldura si lumina daca vrei sa o vezi inflorita.
Succes!
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Fiind pui mic nu mă gândeam să îl duc în pivniţă cum ştiu că procedează cei cu plante mari. Voiam să îl adăpostesc într-una din camerele mai reci. Momentan e pe hol în loc luminos şi însorit (expunere sud-vestică), dar în miezul iernii nu îmi rezistă nimic aici deoarece geamurile foarte mari nu sunt duble sau gen termopan. Camerele ce le încălzesc nu sunt luminoase. Cele neîncălzite au mai multă lumină. În una menţin temperatura minimă cam 15 grade, făcând foc din când în când. În cealaltă am minim 8-10 grade pentru plantele ce au nevoie de repaus. Mă gândesc să-l pun în prima când temperatura pe hol va scădea.

Nu ştiu ce soi e, doar că va face flori albe, duble pare-mi-se. Sper să le admir la anul. Sănătos să fie până atunci! :D

Mulţumesc, mymo!
 
Sus